Książki
zdobyć, to co tak ulotne

Zdobyć, to co tak ulotne – paryskie klimaty

Historia Cait Wallace zaczyna się na kilkunastu metrach ponad paryskimi kamienicami w jednej z atrakcji dziewiętnastowiecznej stolicy Francji – balonie. Tam pierwszy raz spotyka inżyniera – Emila Nouguier’a. Między dwojgiem nieznanych sobie ludzi nawiązuje się niezwykła nić porozumienia i fascynacji, która przyniesie obojgu przedziwną historie.

XIX – wieczny Paryż, konwenanse i miłość

Paryż w trakcie budowy wieży Eiffla, pełen nowobogackich, turystów i niepokornej bohemy artystycznej. Właśnie do tego miasta przybywa Cait Wallace jako opiekunka dwojga rodzeństwa – Alice i Jamie’go Arrol. Dwójka młodych Anglików przybyła do Paryża na swój Grand Tour, użyć uroków Europy i poznać towarzyską i artystyczną elitę. Jamie – młody, nierozsądny i lekkomyślny młody człowiek i Alice – panna, szukająca się do zamążpójścia i poszukująca odpowiedniego kandydata. Obydwoje to protegowani swojego majętnego wuja, przedsiębiorcy i inżyniera z Glasgow, zostali powierzeni pod opiekę młodej wdowie, pani Wallace.

Młode rodzeństwo jak i ich opiekunka poznają Paryż, jego uroki i iluzje. Przypadkowo poznany w balonie przez panią Wallace inżynier Nouguier staje się jej niespełnioną miłością. Dzieli ich pochodzenie, status społeczny, niezręczne położenie, ponieważ to Alice – podopieczna Cait powinna być obiektem zainteresowania majętnego inżyniera.

zdobyć, to co tak ulotne

Zakazana historia miłosna rozgrywa się na tle paryskiego społeczeństwa, które jest zaaferowane budową, niezwykłej jak na tamte czasy budowli – Wieży Eiffla. Emil  jest jednym z jej projektantów i inżynierów pracujących przy powstawaniu wieży z żelaza. Zarówno powoli rozwijająca się w ukryciu miłość Emila i Cait, jak i sama budowa wieży Eiffla nie są pozbawione problemów i zwrotów akcji.

Zdobyć to, co tak ulotne, czyli marzenie niedościgłe

Autorka książki Zdobyć to, co tak ulotne ukazuje konwenanse obowiązujące kobiety w XIX wieku, zasady rządzące paryskim towarzystwem, pokazuje hipokryzje wyższych sfer i tragiczną sytuację biedoty. Jednak mam wrażenie, każdy z tych aspektów został potraktowany dość powierzchownie. Zarówno miłość Emila i pani Wallace, jak i ich tragiczne położenie nie niosło ze sobą dramatyzmu, ani wzbudzało większych emocji. Wzajemne powiązania bohaterów, zawiła intryga zaciemniały obraz rodzącego się uczucia, które wybuchło mimo przeciwności.

Przepiękna okładka książki, intrygujący opis fabuły oraz początek powieści pozwalały oczekiwać od powieści historii wyrazistej, barwnej i nietuzinkowej. Czytając kolejne strony Zdobyć to, co tak ulotne coraz bardziej się zawodziłam, akcja toczyła się ślimaczym tempem, historia, która na początku ciekawiła stawała się coraz mniej strawna, aby zakończyć się przedziwnym zwrotem akcji, który odrealnił całą opowieść.

zdobyć, to co tak ulotne

Piękne opisy Paryża, intrygująca fabuła osadzona w czasach niezwykłego wydarzenia jakim była budowa Wieży Eiffla i zajmujący początek nie wystarczyły, aby powieść Zdobyć to, co tak ulotne wywołała we mnie szybsze bicie serca. Zaletą powieści jest niewątpliwie miasto w jakim toczy się akcja oraz nawiązania do impresjonistów, znanych postaci jak sam Eiffel, czy próby pokazania zwyczajów panujących w wyższych sferach XIX Paryża.

Książka dla tych, którzy kochają francuską stolicę lub dla wszystkich poszukujących lekkich powieści, które dostarczą relaksu i zajmującej lektury na kilka godzin.

Za egzemplarz dziękuję – Grupa Wydawnicza Foksal (Wydawnictwo W.A.B)

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

 

Czytaliście Zdobyć to, co tak ulotne jakie macie zdanie, o tej powieści?

Tytuł: Zdobyć to, co tak ulotne

Autor: Beatrice Colin

Ilość stron: 398

Wydawnictwo: W.A.B

Zapisz

Share this Story
  • zdobyć, to co tak ulotne
    Książki

    Zdobyć, to co tak ulotne – paryskie klimaty

    Historia Cait Wallace zaczyna się na kilkunastu metrach ponad paryskimi kamienicami w jednej z atrakcji dziewiętnastowiecznej stolicy Francji – balonie. Tam ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook