Książki

Sukienka z mgieł – o miejscach magicznych

Nie romans, a o miłości, nie dramat, a o ludzkim życiu, powieść codzienna i magiczna, o ludziach, miejscach i sytuacjach jakie każdy z nas przeżywa lub przeżywał. Jeśli lubisz książki nienachalne, z historią, która przykuwa, wzrusza i jednocześnie skłania do przemyśleń to zajrzyj do ,,Sukienki z mgieł”.

Sukienka z mgieł – opowieści z kawiarni

Trafiłam na nią przypadkowo, chodząc po księgarni i wdychając zapach nowego papieru. Leżała niepozorna, wśród półek z literaturą za pół ceny. Szukałam czegoś na urlop, miała być dość mała, w miękkiej okładce, najlepiej nie za gruba. I tak się znalazła, ta całkiem niepozorna książka, która sprawiła, że w trakcie gorącego urlopu uroniłam łzy.

Historia opowiedziana w ,,Sukience z mgieł” to opowieść kobiet i niezwykłych miejsc. Na równi z Weroniką, właścicielką kawiarni, bohaterką jest też jej miejsce pracy ,,Piwnica pod Liliowym Kapeluszem”. Przychodzą tam ludzie nietuzinkowi, szukający ukojenia dla skołatanego serca, gdzie kawa i ciepłe słowo pozwala poczuć się jak w domu, a historie mieszają się w przedziwny sposób.

sukienka z mgiel

Z biegiem książki poznajemy nowych bohaterów: Krychę, która odkrywa na nowo w sobie kobietę, Andrzeja, który próbuje uciec od piekła domu, w miejsce bardziej przyjazne, Małomównego czy też autystyczną Korę i jej mamę. Galeria postaci w książce jest bogata, każdy przynosi do ,,Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem” coś niezwykłego, daje od siebie cząstkę swoje opowieści, a zyskuje nowe życie.

Bohaterka Weronika prowadzi nas przez swoją przeszłość, poznajemy jej dzieciństwo, niezwykłe zdolności i wydarzenia, które pozwoliły jej założyć upragnioną kawiarnie. To, dzięki niej możemy przeżyć zachwyty nad zmianami w życiu innych postaci, poczuć zapach świeżomielonej, parującej kawy i zachwycić się nad kawałkiem obłędnie słodkiej, pachnącej cynamonem szarlotki.

Wzruszająca, wciągająca i magiczna

Książka porusza trudne tematy: przemoc w rodzinie, brak akceptacji wyborów życiowych dzieci przez rodziców, zaniedbywanie w dzieciństwie, czy zawiedzioną miłość. Mimo niełatwych historii, książka jest podana w przyjemnej formie, która wpływa na wyobraźnie czytelnika, pozwala odczuć , że w świecie wykreowanym przez Joanne Chmielewską jest miejsce na magie i rzeczy niezwykłe.

Przy tej książce uśmiechałam się szeroko, płakałam i zaciskałam pięści ze złości, wywołuje całą paletę emocji i zostawia pewien niedosyt oraz tęsknotę za miejscem, takim jak ,,Piwnica pod Liliowym Kapeluszem”, gdzie gorąca kawa mogłaby smakować magicznie, a złe myśli nie mają wstępu.

Czytaliście ,,Sukienkę z mgieł”? Lubicie takie książki, gdzie rzeczywistość miesza się z dyskretną fantazją?

Tytuł: Sukienka z mgieł

Autor: Joanna M. Chmielewska

Ilość stron:231

Wydawnictwo: MG

Share this Story
  • Książki

    Sukienka z mgieł – o miejscach magicznych

    Nie romans, a o miłości, nie dramat, a o ludzkim życiu, powieść codzienna i magiczna, o ludziach, miejscach i sytuacjach jakie ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook