Książki
Za zamkniętymi drzwiami

Za zamkniętymi drzwiami – czy znalazłam tam coś interesującego?

Ona elegancka, dystyngowana, wpatrzona w niego jak w obrazek. On elokwentny, nieziemsko przystojny prawnik, który broni maltretowanych kobiet w sądzie. Idealny związek, idealne życie. Tak wygląda świat Grace i Jack’a. Jednak czy taka codzienność może być prawdziwa, czy wszystko co pokazuje fasada jest też rzeczywistością? Od pierwszej strony możemy mieć wątpliwości. Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami i czy na pewno coś interesującego?

Za zamkniętymi drzwiami – idealny świat ma rysy

Historia Grace jest jedną ze współczesnych wersji kopciuszka, tylko jej książę z bajki okazuje się nie do końca, tym za kogo się podaje. A zamiast macochy i wrednego przyrodniego rodzeństwa, mamy jedną siostrę. To młoda dziewczyna z Zespołem Downa, dla której nasza bohaterka zrobi wszystko. Piękna, siostrzana miłość w książce jest główną siłą napędową działań Grace.

Poznaje ona Jack’a – przystojnego prawnika, który nie dość, że akceptuje siostrę, to jeszcze prosi ją o rękę. Od tej pory bajka ma trwać, aż śmierć ich nie rozłączy? Okazuje się, że jednak, że na pozór bajkowa opowieść może być koszmarem, a książę – potworem.

View this post on Instagram

Idealna para, dom i całe życie. On czarujący i przystojny, ona elegancka i gustowna wpatrzona w niego jak w obrazek. Czy idealne życie Grace jest jedynie fikcją? Czy każdy może jej zazdrościć czy jednak współczuć? #zazamknietymidrzwiami opowiada historię młodej kobiety, która została perfidnie oszukana, a jej miłość do siostry stała się pożywka dla psychopaty. Jak się potoczyły losy głównej bohaterki? Co się stało z kochającym mężem – Jackiem? Oraz jak podobała mi się książka? I co myślę o popularnych powieściach? Dowiecie się na blogu już w poniedziałek 10.09 – wtedy pojawi się recenzja. Czytaliście, jak Wam się podobało? ? #bookstagramgirl #bookish #booksandme #powiesc #doczytania #napolce #czytajnawalizkach #gingergirl #gingergirlbook #takczytam #terazczytam #ksiazki #nowosci #bookart #bookstagramphoto #boikstagrampl #kochamczytac #ksiazkitopasja #kochamksiazki #czytaniejstsexy #redlips #glasess #bibliophile #readingtime #septemberbook #zaczytanyswiat #mybooks #polishgirl

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

Co się stanie z Grace? Dlaczego udaje idealne życie rodem z amerykańskich gazet? Co ma z tym wspólnego Milly – siostra Grace i kim tak właściwie jest Jack?

Nie chcę Wam za dużo zdradzać, a powiem Wam, że ciężko pisać o tej książce nie mówiąc czego dotyczy. Problem, który porusza jest właściwie osią książki. Dlatego czas na wrażenia z lektury i kilka słów o mocno reklamowanych książkach.

Za zamkniętymi drzwiami – czy to była dobra książka?

Jeśli chciałabym odpowiedzieć na pytanie z nagłówka jednym słowem, musiałabym powiedzieć, że nie. Za zamkniętymi drzwiami B.A. Paris bardzo szybko się czyta, historia jest wciągająca, pełna napięcia. Lubimy główną bohaterkę i jej siostrę. Wiemy kto jest dobry, a kto zły, kibicujemy Grace z całych sił i wierzymy, że jej się uda. Za zamkniętymi drzwiami dostarcza nam emocji, dobrej historii i konkretnych bohaterów, więc jak mogę napisać, że ta książka nie była dobra?!

Mogę, ponieważ ta historia mimo, że porusza bardzo ważny problem – psychicznego i fizycznego znęcania się nad kobietami, jest dość prosta. Wszystko mamy podane na tacy, bohaterzy są czarno-biali, zwroty akcji dość przewidywalne. Nie ma miejsca na niuanse, ani zaskoczenie.  Zabrakło mi głębi psychologicznej postaci, wgryzienia się w motywy.

Grace, Jack czy Milly wydają mi się narysowani dość grubą kreską, która wiele odbiera całej historii, która może naprawdę poruszyć czytelnika, który szuka silnych emocji.

Oczekiwania vs. rzeczywistość

Czytając o Za zamkniętymi drzwiami spodziewałam się czegoś lepszego, coś o czym będę mogła myśleć, zastanawiać się. Dla mnie opowieść była bardzo przewidywalna, mimo szybkiego czytania i chęci poznania losów Grace, ja widziałam ją z boku. Obserwowałam jej kroki i co chwilę dziwiłam się jej braku rozwagi. Każdy jej krok był tłumaczony miłością do siostry, jednak czasami było to bardzo pretekstowe i naciągane.

Za zamkniętymi drzwiami

Wydaje mi się, że książka czerpie swoją siłę z rodzaju tematu jaki porusza oraz z możliwości jej szybkiego przeczytania. Silne emocje, wyraźny konfliktu, walka dobra za złem powoduje, że czytelnik chce wiedzieć jak się skończy cała historia, przeżywa losy bohaterów. Jednak to dzieje się w trakcie czytania. Trwa chwilę, a po kilku godzinach całkowicie zapominamy i o historii, i o bohaterach.

Wiele osób polecało mi tą książkę, jednak Za zamkniętymi drzwiami B.A. Paris to nie jest typ książek jakie lubię. To ,,przyjemna”, wciągająca lektura na sobotni wieczór, kiedy chcesz posiedzieć z kocykiem i herbatą w domu. Jeśli szukasz historii, która wciągnie Cię na kilka godzin, a później odłożysz ją bez żalu to jest to lektura dla Ciebie.

Jeśli szukasz wielowymiarowej historii, krwistych bohaterów, skomplikowanej intrygi i mocnych tekstów, to niestety możesz się zawieść.

Promowane powieści a ich jakość

Przy okazji tej recenzji, chciałam napisać Wam kilka słów o moim podejściu do mocno reklamowanych powieści. Kiedy widzę książkę na bilbordach w metrze, przystankach, witrynach, kiedy każdy o niej mówi  – to się zaczynam zastanawiać, kto tyle zapłacił, aby ta książka stała się popularna? Dałam się naciąć z Dziewczyną z pociągu, która była obtrąbionym sukcesem literackim, a szczerze dla mnie to dość słaba książka, zarówno pod względem fabularnym jak i literackim.

Od tego czasu jestem sceptyczna, a przynajmniej ostrożna, jeśli chodzi o książki, które czytał każdy i każdy poleca. Nie twierdzę, że to muszą być lektury słabe, o niezbyt skomplikowanej fabule i przeciętnych bohaterach, czekam na zaskoczenia, chętnie przyjmuje swoją pomyłkę i doceniam dobrze napisane książki (wyjątek dla mnie Małe życie – które szeroko komentowano i a jego reklamy były widoczne w całej Warszawie).

Za zamkniętymi drzwiami

Dodatkowo każdy z nas ma inny gust, jest w innym momencie życia. Ma swoje ulubione gatunki i takie których nie przeczyta, nawet jak ktoś by mu płacił. I to jest świetne! Ta różnorodność. To, że każdy może czytać co chce i kiedy chce. Jest przestrzeń do rozmowy, o tym co się nam podoba i co wręcz przeciwnie.

U mnie na blogu znajdziecie recenzje książek, które mi się podobały i takie, które dla mnie były czytelniczymi pomyłkami. Pisze szczerze nawet, jeśli komuś miało by się to nie podobać. Bo nie o to chodzi, abyśmy się we wszystkim zgadzali, potakiwali sobie grzecznie, ale, aby szanować swoje zdanie i inspirować się w wzajemnie, wymieniać poglądy.

Tytuł: Za zamkniętymi drzwiami

Autor: B.A. Paris

Liczba stron: 302

Wydawnictwo: Albatros

A jakie jest Twoje zdanie o mocno promowanych powieściach?

Czytałeś/aś Za zamkniętymi drzwiami?

Summary:

2

Wciągająca, ale przewidywalna

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook