Książki
reguła nr 1

Reguła nr 1 Marta Guzowska, czyli archeologia, krwawy mit i złote runo

Oglądaliście filmy z Indiana Jonesem? Ja tak i zawsze mi się podobały, szczególnie te starsze. Poszukiwania ukrytego skarbu, niebezpieczne przeszkody, fascynujące miejsca i mrożące krew w żyłach przeszkody z archeologią w tle. Reguła nr 1 Marty Guzowskiej skojarzyła mi się właśnie z tymi filmami, gdzie przygody i skarbów do odkrywania nie brakowało. Reguła nr 1 zabierze nas w niebezpieczną podróż śladami złotego runa, gdzie mit o Argonautach ktoś wziął sobie zbyt dosłownie.

Reguła nr 1 – czyli kodeks złodziejki

Simona uznana w świecie naukowym Pani archeolog ma również drugą naturę, jest wyspecjalizowaną złodziejką starożytnej biżuterii. Poznajemy ją w chwili, kiedy próbuje przemycić z tureckiego lotniska do samolotu bezcenną biżuterię. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem i zostaje wplątana w dość niecodzienne poszukiwania. Jej były partner w interesach zmuszą ją podstępem, aby zaangażowała się w poszukiwania złotego runa – mitycznej złotej sztaby, która w świecie naukowym pozostaje jedynie fantazją starożytnych.

reguła nr 1

Mimo tego, ktoś twierdzi, że złote runo istnieje, a tajemniczy, lekko zdziwaczały profesor wie gdzie można je znaleźć. Jednak sytuacja nie będzie prosta, ponieważ mężczyzna mieszka na rosyjskich stepach. Po drodze Simona odwiedzi konferencję zorganizowaną w spartańskich warunkach w rosyjskich lasach, gdzie zdąży odnowić stary romans, a także zapolować na kolejne cenne przedmioty.

Kilka niecodziennych wydarzeń daje jej jednak do myślenia, a co chwilę znikający ludzie z jej otoczenia budzą strach i przekonanie, że ktoś postanowił wprowadzić mroczną część mitu o Argonautach poszukujących złotego runa w życie.

Simona nie tylko musi znaleźć cenny przedmiot, ale również zachować swoje życie. Bez pieniędzy, swoich ubrań, w dzikim rajdzie po Europie, od wykopalisk do muzeum podąża tropem złotej sztaby. Czy uda jej się ją odnaleźć, czy złote runo naprawdę istniej i kto w makabryczny sposób zabawił się jej kosztem? Odpowiedzi znajdziecie w książce Reguła nr 1 Marty Guzowskiej.

Pani archeolog i starożytne mity

Bohaterka książki Reguła nr 1 to temperamentna kobieta z ostrym językiem, która uwielbia luksusowe hotele, ale potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Można ją polubić i razem z nią dać się ponieść przygodzie, jednak po chwili możemy się zorientować, tak jak Simona, że ta podroż będzie mieć dużą cenę.

reguła nr 1

Czytając tę książkę bardzo się zaangażowałam w przygody bohaterki, wtrącenia z mitologii tylko dodawały jej smaku. Całość skonstruowana w interesujący sposób, gdzie na koniec dostajemy całkiem sensowny finał. Minusem mogą być postacie drugoplanowe, które wydają się odrobinę papierowe i mało wyraziste. Jednak jeśli skupimy się na fabule i damy ponieść emocjom, myślę, że to nam nie popsuje lektury.

Książka Reguła nr 1 Marty Guzowskiej to przyjemne zaskoczenie, sensacyjna opowieść z wątkami kryminalnymi i ciekawą, nietuzinkową bohaterką, której ma ochotę się kibicować. Może zabrakło mi trochę emocji oraz pokazania dramatu jakiego doświadcza bohaterka szczególnie w jednej sytuacji (nie chce spoilerować, ale jak przeczytacie na pewno się domyślicie).

Opisy zabytków, wykopalisk i archeologicznego świata są bardzo wierne, ponieważ sama autorka jest archeolożką, która pracowała na wielu prestiżowych wykopaliskach, dlatego ten świat zna od podszewki. To duży plus książki.

Dobra książka na jesienny wieczór, idealna to czytania w długiej lub krótkiej podróży. Wciągająca i dająca chwilę wytchnienia, szczególnie jeśli lubicie książki sensacyjne, przygodowe z zabarwieniem kryminalnym.

Przeczytaj o innych ciekawych kobietach w literaturze

Tytuł: Reguła nr 1

Autor: Marta Guzowska

Liczba: 372

Wydawnictwo: Marginesy

Summary:

3,5

Wartka akcja, starożytne zabytki i krwawy mit o Argonautach i złotym runie

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Recenzja Kwestia ceny Zygmunt Miłoszewski – niezwykłe zlecenie

Sensacyjno-przygodowa książka z ogromnymi pokładami humoru czy powieść ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook