Książki

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” powiedziała kiedyś Wisława Szymborska. I miała 100% rację. Bardzo lubię ten cytat, ponieważ opisuję również moją miłość i pasję do książek. Z każdym rokiem ta miłość tylko rośnie, dojrzewa. Zmieniają się gatunki, poznaję nowych pisarzy, sięgam po klasykę bardziej i mniej znaną. Przekraczam swoje książkowe uprzedzenia i sięgam po książki, których kiedyś bym nie tknęła. Jakie były dla mnie najlepsze książki 2018? Oto top 9 najlepszych książek, które przeczytałam w 2018 roku.

Recenzje – zaskoczenia i rozczarowania

Nie liczę ile książek czytam każdego roku, kiedyś zapisywałam, ale gdzieś w okolicach kwietnia zarzucałam to działanie. Ile recenzji pojawiło się na blogu? To łatwiej policzyć, było ich 39.

Nie recenzuję każdej książki jaką przeczytam. Dlaczego? Czasem z powodu braku czasu, czasami z powodu świadomej decyzji. Więcej tomów pokazuję na swoim Instagramie lub opowiadam o wrażeniach po przeczytanej książce na InstaStory – jeśli jeszcze mnie nie obserwujecie, to szybko klikajcie Obserwuj.

Jednak każdego roku są książki, które są lepsze niż inne, które mnie zachwyciły, zostaną ze mną na długo, a nawet na całe życie. Tym razem chciałam Wam pokazać najlepsze książki 2018 – które niekoniecznie zostały wydane w roku 2018, niektóre liczą sobie sporo lat, inne to nowości, jednak każda z pokazanych książek w tym zestawianiu jest dla mnie wyjątkowa. Część już pojawiła się na blogu. Ale nie ma co przedłużać – czas zaczynać!

Najlepsze książki 2018 – przeczytane z zapartym tchem

1.,,Na zachodzie bez zmian” Erich Maria Remarque

Ta książka – najlepszy książkowy prezent ślubny! Proza, która mnie tak mocno poruszyła, że opowiadam o tej książce każdemu, przy różnych okazjach. Mocna, brutalna, dosadna, a czasami tak subtelna, można się zdziwić, że porusza temat I Wojny Światowej. Historia pokazana oczami młodego chłopaka, Niemca, który wyrwany ze szkoły ogląda śmierć towarzyszy, walczy o przetrwanie i próbuje zachować w sobie odrobinę człowieczeństwa. Książka, którą powinien przeczytać każdy. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o Na zachodzie bez zmian na blogu znajdziecie pełną recenzję.

,,A kiedy dasz człowiekowi kawałeczek władzy, będzie tak samo; człowiek sięgnie po nią. Odbywa się to zupełnie mechanicznie, bo człowiek właściwie jest przede wszystkim bydlęciem, może dopiero potem, jak na kromce chleba ze smalcem, ma posmarowane po wierzchu trochę przyzwoitości.”

2.,,Ostre przedmioty” Gillian Flynn

Opowieść o rodzinnych dramatach, których konsekwencje ciągniemy ze sobą przez całe życie. Dziennikarka Camille Preaker wraca do rodzinnego miasteczka, gdzie ginie kolejna dziewczynka. Nie tylko próbuje opisać śledztwo i całą sprawę, ale musi zmierzyć się z demonami przeszłości, zimną i oschłą matką oraz dusznym środowiskiem małego miasteczka. Doskonałe studium relacji matki z córką, wypaczeń i uzależnień. Mocna opowieść, o tym że wychowanie ma znaczenie i to większe niż myślimy. Recenzja.

3 i 4.,,Śmierć komandora. Tom 1 Pojawia się idea”, ,,Śmierć komandora. Tom 2 Metafora się zmienia” Haruki Murakami

Powrót Murakamiego, na który czekałam bardzo długo. Nowa książka w dwóch tomach porwała mnie do świata z pogranicza jawy i snu w japońskim wydaniu. Malarz, tajemniczy obraz, górski dom i bohaterzy, którzy próbują odnaleźć to co cenne i ważne w życiu. Poznający moc przyjaźni i uczący się życia bez względu na doznane straty. Cała recenzja każdego z tomów na blogu – tom 1, tom 2.

najlepsze książki 2018 śmierć komandora tom 2

5.,,Myszy i ludzie” John Steinbeck

Klasyk,  dzieło niewielkich rozmiarów, które porywa, zachwyca, zadziwia i wstrząsa wrażliwą duszą. Historia George i Lenniego to opowieść o przyjaźni, o lojalności, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i głębi jaka może się pojawić między dwoma osobami. Recenzja.

najlepsze książki 2018 myszy i ludzie

6.,,Nikt nie idzie” Jakub Małecki

Jedna z lepszych książek wydanych w 2018 przez polskich pisarzy, która odbiła się szerokim echem w social mediach i książkowej blogosferze. Ciekawe spojrzenie na różnorodne problemy od miłości do samotności, przez szukanie swojej drogi życiowej po niepełnosprawność. Coraz bardziej lubię twórczość Jakuba Małeckiego, jedyny mój zarzut jest taki, aby pisał dłuższe powieści ? Recenzja.

7.,,Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety” dr Renee Engeln

Naukowe badania, wywiady z kobietami z różnych stron świata, kulturowe przekazy, które są tak silne, że ich już nie zauważamy – to wszystko znajdziemy w książce ,,Obsesja piękna”, której podtytuł bardzo wiele mówi o tematyce książki ,,Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety”. Studium przypadków zniewolenia przez kult piękna, próbę sprostania wyśrubowanym i nierealnym wymaganiom stawianym kobietom, gdzie autorka nie tylko pokazuje mechanizmy powstawania takiego procederu. Ale również wraz ze sztabem naukowców daje wskazówki jak poradzić sobie we współczesnej kulturze nastawionej na wygląd.

View this post on Instagram

Poniedziałek jak niedziela ?U Was też? Jak wolne to wolne, więc czas na odpoczynek z lekturą po rodzinnych spotkaniach. U Was praca czy relaks? U mnie będzie to #obsesjapiękna ma świetną okładkę i wciągająca treść. Czytaliście? ,,Dziewczynki zaczynają myśleć o idealnym wyglądzie w szokująco młodym wieku. 34% pięciolatek przyznaje czasami świadomie ogranicza ilość spożywanego pożywienia. 28% twierdzi, że chce wyglądać jak panie w filmach i telewizji." ( perspektywa amerykańska, jednak szokuje) #dzieńdobry #poniedziałekjakniedziela #bookmorning #bookmood #beautyfullphoto #beautyffulcover #bookobsesion #aboutwomen #bookartphoto #mondeyreadingtime #lipsticks #bookstagrampl #igbookstagrammer #igreadsbooks #ilovereading

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

8.,,Urobieni. Reportaże o pracy” Marek Szymaniak

W zestawianiu musiał znaleźć się reportaż, bardzo polubiłam ten gatunek prozy. I jednym z najlepszych jakie przeczytałam w tym roku jest książka ,,Urobieni. Reportaże o pracy”. Autor przedstawia losy różnych ludzi na przestrzeni lat w nawiązaniu do ich pracy, niesprawiedliwości jaka ich spotyka, trudności związanej z poszanowaniem przez pracodawców. Pokazuje bezwzględność, trudne i dramatyczne sytuacje oraz na końcu książki próbuje dać odpowiedź dlaczego tak wygląda wielu pracujących osób w Polsce.

View this post on Instagram

Jestem wściekła! Zła, wzburzona i zdenerwowana. A dlaczego? Wszystko za sprawą tej książki. #urobieni Marek Szymański po prostu otrzeźwiła mnie i trochę emocjonalnie rozjechała. To reportaż o pracy, a raczej o Polakach i warunkach w jakich pracuje większość z nas. O bardzo niskiej pozycji pracownika, nierównościach społecznych, o Polsce współczesnej i tej zaraz po transformacji. Dlaczego ta książka mnie zdenerwowała, bo pokazuje prawdziwą rzeczywistość, na którą czasem zamykamy oczy. ,, Urobieni" to #reportaż o ludziach, podłościach i trudnej sytuacji człowieka, kiedy walczy o pracę, a potem praca go niszczy. Pokazuje krzywdzący mit super przedsiębiorcy, który doszedł do wszystkiego własnymi rękami i za nic ma pracownika. To nie jest tak, że książka gloryfikuje pracowników, a pracodawców pokazuje jako najgorsze zło. Raczej pokazuje mechanizmy, które zamiast chronić słabszych, patologizują się i negatywnie wpływają na pracę i na całą gospodarkę. Ja przeczytałam w jeden dzień. Dla mnie książka trudna, którą mnie zostawia z niewygoda, jakaś obawa i smutkiem. Warta przeczytania. Czytaliście ją? #książki #polskieksiążki #bookstagtampl #bookish #marekszymaniak #przeczytaj

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

9.,,Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) Artur Jabłoński

A na koniec książka o lepszym pisaniu, bo tego nigdy za wiele. Konkrety, metody, patenty i schematy pisania, które przydadzą się nie tylko copywriterom, ale każdemu, kto zajmuje się słowem. Zajrzyj do całej recenzji.

Zestawienie najlepsze książki 2018 – mogło by się wzbogacić o kolejne tomy, dobrych wydanych pozycji jest tysiące. Jednak postawiłam na te 9 książek. Zobaczymy, co przyniesie kolejny czytelniczy rok, 2019 – nadchodzę!.

A jakie są według Ciebie najlepsze książki 2018? Jaką książką Ty zachwyciłeś się w tym roku?

 

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie