Książki
Za zamkniętymi drzwiami

Za zamkniętymi drzwiami – czy znalazłam tam coś interesującego?

Ona elegancka, dystyngowana, wpatrzona w niego jak w obrazek. On elokwentny, nieziemsko przystojny prawnik, który broni maltretowanych kobiet w sądzie. Idealny związek, idealne życie. Tak wygląda świat Grace i Jack’a. Jednak czy taka codzienność może być prawdziwa, czy wszystko co pokazuje fasada jest też rzeczywistością? Od pierwszej strony możemy mieć wątpliwości. Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami i czy na pewno coś interesującego?

Za zamkniętymi drzwiami – idealny świat ma rysy

Historia Grace jest jedną ze współczesnych wersji kopciuszka, tylko jej książę z bajki okazuje się nie do końca, tym za kogo się podaje. A zamiast macochy i wrednego przyrodniego rodzeństwa, mamy jedną siostrę. To młoda dziewczyna z Zespołem Downa, dla której nasza bohaterka zrobi wszystko. Piękna, siostrzana miłość w książce jest główną siłą napędową działań Grace.

Poznaje ona Jack’a – przystojnego prawnika, który nie dość, że akceptuje siostrę, to jeszcze prosi ją o rękę. Od tej pory bajka ma trwać, aż śmierć ich nie rozłączy? Okazuje się, że jednak, że na pozór bajkowa opowieść może być koszmarem, a książę – potworem.

View this post on Instagram

Idealna para, dom i całe życie. On czarujący i przystojny, ona elegancka i gustowna wpatrzona w niego jak w obrazek. Czy idealne życie Grace jest jedynie fikcją? Czy każdy może jej zazdrościć czy jednak współczuć? #zazamknietymidrzwiami opowiada historię młodej kobiety, która została perfidnie oszukana, a jej miłość do siostry stała się pożywka dla psychopaty. Jak się potoczyły losy głównej bohaterki? Co się stało z kochającym mężem – Jackiem? Oraz jak podobała mi się książka? I co myślę o popularnych powieściach? Dowiecie się na blogu już w poniedziałek 10.09 – wtedy pojawi się recenzja. Czytaliście, jak Wam się podobało? ? #bookstagramgirl #bookish #booksandme #powiesc #doczytania #napolce #czytajnawalizkach #gingergirl #gingergirlbook #takczytam #terazczytam #ksiazki #nowosci #bookart #bookstagramphoto #boikstagrampl #kochamczytac #ksiazkitopasja #kochamksiazki #czytaniejstsexy #redlips #glasess #bibliophile #readingtime #septemberbook #zaczytanyswiat #mybooks #polishgirl

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

Co się stanie z Grace? Dlaczego udaje idealne życie rodem z amerykańskich gazet? Co ma z tym wspólnego Milly – siostra Grace i kim tak właściwie jest Jack?

Nie chcę Wam za dużo zdradzać, a powiem Wam, że ciężko pisać o tej książce nie mówiąc czego dotyczy. Problem, który porusza jest właściwie osią książki. Dlatego czas na wrażenia z lektury i kilka słów o mocno reklamowanych książkach.

Za zamkniętymi drzwiami – czy to była dobra książka?

Jeśli chciałabym odpowiedzieć na pytanie z nagłówka jednym słowem, musiałabym powiedzieć, że nie. Za zamkniętymi drzwiami B.A. Paris bardzo szybko się czyta, historia jest wciągająca, pełna napięcia. Lubimy główną bohaterkę i jej siostrę. Wiemy kto jest dobry, a kto zły, kibicujemy Grace z całych sił i wierzymy, że jej się uda. Za zamkniętymi drzwiami dostarcza nam emocji, dobrej historii i konkretnych bohaterów, więc jak mogę napisać, że ta książka nie była dobra?!

Mogę, ponieważ ta historia mimo, że porusza bardzo ważny problem – psychicznego i fizycznego znęcania się nad kobietami, jest dość prosta. Wszystko mamy podane na tacy, bohaterzy są czarno-biali, zwroty akcji dość przewidywalne. Nie ma miejsca na niuanse, ani zaskoczenie.  Zabrakło mi głębi psychologicznej postaci, wgryzienia się w motywy.

Grace, Jack czy Milly wydają mi się narysowani dość grubą kreską, która wiele odbiera całej historii, która może naprawdę poruszyć czytelnika, który szuka silnych emocji.

Oczekiwania vs. rzeczywistość

Czytając o Za zamkniętymi drzwiami spodziewałam się czegoś lepszego, coś o czym będę mogła myśleć, zastanawiać się. Dla mnie opowieść była bardzo przewidywalna, mimo szybkiego czytania i chęci poznania losów Grace, ja widziałam ją z boku. Obserwowałam jej kroki i co chwilę dziwiłam się jej braku rozwagi. Każdy jej krok był tłumaczony miłością do siostry, jednak czasami było to bardzo pretekstowe i naciągane.

Za zamkniętymi drzwiami

Wydaje mi się, że książka czerpie swoją siłę z rodzaju tematu jaki porusza oraz z możliwości jej szybkiego przeczytania. Silne emocje, wyraźny konfliktu, walka dobra za złem powoduje, że czytelnik chce wiedzieć jak się skończy cała historia, przeżywa losy bohaterów. Jednak to dzieje się w trakcie czytania. Trwa chwilę, a po kilku godzinach całkowicie zapominamy i o historii, i o bohaterach.

Wiele osób polecało mi tą książkę, jednak Za zamkniętymi drzwiami B.A. Paris to nie jest typ książek jakie lubię. To ,,przyjemna”, wciągająca lektura na sobotni wieczór, kiedy chcesz posiedzieć z kocykiem i herbatą w domu. Jeśli szukasz historii, która wciągnie Cię na kilka godzin, a później odłożysz ją bez żalu to jest to lektura dla Ciebie.

Jeśli szukasz wielowymiarowej historii, krwistych bohaterów, skomplikowanej intrygi i mocnych tekstów, to niestety możesz się zawieść.

Promowane powieści a ich jakość

Przy okazji tej recenzji, chciałam napisać Wam kilka słów o moim podejściu do mocno reklamowanych powieści. Kiedy widzę książkę na bilbordach w metrze, przystankach, witrynach, kiedy każdy o niej mówi  – to się zaczynam zastanawiać, kto tyle zapłacił, aby ta książka stała się popularna? Dałam się naciąć z Dziewczyną z pociągu, która była obtrąbionym sukcesem literackim, a szczerze dla mnie to dość słaba książka, zarówno pod względem fabularnym jak i literackim.

Od tego czasu jestem sceptyczna, a przynajmniej ostrożna, jeśli chodzi o książki, które czytał każdy i każdy poleca. Nie twierdzę, że to muszą być lektury słabe, o niezbyt skomplikowanej fabule i przeciętnych bohaterach, czekam na zaskoczenia, chętnie przyjmuje swoją pomyłkę i doceniam dobrze napisane książki (wyjątek dla mnie Małe życie – które szeroko komentowano i a jego reklamy były widoczne w całej Warszawie).

Za zamkniętymi drzwiami

Dodatkowo każdy z nas ma inny gust, jest w innym momencie życia. Ma swoje ulubione gatunki i takie których nie przeczyta, nawet jak ktoś by mu płacił. I to jest świetne! Ta różnorodność. To, że każdy może czytać co chce i kiedy chce. Jest przestrzeń do rozmowy, o tym co się nam podoba i co wręcz przeciwnie.

U mnie na blogu znajdziecie recenzje książek, które mi się podobały i takie, które dla mnie były czytelniczymi pomyłkami. Pisze szczerze nawet, jeśli komuś miało by się to nie podobać. Bo nie o to chodzi, abyśmy się we wszystkim zgadzali, potakiwali sobie grzecznie, ale, aby szanować swoje zdanie i inspirować się w wzajemnie, wymieniać poglądy.

Tytuł: Za zamkniętymi drzwiami

Autor: B.A. Paris

Liczba stron: 302

Wydawnictwo: Albatros

A jakie jest Twoje zdanie o mocno promowanych powieściach?

Czytałeś/aś Za zamkniętymi drzwiami?

Summary:

2

Wciągająca, ale przewidywalna

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Pewnych książek lepiej nie czytać. Dlaczego? Ponieważ Twój ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki