Książki
recenzja książki offline

Z czego jesteś gotów zrezygnować? Recenzja książki Offline

Smartfon, laptop, dostęp do bieżącej wody, leki, komunikacja miejska – to wszystko uważamy za coś normalnego, coś zwykłego. Korzystamy na co dzień, w przypadku social mediów czy gier komputerowych czasami bez umiaru. Szczycimy się odłożonymi oszczędnościami i rozwojem naszych firm. A gdybym Ci powiedziała, że jest ktoś, kto zrezygnował z tego wszystkiego. Dosłownie wszystkiego – Mark Boyle – autor i bohater książki Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście – porzucił zdobycze cywilizacji i wrócił do korzeni.

Wyłączenie wtyczki, czyli recenzja książki Offline

Mark Boyle może się wydawać szaleńcem, prekursorem, eksperymentatorem, hipokrytą czy naiwnym głupcem. Ja po przeczytaniu książki Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odnalazłam wolność i szczęście myślę, że jest bardzo odważny i bardzo świadomy własnych wyborów.

Pozbawił się wszystkiego, co uważamy za oczywistość, co daje wygodę, ale często też zabiera wolność. Przenosząc się na irlandzką wieś decyduje się na życie nie tylko bez e-maila i telefonu, ale również bez elektryczności, bieżącej wody, samochodu, czy kuchenki. Rower i pisanie ołówkiem uważa za niekoniecznie zgodne z jego wartościami, ale mimo wszystko czasem idzie sam ze sobą na kompromisy.

recenzja książki Offline

Książka Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odnalazłam wolność i szczęście była pisana ołówkiem, odręcznie przy blasku świec. Czy ktoś z nas byłby gotowy porzucić wszystko, co mamy, co zdobywamy w pocie czoła, często pracując po 8-12 godzin dziennie? Czy dla nas też byłyby ważne – ochrona przyrody nie tylko do święta, minimalizacja spalin czy plastiku, gdyby wymagały od nas większych wyrzeczeń niż np. zabranie swoich woreczków wielorazowych na zakupy?

Towarzyszymy autorowi Markowi Boyle w codziennym życiu, które opisuje w książce przez cztery pory roku. Refleksje przeplata z opisem codziennych obowiązków, nie wybiela i nie idealizuje życia bardziej pierwotnego, z ,,wyłączoną wtyczką”. Pisze o swojej przeszłości, wyborach jakie podejmował wcześniej, a także opisuje swoje codzienne wzloty i upadki, małe tęsknoty i trudności, które napotyka na swojej drodze, starając się żyć bardziej prosto, pierwotnie i bliżej natury.

Z czego jesteś gotów zrezygnować?

Czytając książkę Mark’a Boyle’a Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odnalazłam wolność i szczęście nie da się uciec od niewygody, od refleksji i pytań stawianych samemu sobie.

Czy życie, które prowadzę jest dobre? Czy i z czego byłabym wstanie zrezygnować, aby żyć bardziej ekologicznie, bliżej natury czy bardziej spokojnie? Wiem, że nie umiałabym porzucić zdobyczy cywilizacji, jak autor. Może teraz, a może nigdy nie zdecydowałabym się na takie życie, jakie prowadzi on na irlandzkiej wsi. Jednak lektura zostawia w głowie wiele pytań i inspiracji, aby zmienić swoje życie, choć trochę. Skłania do pomyślenia, które zakupy są naprawdę konieczne, czy jak podróżuje lepiej wybrać samochód, a może rower lub pójść pieszo?

Podziwiam odwagę autora oraz ugruntowanie jego przekonań, które poprowadziły go do podjęcia, tak znaczącej i ważnej decyzji, a jednak dla mnie radykalnej.  Cieszę się, że przeczytałam tę książkę. Może częściej będę odkładać smartfon, mniej się przejmować dyskusjami w wirtualnym świecie, a więcej czasu będę spędzać na świeżym powietrzu?

Recenzja książki Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odnalazłam wolność i szczęście nie może się obejść bez podsumowania. Dlatego, jeśli lubisz książki, które nie traktują o prostych sprawach, która może namieszać Ci w głowie to koniecznie po nią sięgnij. Zobacz, jak poglądy autora, jego doświadczenia mogą wpłynąć na Twoje życie i decyzje i sprawdź, z czego jesteś gotów zrezygnować, aby żyć trochę bardziej.

Za książkę do recenzji dziękuje wydawnictwu MOVA i wydawnictwu Kobiece

Tytuł: Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odnalazłam wolność i szczęście

Autor: Mark Boyle

Liczba stron: 313

Wydawnictwo: MOVA

 

 

 

Share this Story
  • recenzja książki offline
    Książki

    Z czego jesteś gotów zrezygnować? Recenzja książki Offline

    Smartfon, laptop, dostęp do bieżącej wody, leki, komunikacja miejska – to wszystko uważamy za coś normalnego, coś zwykłego. Korzystamy na co ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook