Książki
książki które zmieniły moje życie

Top 7 książki które zmieniły moje życie

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23.04 i chciałam na ten dzień przygotować specjalny post o książkach, które wpłynęły na moje życie, a często je zmieniły. Nie będą to typowe recenzje, a raczej kilka słów od mnie, jak te wyjątkowe książki mnie zmieniły, co mi dały i dlaczego warto je przeczytać. 7 książek, które zmieniły moje życie.

Książki, które zmieniły moje życie i zawsze będę o nich pamiętać

1.Dziewczyna z pomarańczami Jostein Garder

książki które zmieniły moje życie

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Książkę Dziewczyna z pomarańczami przeczytałam w gimnazjum i bardzo mocno wpłynęła na moje poczucie wrażliwości i odbierania świata. To przepiękna historia. Nieżyjący już ojciec głównego bohatera – Georga zostawia mu listy i opowiada w nich przepiękną historię miłosną do Dziewczyny z pomarańczami.

Mamy tu pytania o nieuchronność śmierci i sens życia, siłę miłości mężczyzny do kobiety, a także rodzica do dziecka. Oraz, co było ważne dla dorastającej dziewczyny – pokazany etap przejścia, inicjacji i dojrzewania. Płakałam na tej książce i śmiałam się, była dla mnie katalizatorem własnej przemiany. To cudowna książka, która pomogła mi stać się wrażliwą, pełną serca i wiary w miłość kobietą, dla której relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne.

2.Jak przestać się martwić i zacząć żyć Dale Carnagie

książki które zmieniły moje życie

źródło: lubimyczytac.pl

Myślisz, że to poradnik jakich wiele na rynku, ale ja Ci powiem, że wcale nie. To skromne objętościowe dzieło, autor stworzył w pierwszej połowie XX wieku, a wiedza w niej zawarta jest aktualna do dzisiaj. Dla niektórych perspektywa Amerykanów z tamtego okresu, może być niezbyt trafna lub toporna.  Jednak uniwersalne prawdy, choćby jak zasada ,, jeśli czymś się martwisz – zapytaj się, co możesz z tym zrobić, jak się dowiesz – zrób to. Jeśli wyjdzie, że nie możesz nic z tym zrobić – nie masz zmartwienia” – są do zastosowania bez względu na czasy.

Niby ni, niby proste, ale dopiero po przeczytaniu tej książki zaczęłam sobie zadawać takie pytania, o moje działania, o moją sprawczość, zamiast myśleć, zastanawiać się i martwić nad jakąś sprawą. Takie podejście jest bardzo uwalniające. Mimo, że nie zawsze potrafię oderwać się od schematu zmartwień, to zawsze jeśli mam trudniejszy okres wracam do książki Dale’a Carnagie’go i szukam w niej wskazówek.

Sprawdź inne świetne książki rozwojowe.

3.Dramat udanego dziecka Alice Miller

książki które zmieniły moje życie

To jedna z książek, które zmieniły moje życie, a raczej wywróciły moje myślenia o swoim życiu do góry nogami. Polecona przez moją psychoterapeutkę, przeczytana do połowy z płaczem i ściśniętym sercem.

Książka, która mnie psychicznie przeorała, ale też pomogła poskładać się w całość. Książka trudna, niezwykła i trafiająca we wszystkie uczucia dzieci i dorosłych, którzy są przykładnymi, dobrymi osobami, które zawsze musiały sobie radzić, osiągać sukcesy i robić wszystko, aby ktoś je zobaczył. Dzieci i dorosłych, którzy nigdy nie martwili i nie obarczali rodziców swoimi trudnościami. Alice Miler pisze o „udanych”, samodzielnych dzieciach, często tak samotnych i pełnych cierpienia, że aż boli. Ta książka pokazała mi wiele prawdy o moim życiu i dzieciństwie, i pozwoliła pójść dalej i radzić sobie z żalem za tym, co utracone.

Dramat udanego dziecka to książka, którą czytało mi się najtrudniej w całym życiu, nad którą najdłużej płakałam i była zdruzgotana. Jednak z tej lektury nie cofnęłabym ani minuty.

4.Sto lat samotności Gabriel Garcíi Márquez

książki które zmieniły moje życie

Sto lat samotności pokazało mi piękno realizmu magicznego, rozbudziło miłość do wszystkiego, co hiszpańskie i wywołało pragnienie, aby uczyć się niezwykłego języka.

Odkrycie tej książki było dla mnie jak zobaczenie nowego lądu, całkowicie innej literatury i wrażliwości, która niesamowicie na mnie działa. Sto lat samotności to książka, która obudziła we mnie pasję do skomplikowanych, odrobinę nierzeczywistych historii z pogranicza iluzji i świata realnego.

5.Mistrz i Małgorzata Michaił Bułhakow

Książka, która nauczyła mnie, że warto pewnej literaturze dawać drugą szansę i tego, że na pewne książki przychodzi odpowiedni czas. Co wpływa też na moje życie, bo uczy, że warto się nie poddawać oraz mieć świadomość, że na pewne działania, sytuację, zdarzenia przychodzi odpowiednia chwila i wtedy, to co się dzieje, wydaje się to dla nas dobre, zrozumiałe i pewne.
Książki - wybierz na Ceneo

Wspaniała opowieść o miłości Mistrza i Małgorzaty, demonicznym Wolandzie, kocie Behemocie i Wielkim Balu u Szatana. Na długo zawładnęła moją wyobraźnią. Uwielbiam wracać do tej książki, bo choć czytałam ją kilka razy, to za każdym odnajduję w niej coś nowego.

6.Cień Wiatru Carlos Ruiz Zafón

Książka, która zmieniła moje życie, a raczej pokazała, że wielu ludzi może kochać książki, o nich opowiadać i we wrażliwy sposób dawać znać, że czytanie nigdy nie zginie. Cała cztery tomy Cmentarza Zapomnianych Książek (Cień Wiatru, Gra Anioła, Więzień Nieba, Labirynt Duchów) opowiada o miłości do literatury, o jej sile i wielkiej mocy.

Mamy tu Barcelonę, tajemniczą bibliotekę, księgarzy, wspaniałą i skomplikowaną historię miłosną, Hiszpanię pod rządami krwawego dyktatora, czyli składniki na wciągającą i fascynującą fabułę. Każdy kto kocha książki powinien ją przeczytać.

7.Człowiek w poszukiwaniu sensu Victor Frankl

książki które zmieniły moje życie

źródło zdjęcia: lubimyczytac.pl

Jest taka literatura, którą napisało życie i żaden pisarz nie chciałby jej nigdy wymyślić. To, co napisał Viktor Frankl znany psychiatra, który przeżył obóz koncentracyjny wywołuje ciarki na plecach. Osobista historia o walce i przetrwaniu, a także jak w tytule – poszukiwaniu sensu.

To jest książka, która przywraca do pionu, prostuje i pozwala nabrać do różnych zdarzeń w życiu odpowiedniego dystansu. Czytam Człowiek w poszukiwaniu sensu, kiedy w moim życiu jest źle, czasami, kiedy jest kryzys lub ogarnia mnie rozpacz. Wtedy słowa Frankl’a są z jednej strony jak kubeł zimnej wody, z drugiej wyciągnięta, pomocna ręka.

Jeśli miałbyś/miałabyś przeczytać choć jedną książkę z tych moich top 7 – wybierz Człowiek w poszukiwaniu sensu Victora Frankla. To książka niezwykła, odmieniająca życie i dająca do myślenia o tak wielu sprawach, że nawet nie mogę ich tu pomieścić.

Okrucieństwo i bestialstwo hitlerowców, Frankl zestawia z niezwykłą głębią i siłą ludzkiej godności, które nic nie może odebrać. Lektura ważna, moim zdaniem epokowa i jedna, z książek które zmieniły moje życie.

Książki, które zmieniły życie – macie takie tytuły? Są książki, które zapamiętacie na długo, nie tylko ze względu na fabułę?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook