Książki
wolność w czasach prohibicji

Zbudowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji

Z czym Ci się kojarzy prohibicja? Dlaczego w Stanach Zjednoczonych w pewnym okresie historii nie można było pić alkoholu? Jak to się stało, że powstał Broadway, a gangsterzy w latach 20. XX wieku zbijali fortuny? Książka Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji Ewy Winnickiej pomoże odpowiedzieć na te pytania. Autorka daje nam wspaniałą możliwość podróży po dawnym Nowym Jorku, jego tajemnicach, wielkich chwilach i mrocznych sekretach.

Wolność w czasach prohibicji

W 1919 roku w Stanach Zjednoczonych wprowadzono prohibicję, czyli zakaz picia, sprzedawania oraz produkowania trunków o wyższym stężeniu alkoholu niż 0,2%. Kto dopuszczał się takich czynów mógł liczyć się z karą grzywny, a nawet więzienia. W przeddzień wprowadzenia nowej poprawki do konstytucji, Nowojorczycy pili wino, piwo i whisky galonami. Czy dzień później się to zmieniło?

Oficjalnie tak. Jednak zaradni mieszkańcy miasta radzili sobie, z tym faktem na swój sposób. Zakaz zrodził dużą kreatywność w zakresie produkcji i serwowania alkoholu – rum w filiżankach herbaty pity w tajemniczych barach, domowe destylarnie, szmuglowanie skrzynek z wódką i whisky szybkimi motorówkami – to tylko niektóre sposoby.

Ewa Winnicka pokazuje nam lata 20. w Nowym Jorku od podszewki, rysuje dokładną drogę tego, jak to się stało, że prohibicja została w Stanach Zjednoczonych przegłosowana , ukazuje walkę polityczną, społeczną. Wskazuje najmocniejszych graczy i ugrupowania, które mocno wpływały na mentalność Amerykanów w zakresie picia lub niepicia alkoholu.

W reportażu znajdziemy ciekawostki o znanych postaciach, które nie stroniły od alkoholu, sprytnych sposobach na przebudowanie lokali, tak aby ukrywały nielegalny proceder, ale także autorka pokazuje, kto na prohibicji się wzbogacił.

Nowy Jork w stylu Wielkiego Gatsby’iego

Nowy Jork po wprowadzeniu i zniesieniu w 1933 roku ustawy prohibicyjnej diametralnie się zmienił. W latach 20. ludzie chcieli się bawić i żyć pełnią życia. Powrót z Wielkiej Wolny, nagły wzrost gospodarczy, możliwości rozwoju, nowe wynalazki takie jak np. elektryczność odmieniły oblicze miasta.

wolność w czasach prohibicji

Mentalność również się zmieniała. Kobiety chciały więcej wolności, jedne walczyły o swoje prawa protestując, inne skracając spódnice i pijąc w nielegalnych melinach z mężczyznami. Rozluźnienie obyczajów, większe przyzwolenie na seks, wielkie przyjęcia i dramatyczne historie rodem z gangsterskich filmów, to była rzeczywistość Nowojorczyków w tamtych latach.

W Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji Ewa Winnicka pokazuje wpływ zakazu picia alkoholu na kulturę, sztukę, literaturę. Pisze o tym, jak większa wolność oraz bogacenie się ludzi przyczyniło się do rozwoju teatrów, kabaretów i nocnego życia. Ukazuje powstanie mafii i rozprzestrzeniania się przestępczości zorganizowanej dzięki łapówkom i nielegalnym interesom.

Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji – opowieść o minionych czasach

Reportaż napisany przez autorkę jest wciągający i bardzo szczegółowy. Interesujące przedstawienie faktów historycznych z ciekawą narracją powoduje, że czytelnik wnika w ten niecodzienny i już trochę zapomniany świat. Wyjaśnienie przyczyn prohibicji, tego dlaczego nie mogła się udać oraz wpływu zakazu picia i sprzedawania alkoholu na Amerykę jest dowodem na to jak odwrotny wpływ mogą mieć dobre intencje.

wolność w czasach prohibicji

Podróż do dawnego Nowego Jorku z Ewą Winnicką jest świetną przygodą, która kończy się zbyt szybko i zostawia lekki żal, że ten czas już minął i nigdy nie wróci. Książka dla wszystkich, którzy lubią połączenie podróży w przeszłość z odkrywaniem tajemnic znanych miast.

,,Nie mogę odpowiedzieć, czy prohibicja jest dobrą, czy złą rzeczą dla Amerykanów. Nie mogę. W tym kraju nigdy jej nie wprowadzono w życie”.

Fiorello LaGuardia

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak Literanova

Czytaliście ,,Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji”? A może znacie inne ciekawe książki o Nowym Jorku?

Tytuł: Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji

Autor: Ewa Winnicka

Liczba stron: 221

Wydawnictwo: Znak Literanova

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook