Książki
kobiety w literaturze

TOP 6 Niezwykłe kobiety w literaturze

Kobiety w literaturze przedstawiane są różnorako, często są to kochanki, wybranki serca, poświęcające się lub walczące o lepsze jutro matki, czarodziejki, czy wojowniczki. Dziś chciałam Wam przedstawić sześć bohaterek literackich, które łączy jedno, są silnymi, niepowtarzalnymi i niezwykłymi kobietami. Każda z nich inna, każda wspaniała.

Niezwykłe kobiety w literaturze – moje typy

1.Małgorzata Nikołajewna (,,Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Postać niezwykła, kobieta samotna i nieszczęśliwa w swoim małżeństwie, mimo splendoru, pięknej willi i bogactwa nie zaznała szczęścia. Nie kochana przez męża, uwięziona w roli jego wybranki. Po spotkaniu na swojej drodze mistrza – kobieta zakochana prawdziwie, bez reszty i z wielkim poświęceniem.

Małgorzata wybiera ubóstwo suteryny mistrza, zamiast przepychu pięknej willi. Kobieta jest bohaterką, która na łamach powieści zmienia się dwa razy, ma wewnętrzną siłę, aby podpisać pakt z diabłem i uratować mistrza i jego dzieło. Małgorzata staje się silną, niezależną, piękną i zdeterminowaną czarownicą. Jest kobietą dzielnie walczącą o swoją miłość, która nie waha się przed  najwyższym poświęceniem.

2.Lisabeth Salander (Trylogia Milenium Stieg Larsson)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Tajemnicza, wulgarna, piekielnie inteligentna to cała Lisabeth Salander. Kobieta o niezwykle mocnym charakterze i jeszcze większych sekretach. Z bardzo mroczną i pełną cierpienia przeszłością, bohaterka zamknięta na świat jest świetnie radząca sobie z nowymi technologiami hakerką.

Potrafi zadbać o siebie, nawet po dramatycznym wydarzeniu jakim jest gwałt. Zemsta oraz wymierzenie sprawiedliwości oprawcom nie jest jej obce. Kobieta mocno doświadczona przez życie, ukrywająca ciało pod licznymi tatuażami, z niezwykłą pamięcią fotograficzną. Bohaterka nietuzinkowa i intrygująca, którą z jednej strony podziwiamy, z drugiej jej współczujemy.

3.Scarlett O’Hara (,,Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Scarlett O’Hara trudno nie znać, jest kultową postacią w popkulturze, to kobieta, która zawsze wolała myśleć o trudnych sprawa jutro. Przed wojną słodka i uwodzicielska kokietka, która kochała się bawić. Po dramatycznych doświadczeniach wojny – silna i niezależna kobieta, walcząca o swoją ukochana Tarę. Temperamentna i stanowcza, nie dbała o opinię innych, jednocześnie bardzo chciała być kochana i doceniana. Rozdarta między dwoma mężczyznami, do końca nie umiała wybrać.

4.Ania Shirley (,,Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

O Ani można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że nie miała wyobraźni. Lekko egzaltowana, zagubiona i samotna dziewczynka o rudych włosach, w czasie trwania kolejnych tomów książki przemienia się w świadomą siebie, dbającą o niezależność kobietę. Zawsze pełna marzeń i wiary w ludzi, dodatkowo pracowita i zdolna, jednocześnie z ogromnym kompleksem na temat swojej urody. Ania to bohaterka, która pokazuje, że dobre, zachwycające rzeczy można znaleźć codziennie i bez względu na okoliczności.

5.Pani (,,Kroniki Czarnej Kompani” Glen Ch. Cook)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Zestawienie niezwykłe kobiety w literaturze – uzupełnia może nieoczywisty typ i pewnie przez niewielu znany. To Pani z Kronik Czarnej Kompani, powieści fantasty, książka która poraża sowim rozmachem i złożonością świata. Pani jest postacią, do której czytelnik żywi ambiwalentne uczucia, z jednej strony straszna i okrutna, bezwzględna władczyni, która wykorzysta każdy sposób, aby osiągnąć swój cel. Wszechpotężna czarodziejka, która wynajmuje tytułową Czarną Kompanię, aby rozbiła rebeliantów i pomogła jej wygrać wojnę o dominację. Z drugiej czuła, dobra i pełna miłości kobieta, która przechodzi nadzwyczajną przemianę. (Tu znajdziecie recenzję Kronik Czarnej Kompani).

6.Katniss Everdeen (,,Igrzyska śmierci”Suzanne Collins)

kobiety w literaturze

źródło: empik.com

Bohaterka, która poświecą się w imieniu swojej siostry, staje do walki w Igrzyskach Głodowych, dodatkowo wznieca bunt przeciw krwawym rządom Kapitolu i staje się symbolem Rebelii. Czy to mogłaby być zwykła kobieta? Buntowniczka, wojowniczka i kobieta pełna zapału, a jednocześnie współczująca i kochająca siostra i przyjaciółka. Wytrzymała, silna i pełna pomysłów, które pomogły jej przetrwać zawody. Czasami przytłoczona odpowiedzialnością, jednak z godnością wzięła na siebie rolę symbolu, który ma dać ludziom nadzieję i siłę do walki przeciwko oprawcom.

kobiety w literaturze

Jakie Wam podobają się niezwykłe kobiety w literaturze? Która z bohaterek jest Wam najbardziej bliska?

PS.Drogie dziewczyny chce Wam złożyć najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet – siły, energii do realizacji własnych pasji i celów, pamięci o sobie i swoich potrzebach i dużej ilości dobrych książek

Share this Story
  • kobiety w literaturze
    Książki

    TOP 6 Niezwykłe kobiety w literaturze

    Kobiety w literaturze przedstawiane są różnorako, często są to kochanki, wybranki serca, poświęcające się lub walczące o lepsze jutro matki, czarodziejki, ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 11 – prezenty świąteczne dla książkoholika

Święta coraz bliżej i czas pomyśleć o podarunkach ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook