Książki
najlepsze książki 2020

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 do głowy przychodziło mi tylko kilka tytułów. Jednak, kiedy zajrzałam do notatek, okazało się, że książek, których chce Wam polecić jest naprawdę dużo. Wspaniałe powieści, kilka reportaży, literatura polska i zagraniczna – nic tylko czytać. Najlepsze książki 2020 – to zestawienie tytułów, które wywarły na mnie największe wrażenie, wzruszyły, poruszyły, a czasami zostawiły w emocjonalnej rozsypce. Zapraszam Cię na moje top 13 – najlepsze książki 2020.

Najlepsze książki 2020, które przeczytałam z przyjemnością

Książki są wymienione przypadkowo, nie jest to ranking. Każda z nich dała mi niesamowitą historię lub wstrząsający obraz rzeczywistości. Wszystkie z tych książek zostawiły po sobie emocjonalny ślad w moim sercu. Najczęściej ich recenzję znajdziesz na moim Instagramie @czytaj_na_walizkach, gdzie na bieżąco dzielę się wrażeniami z przeczytanych lektur. Serdecznie Cię na niego zapraszam.

Podsumowanie czytelnicze 2020, czyli 109 przeczytanych książek

Rok 2020 pod względem czytelniczym, to dla mnie chyba najlepszy rok w życiu. Ze względu na dolegliwości ciążowe musiałam ograniczyć swoje zawodowe aktywności, ale dzięki temu zyskałam więcej czasu na czytanie.

Kiedy zdrowie pozwalało zabierałam się za czytanie i kiedy teraz w grudniu sprawdziłam swoje zapiski o czytanych książkach i podliczyłam ile ich było, to aż się złapałam za głowę, bo okazało się, że przeczytałam 109 książek i kiedy piszę ten tekst, jeszcze kilka mam rozpoczętych. Jednak liczby liczbami, ale to, co się liczy najbardziej to jakoś przeczytanych książek, a ta była bardzo wysoka, dlatego moje zestawienie najlepsze książki 2020 – liczy, aż 13 pozycji.

Mam nadzieję, że ktoś z tych tytułów zachęci Was do czytania i sprawi Wam równie wielką przyjemność jak mi. Znajdziecie tu głównie powieści i reportaże. Więcej jest autorów zagranicznych, ale mój ulubiony polski autor, w tym roku też wydał swoją książkę i od niego zaczynam zestawienie.

Książki nie są ułożone w ranking, każda z nich jest wyjątkowa i warta przeczytania. Dajcie znać, czy czytaliście, któryś z tytułów. Recenzję tych wszystkich książek znajdziecie na moim profilu na Instagramie.

1.Saturnin Jakub Małecki

Trzydziestoletni Sturnin za sprawą telefonu matki, musi wrócić z Warszawy w swoje rodzinne strony na poszukiwanie zaginionego dziadka. W książce teraźniejszość przenika się z przeszłością chłopca oraz starego mężczyzny. To powieść o poszukiwaniu swojej tożsamości, godzeniu się ze stratą i pokazująca, że każdy wybór ma cenę, czasami tak dużą, że może nas przygnieść.

Wspaniale napisana, z ogromną wrażliwością, subtelna i wciągająca. Jakub Małecki kolejny raz nie zawodzi. Recenzja tutaj.

2.Zakłamane życie dorosłych Elena Ferrante

Książka, na którą bardzo czekałam. Elena Ferrante (kimkolwiek jest) podejmuje w książce Zakłamane życie dorosłych temat dojrzewania, radzenia sobie z rozwodem rodziców. Dwa światy – dziecięcy, pełen iluzji oraz ten dorosły – z wyzwaniami, brutalną rzeczywistością i prawdą – pokazane na przykładzie dwóch dzielnic Neapolu. Bezkompromisowe studium dorastania.

3.Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Jesmyn Ward

Główny bohater Jojo ma trzynaście lat i chce zrozumieć, co to znaczy być dobrym człowiekiem. Podróż po bezdrożach Missisipi do więzienia Parchman obnaża ludzkie dramaty, skłonność do zła i przemocy oraz wątły żar miłości, która ratuje ludzi przed potępieniem. Wspaniała powieść drogi, z elementami niesamowitości i wyjątkowości, które czynią tą powieść niezapomnianą. Zobacz, recenzję Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie.

4.Droga Królów Brandon Sanderson

Jedna z najlepszych książek fantasy. Droga Królów  to pierwszy tom Opowieści z Archiwum Burzowego Światła, czyli złożonej historii o bohaterach w niezwykłym świecie – Kaladinie – żołnierzu i lekarzu, który odmieni losy świata. Shallan – kobietę, o niezwykłym talencie do tkania iluzji. Mordercy w bieli, który płacze, kiedy zabija oraz arcyksięciu, który chce pomścić śmierć swojego ojca. Niezwykle złożony świat i historia, od której nie można się oderwać.

5.Pestki Anna Ciarkowska

Niezwykła książka o depresji, która porusza do głębi. Nie da jej się przeczytać na jeden raz. Bardzo kameralna opowieść o uwikłaniu w rodzinne powinności, oczekiwania i schematy. Intymna i bolesna, pełna prawdziwych doświadczeń, w których może przejrzeć się nie jedna kobieta. Płakałam jak czytałam, myśląc w wielu momentach, że przeżycia bohaterki są mi ogromnie bliskie. Recenzja.

6.Porozmawiaj z roślinami Marta Orriols

W zestawieniu najlepsze książki 2020 nie mogło zabraknąć Porozmawiaj z roślinami. Książki traktującej o stracie, cierpieniu, radzeniu sobie z upokorzeniem oraz śmiercią bliskiej osoby. Wspaniale napisana, bardzo emocjonalna i pełna drobiazgowych obserwacji powoduje w czytelniku ogromną gamę emocji.

7.Nocne czuwanie Sarah Moss

Macierzyństwo bez lukru, pokazane z brutalną szczerością, która może budzić obawę w niejednej kobiecie. Myślę, że docenią je kobiety, które mają dzieci, ponieważ wiele sytuacji pozwala utożsamić się z bohaterką. Szczególnie, kiedy podobnie jak bohaterka chcemy pogodzić karierę, pracę z wychowywaniem dzieci. Napisana oszczędnym językiem, który maluje sugestywne obrazy współczesnej rodziny. Recenzja.

najlepsze książki 2020

8.Mur duchów Sarah Moss

Tematem książki Mur duchów jest przemoc. Historia rodziny, która wybiera się na obóz w stylu dawnych Brytów. Sylvie jest terroryzowana wraz z matką przez ojca, który jest zafascynowany historią Wielkiej Brytanii. Zmaganie się z patriarchatem, wymaganiami bezwzględnego posłuszeństwa, mroczną stronę rodzicielstwa – to znajdziemy w książce Sarah Moss

9.Gdzie śpiewają raki Delia Owens

Piękna opowieść o miłości do natury i niezwykłej więzi dwojga ludzi. W książce najdziemy bohaterkę, która nie boi się być ,,inna”, choć płaci za to wielką cenę. Napisana z ogromną wrażliwością na przyrodę i piękno świata. Pokazuje samotność jako drogę, która wymaga poświęceń, jednak pozwala żyć na własnych zasadach. Dziewczyna z bagien, zbrodnia, miłość, uprzedzenia i nadzieja – to wszystko miesza się i tworzy zadziwiającą fabułę książki Gdzie śpiewają raki.

10.Wielka samotność Kristen Hannah

Powieść o rodzinie, która wyrusza na Alaskę szukać szczęścia. Jednak bezwzględna natura obnaża duszę człowieka. Mrok, przemoc i walka o siebie to motywy przewodnie książki Wielka samotność. Wspaniała przyroda i rodzinna historia, która sprawi, że pozujesz radość, zdziwienie, smutek i złość oraz nie będziesz chciał skończyć tej książki.

11.Baśń o wężowym sercu. Albo wtóre słowo o Jakubie Szeli Radek Rak

Rzutem na taśmę w zestawieniu najlepsze książki 2020, ponieważ przeczytałam ją w tegoroczne Święta. Książka zdobyła Nagrodę Nike 2020 i wcale się nie dziwie. Fascynująca historia z pogranicza snu i jawy opowiadająca przygody chłopa Jakóba Szeli, jego pragnień i marzeń. Nie zabraknie tu czartów, czarownic i Wężowego Króla. Książka w sugestywny sposób pokazuje też nierówności społeczne między chłopstwem a szlachtą, a także snuje opowieść o możliwych przyczynach Rabacji Galicyjskiej. Bardzo doceniam za wspaniały, plastyczny język oraz dużą dozę niesamowitości.

12.Na marne Marta Sapała

Czy w Polsce marnuje się dużo jedzenia? Co się dzieje z tym, które nie sprzeda się w sklepach? I kim są freeganie? Na te pytania i wiele innych w swoim reportażu odpowiada Marta Sapała, która podjęła temat marnowania żywności w Polsce. Ciekawy, wielowymiarowy reportaż na bardzo ważny temat, który pokazuje pozytywne i negatywne zjawiska dotyczące pożywienia w Polsce. Znajdziesz moją recenzję Na marne.

13.Nie zdążę Olga Gitkiewicz

Drobiazgowy, a przy tym niezwykle ciekawy reportaż o sytuacji komunikacyjnej w Polsce, a raczej braku dostępu do sprawnej i efektywnej komunikacji zbiorowej w wielu miastach, miasteczkach i wsiach w naszym kraju. Busy, autobusy i pociągi, a raczej ich brak to realny problem, z którym zmaga się tysiące mieszkańców państwa nad Wisłą.  A autorka Olga Gitkiewicz zbadała to zjawisko jeżdżąc po Polsce i przekonując się na własnej skórze, jak bardzo brak dojazdu utrudnia codzienne życie. Książka Nie zdążę zdobyła nagrodę Reporterskiej Książki Roku przyznawanej przez Grand Press.

Czytaliście, którąś z najlepszych książek 2020? A może macie swoje typy? Napisz, jaka książka zachwyciła Cię w tym roku?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 11 – prezenty świąteczne dla książkoholika

Święta coraz bliżej i czas pomyśleć o podarunkach ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook