Książki
Tajemnice Korei Północnej

Tajemnice Korei Północnej – jaka jest naprawdę?

Korea Północna kraj, przedstawiany w mediach jako państwo totalitarne, bezwzględne i pełne służalczych obywateli otumanionych rządową propagandą. Czy taka naprawdę jest Korea Północna w XXI wieku? Co się w niej zmieniło, co zmieniło się w ludziach, którzy nie wiedzą, co to wolność? Poznaj razem ze mną Tajemnice Korei Północnej opisane przez Daniel’a Tudor’a oraz James’a Pearson’a.

Tajemnice Korei Północnej – jak wygląda świat po drugiej stronie globu?

Autorzy zabierają nas w podróż do kraju, gdzie wolność słowa, decydowanie, o tym jak się ubierasz, co lubisz i gdzie pracujesz nie zależy od Ciebie. Korea Północna to kraj, gdzie od lat panuje rodzina Kimów. Znajdują się tam nie tylko urzędy propagandy, kontroli nad obywatelami i inwigilacji, ale również obozy pracy. Tam trzymani są więźniowie polityczni (obozy podobne do tych, które znamy z czasów II Wojny Światowej).

Jednak Daniel Tudor oraz James Pearson pokazują też drugą stronę Korei Północnej i zmiany jakie w niej zachodzą. Punktem zwrotnym dla pojawienia się przedsiębiorczości, urynkowienia oraz chociaż odrobiny skrywanej wolności w ubiorze i postępowaniu, było tragiczne doświadczenie wielkiego głodu w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

W państwie, gdzie nie było własności prywatnej, każdy obywatel dostawał racje żywnościowe od państwa. W sytuacji klęski nieurodzaju oraz niszczących plony powodzi, Korea Północna zawiodła swoich obywateli. A wiele tysięcy osób straciło życie.

To wydarzenie, sprawiło, że wielu Koreańczyków, szczególnie z miast portowych oraz tych przy granicy z Chinami podjęło się handlu, zakładania swoich ukrytych prawie-biznesów oraz działania na własną rękę.

Państwo komunistyczne, które się zmienia

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna rządzona jest obecnie przez Kim Dzong Una. Wcześniej był to Kim Dzong Il, a pierwszym władcą Korei Północnej, który doszedł do władzy w 1946 roku wspierany przez ZSRR był Kim Ir Sen, który stworzył Korę Północną jaką znamy dzisiaj.

Od tej pory w państwie istnieje bardzo restrykcyjna polityka, ogromna kontrola i ideologia komunistyczna w koreańskim stylu. Autorzy w wielkim skrócie opowiadają o najważniejszych wydarzeniach z historii tego kraju. Dzielą się swoimi przemyśleniami – gdzie zmierza Korea oraz co, tak naprawdę może wyniknąć, z coraz większego dopływu zagranicznych pieniędzy oraz zachodniej kultury.

Tajemnice Korei Północnej

W książce znajdziemy informacje, o tym jak południowokoreański pop oraz seriale wpływają na północnokoreańskich mieszkańców? Co robią obywatele, aby mieć namiastkę Internetu (w Korei Północnej nie ma sieci internetowej)? Oraz jak sobie radzą osoby złapane np. na noszeniu obcisłych jeansów lub innej niż obowiązującej w katalogu, fryzury?

Tajemnice Korei Północnej Daniel’a Tudor’a i Jamesa Pearsona to interesująca, miejscami poruszająca, a czasami zaskakująca opowieść o ludziach, którzy żyją w podobnym miejscu jakim była Polska w czasach głębokiego PRL. To opowieść o zmianach mentalności, rodzącej się przedsiębiorczości, a jednocześnie kulcie tego, co w Korei znane najbardziej, czyli przywiązania do przywódcy.

Książka dla wszystkich, który lubią literaturę faktu, ciekawe reportaże (dużo dobrych reportaży) oraz książki o miejscach i ludziach pochodzących z innych kultur.

Premiera książki: 13 marca 2019

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu W.A.B

Tytuł: Tajemnice Korei Północnej

Autorzy: Daniel Tudor James Pearson

Liczba stron: 238

 

Share this Story
  • Tajemnice Korei Północnej
    Książki

    Tajemnice Korei Północnej – jaka jest naprawdę?

    Korea Północna kraj, przedstawiany w mediach jako państwo totalitarne, bezwzględne i pełne służalczych obywateli otumanionych rządową propagandą. Czy taka naprawdę jest ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook