Książki
otwarta ksiażka

Top 13 – książki które trzeba przeczytać przed śmiercią

Dla ludzi, którzy kochają książki, są takie które lubią szczególnie (klika z nich znajdziecie też w zakładce O mnie). Dla jednych to ulubiony gatunek, dla innych książki ukochanego pisarza, a dla mnie to książki można powiedzieć klasyczne. Takie, które zmieniły dużo w postrzeganiu niektórych zjawisk społecznych, które poruszają ważne problemy lub szarpią za strunę w sercu i później nie da się o nich zapomnieć. Mam dziś dla Was 13 klasyków, książki które trzeba przeczytać przed śmiercią. Każda z nich zostanie z Tobą na długo, jeśli nie na zawsze, kiedy dasz im szansę.

13 klasyków które trzeba przeczytać przed śmiercią

Książki które trzeba przeczytać przed śmiercią, to klasa sama w sobie, każda jest ważna i poruszająca. Najlepsze i pozostające długo w pamięci. Złota trzynastka, która Cię nie rozczaruje, a będzie wyborną książkową ucztą.

1.Rok 1984 George Orwell

Świat pod bezwzględną kontrolą Wielkiego Brata, gdzie ludzie nie mogą wykonać żadnej, nieustalonej wcześniej czynności. Pustka, samotność, beznadzieja to codzienność człowieka w ,,Roku 1984”, tu miłość uchodzi za zbrodnię. Antyutopia Orwella wydaję się nierzeczywista i straszna, a z drugiej strony pojawia się pytanie, ile z tego świata mamy już współcześnie? Książka skłania do myślenia nad totalitaryzmami, kontrolą polityków i mediów, wpływie sprzedawania swoich wartości za spokój i bezpieczeństwo. Koniecznie przeczytajcie.

2.Nowy wspaniały świat Adolus Haxley

Kolejna antyutopia, gdzie hodowanie dzieci i tresowanie człowieka od poczęcia jest codziennością. Społeczeństwo 2541 powstaje zaplanowane, przemyślane w laboratoriach. Pozbawiani uczuć, przygotowywani do określonych ról społecznych w swojej kaście – ludzie nie mają ani wyboru, ani kontroli. Tu rozrywkami są narkotyk soma, przemoc i seks – odurzanie się i odcinanie jednak na długo nie pomaga żyć lepiej w świecie wykreowanym przez Haxley’a. Książka mnie przeraziła, ponieważ zaczątki podobnych eksperymentów mieliśmy już w historii np. w trakcie II Wojny Światowej w nazistowskich obozach koncentracyjnych, gdzie przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty na ludziach.

3.Władca much Wiliam Golding

Powieść, która rozgrywa się na dwóch płaszczyznach – fabularnej, gdzie grupa chłopców ratuje się z katastrofy lotniczej i próbuje sobie poradzić na odciętej od cywilizacji wyspie. Pokazuje konflikty, brak elementarnej molarności w obliczu zagrożenia, dążenie do okrucieństwa. Kiedy grupa stopniowo dzieli się na dwa obozy, pojawia się przemoc i racja silniejszego. Wstrząsające studium grupy i społeczeństwa.

władca much ksiażka

źródło: lubimyczytać.pl

4.Paragraf 22 Joseph Heller

Chyba najsłynniejsza powieść o wojnie, jej paradoksach i zagrożeniach. Z dużą dozą czarnego humoru, autor pokazuje instytucję wojska, absurdalne zasady i funkcjonowanie ludzi, którzy nie wiedzą jakie będzie ich jutro. Bohaterowie powieści to fanatycy, wariaci, ludzie pozbawieni roztropności i oportuniści, którzy zawsze szukają swojej korzyści, każdy z nich pragnie tylko jednego – aby wrócić do domu, przeżyć i zostawić za sobą wojnę.

5.Mistrz i Małgorzata Michaił Bułhakow

Książka, która jest jedną z moich ukochanych lektur. Wspaniały język, fantastyczne ukazanie Rosji i społeczeństwa, plus niezwykła fabuła z Mistrzem, Małgorzatą, Wolandem i szatańskim balem. Miłość Mistrza i Małgorzaty, nawiązania do Jezusa Chrystusa i jego ukrzyżowania, diagnoza rosyjskiego społeczeństwa oraz terroru panującego w Moskwie w latach 30. XX wieku przykuwa czytelnika na długo do każdej strony. Niezapomniana.

View this post on Instagram

Wasza ulubiona lektura szkolna to…? Pamiętam jak dziś, jak na języku polskim (rozszerzonym) przerabialiśmy fragmenty #mistrzimałgorzata książki niezwykłej, ponadczasowej i po prostu ujmującej. Rozpatrywanie perspektywy Małgorzaty i Mistrza, ich miłości, socjologiczno- psychologicznego tła było świetna przygoda. Pamiętam, jak czytałam ją pierwszy raz w całości i porzuciłam czytanie, bo nie rozumiałam kontekstów, zamysłu, ani bohaterów. Później podeszłam do niej drugi raz i to było to. Zakochałam się w tej opowieści. Wracam do niej, odkrywam na nowo i cieszę się, że dorosłam do tej książki ? #bułhakow #czytamklasyki #literaturaklasyczna #lekturyszkolne #coczytac #polskaczyta #takczytam #wrzesieniksiazki #coffeetime #cooffeeandbook #morningrutine #morningpleasure #doszkoly #lektury #najlepszeksiazki #mojeulubione #napolce #bookflatlay #bookish #bookstagramphoto #pencils #openbook #czytajnawalizkach

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

6.Buszujący w zbożu Jerome David Salinger

Powieść drogi i odkrywania własnej tożsamości, próba zmierzenia się ze światem i zasadami rządzącymi społeczeństwem. Szesnastoletni Holden Caulfield ucieka z college’e i ,,buszuje” po Nowym Jorku – sprawdza siebie i świat. Ciekawa powieść o dorastaniu, konfrontacji marzeń i złudzeń wieku dziecięcego z rzeczywistością.

7.My, dzieci z dworca ZOO Christine F.

Pamiętnik narkomanki, która opisuje swoje doświadczenia z uzależnieniem. Portretuje siebie i rówieśników, którzy szukając miłości, zrozumienia i bezpieczeństwa, a znaleźli narkotyki. Przejmujący obraz strasznego upodlenia i samotności młodych ludzi, którzy pozostali na marginesie społeczeństwa.

8.Ojciec chrzestny Mario Puzo

Kultowa powieść o najbardziej znanym gangsterze, który rządził żelazną ręką nie tylko rodziną, ale całym przestępczym światem. Bezwzględny, wyrachowany, a jednocześnie z niezachwianymi zasadami. Budzi szacunek i przerażenie. Nowojorski gangster wchodzi w spór z cosa nostrą, ponieważ nie chce się angażować w narkotykowy biznes – jak skończą się losy Ojca Chrzestnego? Każdy z nas wie, ale i tak warto przeczytać.

9.Niebezpieczne związki – Pierre Choderlos de Laclos

Przebiegła intryga, miłość i salonowe rozgrywki, które nie mogą skończyć się dobrze. Piękna markiza de Merteuil urażona obojętnością  mężczyzny, który nie chce jej wdzięków i woli młodszą i niewinną dziewczynę wprawia ją w niepohamowaną złość. Bohaterka prowadza w życie swój diaboliczny plan uwiedzenia dziewczyny. Dodatkowo chce z niej zrobić bezwstydną i rozwiązłą libertynkę. A całą pracę ma wykonać jej dawny kocanek, przystojny hrabia, do którego markiza nadal żywi uczucie. Wielka intryga, urażone uczucia i namiętność – to musi być dobre.

niebezpieczne związki

źródło: empik.com

10.Wielki Gatsby – F. Scott Fitzgerald

To w tej książce mamy widmo wielkiego amerykańskiego snu, który może ziścić się każdemu, nawet Jayowi Gatsby’emu. Miłość, bogactwo, wielkie podboje i jeszcze wspanialsze przyjęcia – to nie wystarcza, aby być szczęśliwym. Przynosi jedynie rozczarowania.

11.Diuna – Frank Herbert

Niezwykła powieść science-fiction, jej akcja rozgrywa się na Arrakis (Diuna), gdzie występuje źródło melanżu – substancji, która przedłuża życie, pozwalającej na widzenie przyszłości oraz umożliwiającej loty kosmiczne. Pozorne oddanie planety, rodzi zaciekły konflikt, który popycha nacje do niegodziwych czynów.

12.Wilk stepowy – Herman Hesse

Poetycka powieść o radzeniu sobie z innością i samotnością wśród ludzi, której bohaterem jest Harry Heller. Człowiek, który buntuje się wobec materialistycznego nastawienia innych. Punktem zwrotnym w jego życiu jest spotkanie niezwykłej kobiety, która zabiera go do przedziwnego teatru. To zmieni całe jego życie.

13.Nieznośna lekkość bytu – Milan Kundera

Opowieść o zmaganiach z codziennością, ukazaną oczami młodych intelektualistów. Chirurga Tomasza, który prowadzi bogate życie erotyczne do czasu spotkania Teresy – kobiety jego życia. Jednak dla bohatera miłość i seks to dwie różne sprawy, dlatego dalej utrzymuje relacje z kochankami. Nawiązania do inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, represji komunistycznych. Dramat jednostki w szerszym kontekście tragedii państwa.

A Wy jakie klasyki dodalibyście do tej listy klasyków – książek które musisz przeczytać przed śmiercią?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook