Książki
śmierć Komandora Haruki Murakami

Śmierć Komandora Haruki Murakami recenzja – nowa książka Murakamiego!

Co to musi być za książka, kiedy nie wiesz od jakich słów zacząć spisywać swoje wrażenia po jej lekturze? Czy tak dobra czy tak słaba? W przypadku książki Śmierć Komandora Haruki Murakami dał nam lekturę, która wprawia w zdziwienie, wciąga do świata z pogranicza iluzji i rzeczywistości. Opowieść, którą trudno ubrać w ramy, napisaną w specyficznym stylu autora i pobudzającą czytelnika do intensywnych przemyśleń w trakcie czytania. O czym jest ta książka?

Śmierć Komandora Tom 1 Pojawia się idea

Murakami zabiera nas w podróż, gdzie nie wiemy, co zdarzy się za zakrętem, ani jaki obrót przybierze akcja. Tu nic nie jest wiadome – zaskoczenia, mimo nieśpiesznej akcji mnożą się jak grzyby po deszczu.

Malarz portretów rozstaje się z żoną, nie do końca wiedząc, co ma ze sobą zrobić wsiada do auta i przemierza Japonię. Po powrocie do Tokio jego kolega proponuje mu zamieszkanie w odległym górskim domku swojego ojca, również malarza. Znanego artystę tworzącego obrazy w stylu japońskim, obecnie chorego na demencje i przebywającym w domu opieki.

śmierć Komandora Haruki Murakami

Malarz decyduje się zamieszkać w górskim domu. Jego życie toczy się powoli, zmaga się z emocjami po odejściu żony, rozpoczyna nauczać na kursie malarstwa dzieci i dorosłych, i pewnego dnia na strychu znajduje obraz, który zmienia jego życie. „Śmierć Komandora” jest obrazem niezwykłym, szczegółowym i z niezwykłą precyzją przedstawiającą scenę jak z opery „Don Govanniego”.

To odkrycie zmienia życie malarza. Akcja zaczyna przyśpieszać, a my zaczynamy się powoli gubić i zadziwiać przenikającym się światem nierzeczywistym z prozaiczną codziennością. Malarz dostaję ofertę stworzenia niezwykłego portretu od tajemniczego sąsiada. Nowa znajomość, tajemnicze plany sąsiada wobec jego osoby, dzwoniące w nocy dzwonki coraz bardziej wprowadzają nastrój tajemnicy, nieoczywistych powiązań. Zaczynamy się gubić jak główny bohater, jednak mimo wszystko wchodząc w historię coraz bardziej. Widzimy, że malarz jest na krawędzi przemiany, on sam jeszcze, o tym nie wie, ale my już to przeczuwamy.

Murakami i świat z pogranicza

Kto zna książki Murakamiego ten wie, że Śmierć Komandora bardzo mocno wpisuje się w jego styl, ale jednocześnie dla mnie ta książka różni się od jego wcześniejszych powieści. Jest bardziej dopracowana i przemyślana. Śmierć Komandora Tom 1 Pojawia się idea – zaciekawiła mnie, przykuła na długie godziny i zostawiła z ogromnym niedosytem.

Ten specyficzny, odrobinę niedopowiedziany świat, poczucie, że za każdym słowem, za każdym wydarzeniem jest coś więcej, szukanie znaczeń i odkrywanie historii, która jak rosyjska matrioszka skrywa w sobie kolejne warstwy – za to chyba kocham Murakamiego najbardziej.

śmierć Komandora Haruki Murakami

Lubię te jego nie dosłowność, nawiązania do kultury i historii, prowadzenie czytelnika przez labirynt, gdzie wcale nie ma jednego centralnego punktu. Trzeba lubić takie książki. Nie śpieszyć się, nie popędzać, dać sobie i książce czas, aż się rozwinie. Bo potem nas zaskoczy, zazwyczaj bardzo pozytywnie. Tak jest w przypadku książki Śmierć Komandora Haruki Murakami daje nam tu popis świetnego pisarstwa.

Jeśli nie czytałaś/eś nic tego autora to serdecznie Ci polecam spotkać się z jego książkami i zobaczyć czy Ci odpowiadają (recenzja: Zawód: powieściopisarz). Jeśli czytałeś/aś i polubiłaś to wiesz, że Śmierć Komandora Tom 1 Pojawia się idea będzie ucztą. Ja już nie mogę się doczekać kolejnej części.

Czytaliście Śmierć Komandora Tom 1 Pojawia się idea? Lubicie Murakamiego?

Tytuł: Śmierć Komandora Tom 1 Pojawia się idea

Autor: Haruki Murakami

Liczba stron: 473

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Summary:

4,5

Zaskakująca, tajemnicza opowieść o malarzu, którego żcie zmiania się po odnalezieniu niezwykłego obrazu

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Pewnych książek lepiej nie czytać. Dlaczego? Ponieważ Twój ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki