Podróże

Wycieczka za miasto – 5 powodów, aby jechać

Ostatnią sobotę spędziłam na bardzo sympatycznej wycieczce za Warszawę. Piękna pogoda, jesienny klimat i wolny dzień skłania do wyjazdów (mimo, iż się zarzekałam, że nigdzie się nie ruszam z Warszawy przez cały wrzesień). Ale A. zrobił mi niespodziankę i zabrał mnie na wycieczkę za miasto.

Zamek w Czersku – wycieczka za miasto

Jeżdżąc do mojego rodzinnego domu, zazwyczaj wybieramy trasę przez Konstancin Jeziorną i Górę Kalwarię, a tam na trasie stoi niepozorny znak – Zamek książąt mazowieckich w Czersku. Jak się okazało celem sobotniej wycieczki był właśnie ten zamek. Bardzo lubię takie miejsca, snuję zazwyczaj refleksje o minionych czasach, przypuszczenia co robili mieszkający w danym miejscu ludzie i jak wyglądał dany teren w dawnych czasach. Legendy, bajki i baśnie to mój konik. Za dobrą opowieść mogę zrobić ciasto czekoladowe, albo tartę  z mascarpone i owocami;)

wycieczka za miasto

Zamek w Czersku robi przyjemne wrażenie. Zachowane dwie wieże oraz brama wjazdowa majestatycznie górują nad doliną Wisły. Odnowione baszty zachęcają do zwiedzania i podziwiania panoramy.

Jedna z wież jest nie czynna, prawdopodobnie dopiero przygotowywana do zwiedzania. W bramie wjazdowej możemy zobaczyć np. łóżko kasztelana (swoją drogą bardzo ładne).

wycieczka za miasto

wycieczka za miasto

Możemy też wejść do wieży więziennej, panorama z niej jest świetna, jednak wąskie kładki służące za przejścia i skąpe oświetlenie sprawiają klaustrofobiczne wrażenie.

Aby dotrzeć do Zamku musimy przejść przez teren kościelny, który też robi przyjemne wrażenie. A do tego możemy znaleźć kilka kasztanów po drodze, które dla mnie są najlepszą pamiątką z wycieczki za miasto.

wycieczka za miasto

Jeśli jesteście z Warszawy, a nie byliście w Czersku, polecam. Na miejscu napijecie się pysznego naturalnego soku, postrzelacie z łuku, odetchniecie historycznymi czasami i miło spędzicie dzień za 8 zł, bo tyle kosztuje bilet normalny.

5 powodów, aby zorganizować wycieczkę za miasto

1.Niespodzianka. Dużo ludzi lubi niespodzianki (ja należę do tych osób). Miejsce, którego nie zna twój partner, przyjaciele lub rodzina to dobry pomysł na weekendową wyprawę. Nie musisz im nic mówić tylko zabrać w nieznane, zobaczysz będą wniebowzięci.

2.Relaks. Kto mieszka w mieście ten wie, hałas, zatłoczone ulice, praca i obowiązki, nie pozwalają oderwać się od natłoku myśli i zadań. Wycieczka za miasto daję ulgę, wytchnienie. Zmiana miejsca naturalnie pozwala odpocząć.

3.Nowość. Jedź tam, gdzie nigdy nie byłeś. Zobacz swoją bliską okolicę na nowo. Spróbuj się zdziwić, jak dziecko, które dopiero poznaje świat. Wtedy życie nabiera wielu wyrazistych kolorów.

4.Masz gdzie zabrać gości. Mieszkasz długo w danym miejscu, znajomi i rodzina odwiedzali Cię nie raz. Praktycznie nie masz co pokazać, a mimo wszystko chciałbyś swoich gości zaskoczyć, jeśli zorganizujesz wycieczkę za miasto, poznasz okoliczne wioski i rejony, zawsze będziesz mieć co pokazać swoim bliskim.

dsc01382

5.Znasz swoją okolicę. Nie musisz jechać daleko, aby przyjemnie spędzić czas. Może nawet nie wiesz jakie ciekawe historie rozgrywały się w Twojej wsi, miasteczku obok lub wiosce kilka kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania. Klasztory, zamki, jaskinie, parki, wspaniałe kamienice i tajemnicze ruiny, to wszystko możesz naleźć wyjeżdżając za miasto.

Poczytaj też o małych miasteczkach w Polsce, które Cię oczarują

A Wy lubicie wycieczki za miasto, gdzieś w plener? Czy jednak stawiacie na duże wyprawy, daleko od domu?

Share this Story
  • Podróże

    Wycieczka za miasto – 5 powodów, aby jechać

    Ostatnią sobotę spędziłam na bardzo sympatycznej wycieczce za Warszawę. Piękna pogoda, jesienny klimat i wolny dzień skłania do wyjazdów (mimo, iż ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Podróże

Zobacz również

Pakowanie na wyjazd, czyli jak zaplanować krótką podróż?

Odpoczywam, kiedy wyjeżdżam, a Ty? U mnie krótka ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook