Książki
Stany małżeńskie i pośrednie

Stany małżeńskie i pośrednie – recenzja

Przyjaźń czyni życie lepszym, bardziej znośnym i pomaga nie tylko lepiej radzić sobie z codziennością, ale także osoby, których nazywamy przyjaciółmi stają się oparciem w trudnych chwilach i powiernikami sukcesów. Stany małżeńskie i pośrednie to przede wszystkim opowieść o kobiecej przyjaźni. Czasem trudnej, czasem pełnej niedomówień i zakurzonej pod codziennymi zmaganiami, ale wiernej i pięknej.

Stany małżeńskie i pośrednie, czyli życie współczesnej kobiety

Autorka Dorota Kassjanowicz kreśli portrety czterech kobiet, każdej innej. Pokazuje je w codziennych sytuacjach, opisuje motywacje i pragnienia. Na ich przykładzie ukazuje problemy współczesnych kobiet – skomplikowane relacje z rodziną pochodzenia, szczególnie matką. Problemy małżeńskie, zalety i wady bycia singielką, jak być rozwiedzioną, samotnie wychowującą dziecko matką. Role, oczekiwania społeczne, własne ograniczenia i marzenia, które mimochodem i dość nieśmiało kiełkują w życiu bohaterek.

Weronika to większości narratorka opowieści o przyjaciółkach. Jak mówi o sobie, przede wszystkim kura domowa, zaradna matka, kobieta, która głęboko schowała swoje potrzeby, żyjąca w oziębłym związku, który pachnie przemocą psychiczną.

Stany małżeńskie i pośrednie

Wychowuje dwóch synów i pragnie mieć kota. Gdzieś zgubiła samą siebie, pod warstwą matczynych powinności, odtrąceń męża, społecznych oczekiwań. Lubi swoje przyjaciółki, lecz ma wrażenie jakby stała za szybą. Stworzyła w ich oczach ułudę wspaniałego związku, a teraz kiedy coraz trudniej udawać jej, że wszystko jest ok, nie ma odwagi zwrócić się o pomoc.

Iza – delikatna i eteryczna wiolonczelistka, którą matka piętnuje za to, że nie ma faceta. Widzi duchy, UFO, a także jest synestetką (spostrzega litery, dźwięki i wyrazy w różnych kolorach). Trafia na mężczyzn, którzy nie potrafią zobaczyć w dziewczynie piękna i niezwykłego charakteru. Boryka się z samotnością i oczekiwaniami matki, do których nie dorasta.

Agata, rozwiedziona nauczycielka, która pragnie od życia o wiele więcej, jednak strasznie się boi zrobić pierwszy krok. Kobieta – oparcie, która dzięki spotkaniu dawnej koleżanki zaczyna odkrywać w sobie odwagę do zmian i siłę, którą dzieli się z pozostałymi dziewczynami.

Jowita – szalona artystka-graficzka, która marzy o wielkiej wystawie swoich prac, a obecnie pracuje jako personal shopper. Nienawidzi swoich klientek, ma dość kłótni z dorastającą córką, a swoje frustracje wygasza papierosem lub w ramionach przystojnego i o kilka lat młodszego Szweda.

Każda z kobiet jest inna, ale mam podobne pragnienia – chce być kochana, zrozumiana, doceniona. Próbują się wspierać i sięgnąć po lepsze życie, które zależy tylko od ich decyzji.

Opowieść o kobietach

Książka Stany małżeńskie i pośrednie jest opowieścią o kobietach, o odłożonych na później marzeniach i życiu, któremu czasami pozwalamy zbyt mocno dać nam w kość. Autorka sięga po znany schemat czterech przyjaciółek, jednak przedstawia go w bardzo realistycznej konwencji, kreuje świat tak zbliżony do codzienności wielu kobiet, że bohaterki książki mogły być sąsiadkami z mieszkania obok. Ciepła opowieść o przyjaźni, mocy marzeń, jednak bez naiwnych i łatwych rozwiązań. Z nutką nadziei, ale nie ułudy.

Stany małżeńskie i pośrednie

Bohaterki można polubić, odbicie ich historii, lęków, marzeń i planów, zobaczyć we własnym życiu. Trafne obserwacje i próby zrozumienia, a przede wszystkim ukazanie powolnej zmiany jaka dokonuje się w człowieku, jeśli tylko sobie na to pozwoli.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: Stany małżeńskie i pośrednie

Autor: Dorota Kassjanowicz

Liczba stron: 476

Wydawnictwo: Wielka Litera

Ostatnia recenzja na blogu: Strażniczka miodu i pszczół
Share this Story
  • Stany małżeńskie i pośrednie
    Książki

    Stany małżeńskie i pośrednie – recenzja

    Przyjaźń czyni życie lepszym, bardziej znośnym i pomaga nie tylko lepiej radzić sobie z codziennością, ale także osoby, których nazywamy przyjaciółmi ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook