Książki
Uwięziony krzyk - książka

Uwięziony krzyk Anna Naskręt – kiedy wali Ci się cały świat

Co jest najważniejsze w życiu? Co sprawia, że szybciej bije Ci serce i nastrój w jakim jesteś nazywasz szczęściem? Zazwyczaj musi się zdarzyć coś spektakularnego, albo strasznego, aby docenić swoją codzienność. Anna Naskręt w książce Uwieziony krzyk opowiadając własną historie pokazuje, jak bardzo w życiu ważne jest zdrowie. I jak bardzo bez niego nic się nie liczy.

Poruszająca historia, która może przydarzyć się każdemu z nas

Wyobraź sobie, że jednego dnia chodzisz do pracy, całujesz się z ukochanym, bawisz z córką, a kolejnego nie masz kontroli nad swoim ciałem, jesteś uwięziony i nie wiesz, czy kiedykolwiek wyzdrowiejesz. Taką sytuację przeżyła Anna Naskręt, kiedy w wieku 24 lat dostała udaru pnia mózgu i móżdżku. Jej życie w kilka chwil się zawaliło i całkowicie zmieniło. Z osoby samodzielnej, wesołej i aktywnej, stała się zależną od wszystkich kobietą, która nie może mówić, ani chodzić.

Trafiła do szpitala, gdzie służba zdrowia pokazała się z tej gorszej strony, jej stan był tak poważny, że lekarze nie dawali jej szansy na przeżycie. Byli przekonani, że jeśli przeżyje, to nigdy nie będzie chodzić. A ona dziś opowiada nam o tych wydarzeniach.

Uwięziony krzyk – historia prawdziwa

Pani Anna w książce Uwięziony krzyk opisuje swoje przerażenie, zagubienie, niezrozumienie sytuacji, kiedy z dnia na dzień jej życie zmieniło się piekło pełne milczenia i braku kontroli na swoim ciałem. Choroba doświadczyła ją strasznie, podobnie jej rodzinę. Jednak ona się nie poddała. Z każdym dniem podejmowała walkę na nowo ze swoim niesprawnym ciałem.

Uwięziony krzyk - książka

W książce możemy poznać punkt widzenia na chorobę, opiekę zdrowotną w Polsce oraz ograniczenia z jakimi musi się zmagać osoba niepełnosprawna. Poruszająca i bardzo dająca do myślenia lektura.

W tym roku sama miałam okazję przekonać się jak bardzo udar może zamienić sprawnego, wesołego człowieka w jeden dzień w osobę, która jest całkowicie zależna od pomocy bliskich. Jak taka choroba potrzebuje wielkich nakładów czasowych, finansowych i psychicznych, wymaga opieki przez 24 godziny na dobę, a życie bliskich zmienia nieodwracalnie.

Pani Anna nie bawi się w ozdobniki, piszę prawdę, opisuje autentyczne doświadczenia – cierpienie, ból, znieczulicę, oczekiwania wobec siebie i innych, a także nadzieję, która powodowała, że się nie poddała.

Jak sama o sobie pisze – nie jest pisarką, więc nie spodziewajmy się literackich ozdobników i wyszukanych zdań. To proste słowa opisujące trudne wydarzenia realnej osoby, która chce pomóc innych ludziom doświadczającym udarom i ich rodzinom.

Życie osoby niepełnosprawnej

W Polsce osoby niepełnosprawne zmagają się nie tylko z barierami architektonicznymi i zawiłym prawem, ale przede wszystkim z brakiem funduszy na leczenie, samotnością i obojętnością środowiska.

Uwieziony krzyk i przykład Pani Anny pokazuje, że udary dotyczą nie tylko osób starszych, ale i młodych. Ich przyczyn może być wiele, nie tylko choroby układu krążenia, ale zbyt duża lepkość krwi, nadmierny stres oraz wiele innych. W książce autorka zachęca do tego, aby cieszyć się dniem dzisiejszym, doceniać bliskich, a przede wszystkim własne zdrowie. To, że możemy chodzić, biegać i mówić – to nie musi być oczywistość. To dary, które należy szanować.

Książka Uwięziony krzyk Anny Naskręt bardzo mnie poruszyła i spowodowała, że jeszcze bardziej jestem wdzięczna za każdy dzień, bliskich i możliwości, które mam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MUZA S.A.

Tytuł: Uwięziony krzyk

Autor: Anna Naskręt

Liczba stron:

Wydawnictwo: MUZA S.A

Premiera: 18.09. 2019

 


Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Pewnych książek lepiej nie czytać. Dlaczego? Ponieważ Twój ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki