Książki fantasy i si-fi – dla jednych ukochany gatunek, najlepszy na świcie, dla innych słabe i nic nie warte opowiastki. Jeśli chodzi o mnie to mam kilka ulubionych książek fansay i si-fi, lubię od czasu do czasu przenieść się w wymyślony, złożony świat. Dodatkowo myślę, że stworzenie spójnego, zrozumiałego świata, jego praw, bohaterów i ciekawej, trzymającej w napięciu fabuły jest wielkim wyzwaniem. Dlatego szanuję takich autorów. Dodatkowo, jak w każdej książce, również z tych gatunku fantasy i si-fi można znaleźć wiele intrygujących szczegółów.
Top 5 ulubionych książek fanasy i si-fi – moja subiektywna lista
1.Władca pierścieni J.R.R. Tolkien

źródło: empik.com
Powieść w sześciu księgach, często błędnie nazywana trylogią, opowiada historię hobbitów na czele z Frodo, którzy dostali zadanie zniszczenie magicznego pierścienia stworzonego przez władce ciemności Saurona. Pierścień ma niezwykłą siłę i potrafi zdominować swojego posiadacza. W książkach Tolkiena pojawiają się, tak kultowe postaci jak czarodziej Gandalf, następca tronu i wojownik Aragorn, krasnoludy, elfy, orki. Wielkie bitwy, niezwykła miłość, niebezpieczne przygody to wszystko znajdziecie we Władcy pierścieni. Złożona i bogata historia, gdzie zachwyca świat Śródziemia – trzeba przeczytać! Jest kultowa, a nawiązania do niej są szeroko praktykowane w całej popkulturze.
Jeśli nie czytaliście – polecam nadrobić, to klasyk sam w sobie.
2.Opowieści z meekhańskiego pogranicza Robert M.Wegnera

źródło: lublimyczytac.pl
Zbiory opowiadań, których akcja dzieje się w różnych częściach kraju Meekhanu, każdy z terenów różni się warunkami pogodowymi, sposobem życia ludzi oraz nastawieniem do siebie nawzajem. Intrygi, przygody, dawni bogowie i krwawe historie napisane ciekawym, subtelnym językiem, które wciągają w fantastyczny świat. Bohaterzy i bohaterki z krwi i kości z zaletami, ale również wadami, którzy przeżywają osobiste dramaty i biorą udział w walce nie tylko o ciała, ale i dusze. Wszystkie informacje o książkach Roberta M. Wegnera.
3.Książki Philip K. Dick

źródło: biblioteka.net
Twórca książek z gatunku science fiction, który zdobył światową popularność. Pokazuje w swoich tomach rozwój technologii i jej wpływ na człowieka i jego postępowanie. Zastanawiały go filozoficzne pytanie jak np. co to znaczy być człowiekiem? Jak wpływ na człowieka ma Bóg, jeśli istnieje? To na podstawie jego powieści -,, Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” wydanej w 1968r. został nakręcony bardzo znany film ,,Blade Runner”. Książka, która przyniosła autorowi popularność to ,,Człowiek z Wysokiego Zamku”, wydane w 1962 roku.
Nie umiem wybrać jednej książki tego pisarza, ponieważ przeczytałam ich całkiem sporo. Wiele zbiorów opowiadań to bardzo znane historie, często ekranizowane. Polecam sobie zobaczyć choć jedną książkę i sprawdzić jak Wam się będzie podobać.
4.Czarne oceany Jacek Dukaj

źródło: lubimyczytac.pl
Akcja powieści dzieje się w Stanach, na obszarze kompleksu wojskowo-przemysłowego, gdzie wojska ekonomiczne działają na rzecz ochrony obywateli przed wrogimi wpływami. Głównym bohaterem jest Nicholas Hunt z zawodu polityk i lobbysta, który w świecie wyraźnie podzielonym na bogatych i biednych, oddzielonych nie tylko genetycznie, ale również ekonomiczni,e czuje się wspaniale realizując własne interesy. Niezwykły obraz, gdzie nieliniowa fabuła, powoduje, że czytelnik musi uważnie czytać i poskładać sobie samodzielnie w całość tą skomplikowaną historię. Wykreowany świat jest przerażający, straszny, a jednocześnie w jakiś brutalny sposób pociągający.
5.Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

źródło: lubimyczytac.pl
Kiedy wojna atomowa zmusza ludzi do ukrywania się w podziemnych korytarzach metra, próbują oni przetrwać za wszelką cenę. W Moskiewskim metrze, na mrocznych stacjach ludzie próbują przetrwać, odbudowując choć małą część znanej im cywilizacji. Tworzą się mikropaństwa, ideologie zbierają swoje żniwo. Stacja WOGN to wysunięta najbardziej na północ stacja metra, gdzie pojawiło się niebezpieczeństwo. Młody chłopak – Artem musi wyruszyć w drogę, aby dotrzeć do legendarnej stacji Polis i przekazać ostrzeżenie. Czy mu się to uda? Recenzja Metra 2033.
Powieści fantasy i si-fi mają w sobie niezwykłą cechę, można razem z bohaterami przeżywać niecodzienne i niemożliwe przygody, zobaczyć światy, których nie ma w rzeczywistości i czasami poczuć się jak odkrywca.Nie jestem znawczynią tego gatunku, jednak lubię odkrywać nowe gatunki, a takim jeszcze dla mnie prawie niezbadanym lądem jest fantasy i si-fi.
Lubicie książki fantasy i si-fi? Macie jakieś swoje ulubione?