Książki
Jak pisać

Stephan King Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

Przez wielu nazywany królem horroru Stephan King dziś (21 września) obchodzi swoje 71 urodziny. Twórca takich znanych książek jak ,,Carrie”, ,,Lśnienie”, ,,Pan Mercedes”, ,,Miasteczko Salem” i wielu, wielu innych. Na podstawie jego powieści powstały genialne filmy takie jak ,,Zielona mila” w reżyserii Franka Darabounta czy ,,Lśnienie” Stanleya Kubricka. Dziś z okazji urodzin pisarza pokusiłam się o recenzję jego całkiem innej książki – połączenia autobiografii z poradnikiem. Stephan King Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika – książka, która musiała zostać opisana na blogu książkowym. Czy ta pozycja mu się udała?

Jak zaczynał mistrz …

Jak pisać. Pamiętni rzemieślnika otwiera trzy przemowy, tak dobrze czytacie trzy – każda jest integralną częścią książki i warto je przeczytać przed przejściem do Życiorysu, czyli autobiograficznej części lektury. Co w niej znajdziemy?

Przede wszystkim informacje o tym, jak to się stało, że Stephan King zaczął w ogóle pisać. Mamy okazję poznać kilka smaczków z dzieciństwa, młodości i dojrzałego życia pisarza. Dowiadujemy się o jego problemach oraz znaczeniu jakie odgrywa w jego pisarstwie żona. O pierwszych opublikowanych opowiadaniach, chwilach zniechęcenia, wydaniu Carrie i kolejnych książkach.

Jak pisać

Pisze, o tym jak jego zainteresowania wpłynęły na tematy, które wybiera na fabułę swoich książek oraz styl pisania. Ta część pozwala poznać nam pisarza, zobaczyć jego świat od kuchni.

Stephan King w Jak pisać… zdradza również, co go popchnęło go do napisania niniejszej książki, dramatyczne potrącenie przez samochód stało się punktem zwrotnym zarówno w jego życiu osobistym, jak i twórczości. Autor dzieli się z nami osobistą refleksją nad tym, czym jest dla niego pisanie i jak ważne jest mieć coś, co może utrzymać Cię na powierzchni nawet w najczarniejszych godzinach Twojego życia. Cel, determinacja i wytrwałe dążenie krok po kroku są cechami dobrego pisarza, niekoniecznie wena i przypływy natchnienia.

Stephan King Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, czyli porady dla młodych autorów

Kolejna część książki jest poradnikiem dla adeptów pisarstwa. Stephan King Jak pisać… daje konkretne wskazówki jak pisać, podaje przykłady i opisuje swoje błędy.  Na początek dwie podstawowe wskazówki Stephana Kinga to: dużo czytać i dużo pisać. Bez tego nie da się zostać pisarzem.

Na następnych stronach autor pokazuje, jak ważne jest czytanie i konfrontowanie swoich pomysłów, z tymi z innych powieści, sprawdzanie, porównywanie i tworzenie od nowa. Przestrzega przed nadmiernymi ozdobnikami, kwiecistymi wypowiedziami i zmorą czytelników – stroną bierną.

Jak pisać

W Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika dowiemy się również – jak pisać dialogi, konstruować fabułę i ocenić tempo napisanej książki. King radzi, aby pisać przy ,,zamkniętych drzwiach”, czyli nie pokazywać innym nieskończonego dzieła, a jednocześnie nanosić poprawki przy ,,otwartych drzwiach”. Kiedy skończymy już pierwszy szkic naszej powieści, czy opowiadania warto dać ją do przeczytania innym osobom, które dobrze nam życzą. Pierwsza opinia i każda kolejna może pomóc nam wyszlifować napisany tekst i uatrakcyjnić go dla czytelnika.

Autor Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika daje konkretne wskazówki, dzieli się swoimi sekretami, dzięki temu, że wprowadza konkretne przykłady mamy szansę lepiej zrozumieć jego punkt widzenia. Idealna książka dla wszystkich, którzy cenią autora, lubią jego książki, ale też dla wszystkich, którzy piszą lub myślą nad napisaniem własnej książki.

PS. Na końcu książki jest użyteczny bonus od pisarza – lista lektur, które warto przeczytać.

Jeśli chcecie więcej książek o tym jak pisać – zobaczcie Jak pisać… Artura Jabłońskiego

Stephan King Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika – podobała się Wam ta książka? Lubicie jego twórczość?

Tu możesz obejrzeć filmik o 3 pozycjach książkowych, które pomagają pisać 🙂

Tytuł: Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

Autor: Stephan King

Liczba stron: 250

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Inne książki pomagające pisać: Magia słów

Summary:

3,5

Wskazówki dla młodych adeptów pisarstwa od mistrza horroru Stephana Kinga

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook