Rozwój

Post stworzony w ramach akcji Przerwij Krąg Milczenia – Blogerki Przeciwko Przemocy Psychiczną. Pomysłodawczynią projektu jest Joanna z bloga Podróż we dwoje.

Akcja jest mi bardzo bliska, jako studenta psychologii pracowałam w Centrum Interwencji Kryzysowej w roli wolontariuszki. Centrum oferuje pomoc psychologiczną i prawną osobom dotkniętym każdą formą przemocy.

Przemoc w polskich rodzinach to często problem tabu, zazwyczaj zamiatany pod dywan, poruszany jedynie w trakcie większej medialnej zbrodni. Warto mówić, o tym, że przemoc istnieje, że dotyka nasze koleżanki, sąsiadki, siostry czy znajome z pracy. Może dzięki takiej akcji więcej kobiet dostrzeże szansę na uwolnienie się ze związku z oprawcą.

Skutki przemocy jakich doświadczają kobiety

Przemoc fizyczną łatwo dostrzec. Siniaki, zadrapania, złamane ręce lub nogi. Obrażenia ciała pozostają na długo. Jednak jeszcze bardziej dotkliwe stają się rany psychiczne i emocjonalne, których zagojenie może wymagać miesięcy, jeśli nie lat. A przemoc zmienia i to na zawsze.

Związek przemocowy – konsekwencje

1.Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Pojawiają się stany nadmiernego pobudzenia, charakteryzuje się stanem ciągłej mobilizacji, wzmożonej czujności. U kobiet doświadczających przemocy mogą pojawiać się wspomnienia traumatycznych przeżyć, ataki paniki, bezsenność, koszmary, zaburzenia łaknienia. Osoba doświadczająca tych zaburzeń żyje w lęku, może być nerwowa i wybuchowa.

2.Stany zahamowania, poczucie beznadziei

Kobiety, które doświadczyły maltretowania, przemocy ekonomicznej i psychicznej czują się bezwolne, mogą popadać w stany depresyjne. Zdarzają się problemy z koncentracją, pamięcią. Zapraszane na imprezy i wyjścia – odmawiają. Nie próbują podtrzymać kontaktów towarzyskich, brakuje im wiary w siebie, a ich stan charakteryzuje wyuczona bezradność.

3.Odcięcie od własnych emocji

Może się pojawić stan, w którym kobieta po ciężkich, traumatycznych przeżyciach, chce zapomnieć o tym co się działo, zacząć życie na nowo. Wtedy popada w stan psychicznego odrętwienia, odcina się od negatywnych emocji, są one dla niej za trudne. Nie pozwala sobie na zaangażowanie emocjonalne w żadne relacje, pozbawia się również możliwości odczuwania pozytywnych odczuć.

4.Poczucie niskiej wartości, poczucie winy, wstyd

Szykany, krytyka, wyzwiska i upokarzanie to częsta broń sprawców (o charakterystyce sprawców przemocy pisała Dagmara). Odbierają, tym ofierze siłę, wolę walki, sprawiają, że ofiara przemocy staje się bezwolna. Kobieta odczuwa poczucie winy, że swoim zachowaniem, wyglądem lub słowem mogła ,,sprowokować” swojego partnera do gwałtownego zachowania.

skutki przemocy

5.Skłonności autodestrukcyjne

Wiele kobiet próbuje znaleźć sposób na znieczulenie trudnych emocji, przykrych przeżyć i traumy. Sięgają po alkohol, narkotyki, samookaleczają się lub planują samobójstwo. Robią wszystko, aby zapomnieć lub się uwolnić, choć na chwilę.

6.Nieufność wobec ludzi

Sprawca dąży do tego, aby ofiara przemocy nie miała się do kogo zwrócić, chce ją odizolować od rodziny, przyjaciół. Zasiewa w niej ziarna niepewności, co do intencji innych ludzi. Z powodu przeżywanego maltretowania, kobiety wstydzą się prosić o pomoc, mają przeświadczenie, że ich los nikogo nie obchodzi.

7.Syndrom sztokholmski

Ciągłe zagrożenie przemocą, wytwarza w ofierze specyficzną więź z oprawcą, która ma pomóc jej przetrwać. Doświadczająca przemocy kobieta identyfikuje się ze swoim przemocowym partnerem. Podporządkowuje się woli oprawcy, z powodu długiego oddziaływania przemocy, a nie własnej woli. Zjawisko zaobserwowano pierwszy raz, u zakładników przetrzymywanych przez włamywaczy w czasie napadu na jeden z banków w Sztokholmie. Syndrom sztokholmski może dotknąć każdego, jeśli będą spełnione cztery warunki:

– zagrożone jest życie,

– nie ma możliwości ucieczki lub ofierze tak się wydaje,

– ofiara nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym,

– a sprawca przynajmniej od czasu do czasu zachowuje się przyjaźnie,

Wymieniłam tylko niektóre skutki przemocy. Jest ona niszczącą siłą, która zabiera radość z życia i sprawia, że świat jawi się jedynie w szarych kolorach. Jeśli Ty, albo ktoś z Twojego otoczenia zmaga się z przemocą – spróbuj się uwolnić, wiedz, że można żyć inaczej – bez bólu, cierpienia, lęku i czekania na najgorsze.

skutki przemocy

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli w związku jesteś ofiarą przemocy albo znasz kogoś, kto jest taką ofiarą, powiedz mu o różnorodnych formach pomocy.

  • Niebieska Lini(22 668-70-00), czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Za pomocą Niebieskiej Linii ofiara może porozmawiać z psychologiem. Oprócz rozmowy dostanie ona także adres najbliższej placówki od miejsca zamieszkania, gdzie może starać się o pomoc.
  • Pomocy możesz szukać w Centrum Interwencji Kryzysowej w twoim mieście.
  • Możecie także odezwać się do Asi na adres poradniaonline.kontakt@gmail.com. Joanna jest psychologiem i chętnie udzieli wam anonimowej, darmowej konsultacji.
  • Jeśli chcesz porozmawiać napisz do mnie kontakt@czytaj-na-walizkach.pl

Zapisz

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie