Książki
Recenzja Uwolniona

Książka Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie

Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie Tara Westover – ta książka to prawdziwa opowieść o wyrwaniu się z rodziny, która nie dawała wsparcia, a jedynie nakazy i zakazy. Brak miłości, przemoc psychiczna i fizyczna, to codzienność, z której wydostała się autorka, właśnie dzięki edukacji.

Od mormońskiej moralności do studiów na Harvardzie

W Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie dostajemy historię dziewczyny, która wraz z rodzeństwem i rodzicami zamieszkiwała w pobliżu gór Idaho. Ze względu na wyznawane przez rodziców poglądy religijne, jej dzieciństwo było całkowicie inne niż typowej amerykańskiej dziewczynki.

Bez szkoły, zabaw z rówieśnikami, zajęć pozalekcyjnych. Za to nie obca była jej ciężka praca na złomowisku, tworzenie w raz z matką ziołowych leków oraz przestrzeganie fanatycznych, mormońskich zasad.

Przemoc fizyczna i psychiczna, szczególnie ze strony starszego brata, były dla Tary jednym z impulsów do wyrwania się z zastanej rzeczywistości. Kolejne części książki opowiadają o jej dzieciństwie i dorastaniu w domu z fanatycznie religijnym ojcem i potulną matką, o próbach wyrwania się z kręgu zależności rodzinnych i postawieniu na swoją edukację, aż po czas, kiedy nauka zawiodła bohaterkę na szczyt – studia i uznanie na Harvardzie i Cambridge.

Recenzja Uwolniona

Poruszająca historia? Nie do końca

Mam problem z tą książką i sama nie wiem do końca dla czego. Chyba przez sposób opisu różnych sytuacji i emocji bohaterki, a zarazem autorki. Z jednej strony mamy ważne, przejmujące wydarzenia – cierpienie i ból z powodu utraty typowego dzieciństwa, doświadczania represji ze strony brata i ojca, brak ochrony w przypadku przemocy psychicznej i fizycznej, są bardzo ważne i same w sobie poruszą wrażliwego czytelnika. Z drugiej sposób w jaki zostały opisane, nie pozwalają mi utożsamić się z bohaterką, poczuć i zobaczyć jej perspektywy. Zabrakło mi emocji, czegoś co mnie przykuje na długie godziny i pozwoli kibicować bohaterce.

Całość książki czytałam jak relację, sprawozdanie, a niekoniecznie przejmującą opowieść o walce o własne życie i możliwość decydowania o sobie.

A przecież to właśnie robiła bohaterka, starała się wyrwać ze specyficznego, opresyjnego środowiska. Dodatkowo udowadnia, że brak elementarnej edukacji nie jest przeszkodą, aby uzyskać doktorat na Cambridge czy Harvardzie.

Osiągnięcia Tart Westover imponują i pokazują wielką siłę człowieka, który bierze sprawy w swoje ręce.

Jednak po opisie i zapowiedziach spodziewałam się więcej – emocji, przeżyć oraz poruszenia.

Książka jest ciekawą opowieścią autobiograficzną, która myślę spodoba się wielu osobom. Mi czegoś w niej zabrakło i nie do końca mnie ujęła. Jednak polecam sprawdzić samemu i zobaczyć, czy Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie będzie tym, czego szukasz w książkach.

Książkę kupiłam w księgarni inverso.pl, bardzo polecam, jeśli szukacie księgarni z dobrymi cenami i ciekawym asortymentem. Tam kupiłam np. Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Jesmyn Ward

Tytuł: Uwolniona. Jak wykształcenie odmieniło moje życie

Autorka: Tara Westover

Liczba stron: 446

Wydawnictwo: Czarna Owca

PS. Wydaję e-booka i spełniam marzenia 🙂 Zapisz się na listę oczekujących na e-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”. Tylko teraz specjalna cena – 29zł!

https://www.subscribepage.com/ebookczytajnawalizkach

 

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook