Książki
wariat-na-wolności-książka

Wariat na wolności, czyli autobiografia Wojciecha Eichelbergera

Bardzo lubię czytać książki, które opowiadają o losach i drodze bohatera, który doświadcza w swoim życiu różnych wydarzeń, zwrotów akcji i nie rzadko musi zmienić cały swój świat. Co dla niektórych może być zadziwiające, dla mnie najlepsze są autobiografie i biografię. I dziś taką fascynującą lekturę chce Wam polecić, jest to książka Wojciecha Eichelbergera Wariat na wolności.

O życiu bez ojca, dorastaniu i LSD

Autobiografia to niebezpieczny gatunek. Często autor może zostać posądzony o gloryfikowanie swoich dokonań czy życia, wybielanie niejednoznacznych wydarzeń oraz brak dystansu. Ale jak mieć dystans, kiedy piszesz o swoim życiu?  Nie jest to łatwe, jednak ironia, odrobina humoru i zdrowego rozsądku pomaga autorom napisać całkiem udane książki i taką jest Wariat na wolności.

wariat-na-wolności-książka

Wojciech Eichelberger pokazuje nam wiele twarzy, zaczyna od rozmowy z Wojciechem Szczawińskim, gdzie zdradza czytelnikom, że wcale nie chciał pisać tej książki, że dopiero kilka różnych sytuacji przekonało go, że spisanie swojego życiorysu i wspomnień może być dobrym pomysłem.

O czym Wariat na wolności?

Co znajdziemy w książce? Bardzo dużo informacji na temat dzieciństwa i dorastania autora bez ojca. Losów powojennej Polski, a także opisy takich doświadczeń jak pobyt w domu dziecka czy zażywanie LSD, aby zobaczyć jak działa na przełomie lat 70 i 80. Gdzie ruch hipisowski zawitał do Polski. Jedne sytuacje całkiem zwykłe, inne dość kontrowersyjne.

To, co jest dla mnie najciekawsze, to to, że mogę zobaczyć postać znaną, wybitnego psychologa, psychoterapeutę, coach i doradcę biznesu, jako człowieka, który ma przeszłość, często nie łatwą. Który musiał podjąć wiele nie różnych decyzji, aby utrzymać rodzinę i zrealizować swoje marzenia i to mu się udało.

Dlaczego psychoterapia?

W książce Wariat na wolności jest fascynujący rozdział dotyczący początków psychoterapii i wybrania jej jako drogi zawodowej przez Wojciecha Eichelbergera. O spotkaniu z Carlem Rogersem czy odkrywaniu różnych metod terapeutycznych czyta się wspaniale i z zapartym tchem. Dla mnie jako dla psychologa, takie relacje i wspomnienia to niezwykle cenne opowieści. To kawałek żywej historii dziedziny, która jest mi bardzo bliska.

Myślę, że wiele osób może zainteresować to, jak można było założyć i prowadzić ośrodek medytacji zen w PRL, co trzeba było zrobić, aby dostać propozycję współpracy od bezpieki, czy dlaczego lata 90. mogły być dla wielu osób trudne?

Autor z dbałością o czytelnika, mniej obeznanego w terminologii z dziedziny psychologii, posługuje się przyjaznym i przystępnym językiem. Opisuje swoje losy w sposób jasny, tak aby zaciekawić, jednak nie na siłę. Mówi o swoich emocjach i odczuciach w związku ze śmiercią, starością, czy rozstaniami.

Myślę, że autobiografia Wariat na wolności Wojciecha Eichelbergera spodoba się wielu osobom, a w szczególności tym, którzy lubią odkrywać świat osób znanych i cenionych, a jednocześnie mają ochotę na kawałek żywej i nieoczywistej historii.

Za książkę do recenzji bardzo dziękuję wydawnictwu Znak

Lubicie czytać autobiografie?

Autor: Wojciech Eichelberger

Tytuł: Wariat na wolności

Liczba stron: 346

Wydawnictwo: Znak.literanova.pl

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook