Książki
włoski nauczyciel tom rachman

Włoski nauczyciel Tom Rachman – toksyczni rodzice i sztuka

Miłość dziecka do rodzica jest ogromna, ono wybaczy mu praktycznie wszystko. Jednak czy zawsze warto ślepo podążać za mitem ojca? Książka Włoski nauczyciel Tom Rachman, to opowieść, która porusza wiele ważnych tematów – potrzebę uwagi i uznania u dzieci, wpływ dzieciństwa na nasze wybory, a także poszukiwanie sensu życia i swojego miejsca na świecie. Włoski nauczyciel jest opowieścią, gdzie miłość do sztuki jednej osoby może odebrać jego bliskim szanse na udane życie.

Toksyczna miłość do ojca i wielka sztuka

Bear Bavinsky to ekscentryczny malarz, który tworzy swoje obrazy w bezkompromisowy sposób, a wokół swojej osoby tworzy mit artysty nieliczącego się z pieniędzmi i kolekcjonerami. To również człowiek, który w swoim życiu spłodzi siedemnaścioro dzieci z różnymi kobietami, a jego wybrańcem zostanie syn Charles Bavinsky (Pinch).

Charles marzy o chwilach, kiedy w rzymskim atelier, ojciec zwróci na niego uwagę, kiedy będzie miał dla niego czas. Mały chłopiec pragnie aprobaty ojca, jego spojrzenia i miłości. Co dostaje w zamian?

włoski nauczyciel

Jowialny ton i egzaltowana powierzchowność malarza z jednej strony jest ujmująca, a z drugiej między nim, a głównym bohaterem powieści tworzy się toksyczna relacja, która przez lata będzie bardzo mocno wpływać na losy Charles’a.

Chłopak, a potem młody mężczyzna na początku nie zdaje sobie sprawy jak bardzo broni ojca, jak bardzo chce być taki jak on. Zatraca się w dążeniu do ojcowskiej aprobaty. Próbuje zbliżyć się do niego poprzez sztukę, jednak okrutne słowa Bear’a sprawiają, że ją porzuca. Czy na zawsze?

Włoski malarz Tom Rachman – w drodze do siebie

Książka opisuje losy Charlesa, który próbuje znaleźć cel i sens swojego życia. Utalentowany poliglota nie specjalnie widzi swoje zalety, za to bardzo chce dorównać ojcu. Niestety, wiele jego prób jest skazanych na porażkę, ze względu na egoistyczną i manipulującą osobowość malarza.

W powieści znajdziemy młodzieńcze nadzieje, niezrealizowaną potrzebę miłości. Autor pokazuje jak bardzo rodzice mają ogromny wpływ na dziecko. Czytając możemy doświadczyć smutku, przygnębienia, które towarzyszy nam w trakcie poznawania kolejnych etapów życia głównego bohatera.

Drugoplanowym, choć nie mniej ważnym bohaterem, jest sztuka. Malarstwo i rzeźba, dwie domeny rodziców Charlesa, powodują, że w jego życiu od dziecka są obecne wielkie dzieła. Sztuka to zaborcza kochanka. Zazwyczaj nie pozwala dzielić się na dłużej swoimi artystami. Podobnie jest we Włoskim nauczycielu, Bear Bavinsky pokazuje na każdym kroku, że od miłości, czy rodziny, ważniejsze są jego obrazy i potrzeba tworzenia.

View this post on Instagram

Lubicie powieści, gdzie są nawiązania do sztuki? Dla mnie takie książki wnoszą zawsze wartość dodana. Są nie tylko ciekawa fabuła, ale rozwnież inspiracją, aby np. właśnie o malarstwie czy rzeźbie dowiedzieć się więcej. "Włoski nauczyciel" Tom'a Rachman'a to powieść – podróż przez życie. Gdzie życie głównego bohatera Charles'a Bavinsky'ego, zwanego Pinchem jest pokazane od dzieciństwa, aż po schyłek życia. Głównym motywem powieści jest silna toksyczna miłości i przywiązanie głównego bohatera do egoistycznego ojca, sławnego malarza – Bear'a Bavinsky'ego. Chłopiec, a później mężczyzna pragnie zdobyć uwagę oraz uznanie ojca. Życie w cieniu uznanego artysty, dla którego sztuka jest wszystkim, to mała tragedia Charles'a. Bohater poświęca wiele, aby przypodobać się ojcu. Próbuje ująć go swoim malarstwem, a kiedy mi się to nie udaje szuka innych sposobów na to, aby zbliżyć się do kontrowersyjnego malarza. Manipulacja, samotność, namiętności i potrzeba bycia ważnym dla swojego rodzica bardzo mocno wyziera ze stron powieści. Momentami trudno się czyta o losach młodego Bavinsky'ego, który zatraca się w udowadnianiu, że jest coś wart. Smutek i poczucie porażki towarzyszą bohaterowi przez długi czas, jednak następuje chwila, gdzie bohater podejmuje konfrontacje z ojcem i zaczyna rozumieć, że miłość wielkiego artysty, była jedynie mrzonka i jego niespelnionym pragnieniem. Powieść jest poruszająca, momentami bardzo smutna. Daje szansę na zastanowienie się jak bardzo wpływają na nas rodzice, jak w życiu nas wszystkich ważna jest miłość i docenienie sobie samego, a nie liczenie na poklask z zewnątrz. To też opowieść o zawieszonych nadziejach i poszukiwaniu ukojenia. Premiera 02.10.2019 Za egzemplarz przed premierowy pięknie dziękuję @wydawnictwoznakpl #książka #włoskinauczyciel #tomrachman #przedpremierowo #bookstagrampl #bookstagramtopasja #czytambolubię #czytaj #książki #terazczytam #takczytam #wydawnictwoznak #bookish #bookstagramfeature #bookstagrampolska #polishbookstagrams #fridaybook #fridaymood #fridayflowers

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Włoski nauczyciel zainteresował mnie swoją fabułą, przygnębił poruszanymi tematami, które są tak ważne i często obecne w życiu każdego z nas. Potrzeba uznania, docenienia, udowodnienia sobie i światu, że coś znaczymy, to bardzo ludzkie pragnienia, które w książce pokazane są oczami głównego bohatera.

Polecam powieść wszystkim miłośnikom powieści osadzonych na przestrzeni wielu lat, gdzie pokazane są etapy dojrzewania bohatera, który zmienia się od zależnego i w pełni podległego autorytetom dziecka, po mężczyznę, który sam decyduje o swoim losie.

Włoski nauczyciel Tom Rachman – jak Wam się podoba? Będziecie czytać?

Za przedpremierowy egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Znak

Premiera: 2.10.2019

Tytuł: Włoski nauczyciel

Autor: Tom Rachman

Liczba stron: 448

Wydawnictwo: Znak Literanova

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook