Książki
wariat-na-wolności-książka

Wariat na wolności, czyli autobiografia Wojciecha Eichelbergera

Bardzo lubię czytać książki, które opowiadają o losach i drodze bohatera, który doświadcza w swoim życiu różnych wydarzeń, zwrotów akcji i nie rzadko musi zmienić cały swój świat. Co dla niektórych może być zadziwiające, dla mnie najlepsze są autobiografie i biografię. I dziś taką fascynującą lekturę chce Wam polecić, jest to książka Wojciecha Eichelbergera Wariat na wolności.

O życiu bez ojca, dorastaniu i LSD

Autobiografia to niebezpieczny gatunek. Często autor może zostać posądzony o gloryfikowanie swoich dokonań czy życia, wybielanie niejednoznacznych wydarzeń oraz brak dystansu. Ale jak mieć dystans, kiedy piszesz o swoim życiu?  Nie jest to łatwe, jednak ironia, odrobina humoru i zdrowego rozsądku pomaga autorom napisać całkiem udane książki i taką jest Wariat na wolności.

wariat-na-wolności-książka

Wojciech Eichelberger pokazuje nam wiele twarzy, zaczyna od rozmowy z Wojciechem Szczawińskim, gdzie zdradza czytelnikom, że wcale nie chciał pisać tej książki, że dopiero kilka różnych sytuacji przekonało go, że spisanie swojego życiorysu i wspomnień może być dobrym pomysłem.

O czym Wariat na wolności?

Co znajdziemy w książce? Bardzo dużo informacji na temat dzieciństwa i dorastania autora bez ojca. Losów powojennej Polski, a także opisy takich doświadczeń jak pobyt w domu dziecka czy zażywanie LSD, aby zobaczyć jak działa na przełomie lat 70 i 80. Gdzie ruch hipisowski zawitał do Polski. Jedne sytuacje całkiem zwykłe, inne dość kontrowersyjne.

To, co jest dla mnie najciekawsze, to to, że mogę zobaczyć postać znaną, wybitnego psychologa, psychoterapeutę, coach i doradcę biznesu, jako człowieka, który ma przeszłość, często nie łatwą. Który musiał podjąć wiele nie różnych decyzji, aby utrzymać rodzinę i zrealizować swoje marzenia i to mu się udało.

Dlaczego psychoterapia?

W książce Wariat na wolności jest fascynujący rozdział dotyczący początków psychoterapii i wybrania jej jako drogi zawodowej przez Wojciecha Eichelbergera. O spotkaniu z Carlem Rogersem czy odkrywaniu różnych metod terapeutycznych czyta się wspaniale i z zapartym tchem. Dla mnie jako dla psychologa, takie relacje i wspomnienia to niezwykle cenne opowieści. To kawałek żywej historii dziedziny, która jest mi bardzo bliska.

Myślę, że wiele osób może zainteresować to, jak można było założyć i prowadzić ośrodek medytacji zen w PRL, co trzeba było zrobić, aby dostać propozycję współpracy od bezpieki, czy dlaczego lata 90. mogły być dla wielu osób trudne?

Autor z dbałością o czytelnika, mniej obeznanego w terminologii z dziedziny psychologii, posługuje się przyjaznym i przystępnym językiem. Opisuje swoje losy w sposób jasny, tak aby zaciekawić, jednak nie na siłę. Mówi o swoich emocjach i odczuciach w związku ze śmiercią, starością, czy rozstaniami.

Myślę, że autobiografia Wariat na wolności Wojciecha Eichelbergera spodoba się wielu osobom, a w szczególności tym, którzy lubią odkrywać świat osób znanych i cenionych, a jednocześnie mają ochotę na kawałek żywej i nieoczywistej historii.

Za książkę do recenzji bardzo dziękuję wydawnictwu Znak

Lubicie czytać autobiografie?

Autor: Wojciech Eichelberger

Tytuł: Wariat na wolności

Liczba stron: 346

Wydawnictwo: Znak.literanova.pl

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Pewnych książek lepiej nie czytać. Dlaczego? Ponieważ Twój ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki