Książki
Śmierć Komandora Tom 2

Śmierć komandora Tom 2 Metafora się zmienia Haruki Murakami – japońskie opowieści

Summary:

4

Przepiękna opowieśc o roli przyjaźni, samotności i zakończenie historii malarza, który odkrył niezwykły obraz

Druga część opowieści o malarzu już za mną. Mimo różnych trudności, poznałam historię do końca. Po przeczytaniu Śmierć Komandora Tom 1 Pojawia się idea nie mogłam się doczekać drugiej części. Pierwsza dostarczyła mi wiele emocji i przeżyć oraz zafascynowała wykreowanym światem i pomysłami na fabułę. Czy druga część historii Śmierć Komandora Tom 2 Metafora się zmienia, a tym samym jej zakończenie jest równie dobra i trzyma wysoki poziom do końca?

Metafora się zmienia

W drugiej części wracamy do malarza, który odnalazł obraz ,,Śmierć Komandora” do jego znajomości  z sąsiadem mieszkającym po drugiej stronie góry oraz dziewczynką – Marie Akikawą oraz jej ciotką – relacje między tymi postaciami zacieśniają się i stają się coraz bardziej niezwykłe.

 

Nieukończone portrety, pojawiające się idee i metafory oraz szukanie bliskości w drugim człowieku to wszystko daje nam Murakami w nowym tomie opowieści. Tu przenikają się światy, pełne realizmu codzienne problemy i dylematy, z surrealistycznymi iluzjami świata ukrytego i nieoczywistego. Autor zmusza czytelnika do szukania własnych odpowiedzi, doszukiwania się wyjaśnień i próby rekonstrukcji wydarzeń. Pozostawia wiele niedopowiedzeń, wiele pustych miejsc, jak na japońskich obrazach, które cenią sobie puste przestrzenie.

View this post on Instagram

Cześć! Zdziwiłam się, zaskoczyłam i na początku w ogóle nie wiedziałam co mam Wam napisać o drugim tomie #śmierćkomandora #harukimurakami Ale już wiem. Co się dzieje w ,,Śmierć Komandora. Tom 2 Metafora się zmienia"? Wracamy do głównego bohatera – malarza, który zostaje postawiony przed wielką próbą. Światło i ciemność ścierają się że sobą, główny bohater składa fragmenty życia właściciela domu, w którym mieszka w całość, próbuje rozwikłać zagadkę obrazu ,,Śmierć Komandora" i odnaleść kogoś zanim będzie za późno. O fabule więcej nie napiszę, ponieważ nie chce Wam zdradzać zbyt dużo. To odbiera radość czytania. Moje wrażenia z lektury – kilka razy byłam oburzona, wiele razy – pytałam się w myślach ,,Co ja czytam?", w innych myślę sobie ,,Wow!", czyli cały #murakami – rzeczywistość miesza się z iluzja. Suurealistyczne wizję, subtelnie przenikające się światy, boheter mający zmierzyć się z samym sobą – bardzo to lubię. Takie niecodzienne podejście do tematu powieści ?Przeczytajcie, poleceń! PS. Jeśli pierwszy raz czytasz książkę Murakamiego, wiedz, że będzie dziwnie i zaskakująco ? PS2. Na blogu nowy tekst o Warszawie – zapraszam Was serdecznie ? #bookblog #bookmorning #kochamksiążki #czytam #polecamksiażki #bookart #bookpics #booklover #bookstagramcommunity #inspiracja #bookphotography #bookishfeatures #bookgram #czytambolubie #czytamwszedzie #ilovebooks #kochamczytać #zdjeciedlaksiążki #instaksiążka #bookobsessed #decemberbooks #decemberdaily #wintermood #wintervibes

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Bohaterzy Śmierci komandora Tom 2 Metafora się zmienia – zmagają się z problemem umierania, budowania relacji i próby poradzenia sobie z samotnością. Autor przywołuje utwory literackie i muzyczne, które jeszcze mocniej uwypuklają złożoność świata, który kreuje, a także relacji jakie zachodzą między postaciami.

Po innej stronie świata

Haruki Murakami w oszczędnych słowach i zachowaniach malarza przedstawia walkę o to co dobre, radzenie sobie z ciemnością mieszkającą w nas samych i innych ludziach. Autor nie boi się dosadnych sformułowań, seksu, ani odniesień do historycznych wydarzeń. Pokazuje złożone ludzkie postaci, bez topornych porównań i zbędnych opisów. Książkę czyta się płynnie i szybko, jednak warto się zatrzymać, pozastanawiać, poczuć i podumać, choć na chwilę.

View this post on Instagram

Książka, którą obecnie Cię pochłania to….? U mnie jest to ,,Śmierć Komandora. Tom 2 Metafora się zmienia" Haruki Murakami. Mówię Wam o tej książce od jakiegoś czasu i szczerze nie mogę się oderwać – nie wiem jeszcze czy jest tak dobra, czy tak dziwna, czy po prostu tak magnetyczna? To nie jest prosta lektura o przyjemnej budowie, łatwym języku i jasnych znaczeniach konkretnych scen. Ona mnie zadziwia, wprawia w osłupienie, oburzenie i jakiś dziwny stan, który charakteryzuje się ciągłym pytaniem ,,Jak to się skończy?". Ciężko ją odłożyć na półkę i nie czytać. A bardzo chlipie nad tym, że nie mogę długo czytać, na razie maks 1-1.5h – oczy się męczął i bolą. Dlatego staram się wykorzystać na maksa ten czas i czytać w skupieniu. Ale coś czuję, że będę musiała jeszcze raz do niej wrócić. Tu nie starczy jedno czytanie. A teraz mały cytat: "Przepływał między nami niewątpliwy prąd życia. Dając coś, jednocześnie coś w zamian otrzymywaliśmy. Był to przepływ, który zdarza się tylko w ograniczonym czasie i ograniczonym miejscu. Niebawem słabnie i ustaje. Ale wspomnienia zostają. One potrafią ogrzać czas." #śmierćkomandora #murakami #metaforasięzmienia #literaturajapońska #takczytam #czytambolubię #czytaniejestsexy #bookstagrampl #bookstagramcommunity #bookgirl #bookstagrammers #bostagramgirl #molksiążkowy #redlips #gingergirl #gingerhair #bookworm #booklife #czytam #bookstagrampolska #książki #polskiebookstagramy #polishgirl #recenzja

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Śmierć Komandora Tom 2 Metafora się zmienia robi wyłom w małym, bezpiecznym świecie czytelnika, ponieważ pokazuje z jednej strony ulotność życia, jego złożoność i trudności z uchwyceniem tego co ważne, a z drugiej ukazuje starą prawdę, że nie da się wszystkiego wyjaśnić, opisać i sklasyfikować. Że te najważniejsze rzeczy często są nieopisywalne.

Śmierć komandora Tom 2 Metafora się zmienia, czyli jak czaruje Murakami

Po przeczytaniu książki potrzebowałam trochę czasu, aby poukładać sobie w głowie wrażenia jakie we mnie wywołała. To nie jest prosta lektura (wiem powtarzam się, ale książki Mukaramiego takie po prostu są), gdzie akcja biegnie gładko, prosto i przyjemnie. Jeśli chcesz takiej książki, to nie czytaj Śmierci Komandora Tom 2 Metafora się zmienia, ponieważ się rozczarujesz.

Śmierć Komandora Tom 2

 

Książka wymaga myślenia, analizowania, chwili zadumy – jest piękna, oszczędna, a przenikające się światy mogą ująć i zaczarować na długo. Na mnie wywarła ogromne wrażenie, pozwoliła na uchwycenie choć na chwilę znaczenia lojalności, przyjaźni oraz radości i smutku samotności.

Przeczytaj, jeśli chcesz od książki czegoś więcej. Jeśli lubisz wymagające i czasami skłaniające do przewartościowania swojego życia – książki. Dla mnie to była niezwykła uczta.

A Ty już przeczytałaś/eś Śmierć Komandora Tom 2 Metafora się zmienia?

Tytuł: Śmierć Komandora Tom 2 Metafora się zmienia

Autor: Haruki Murakami

Liczba stron: 480

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Recenzja Śmierć Komandora Tom 1 Pojawia się idea

Video recenzja Śmierć Komandora Tom 1

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook