Rozwój

Nadchodzi II Wojna Światowa, a Ludo po raz pierwszy i ostatni zakochuje się bez pamięci, w młodej polskiej arystokratce, która przyjeżdża wraz z rodziną do jego wioski na wakacje. Miłość, brutalność wojny, młodość, nadzieja na lepszy los i Francja rozdarta przez kolaborantów i ruch oporu. Co zwycięży – miłość czy nienawiść? Czy młodzieńcze zakochanie ma szansę przetrwać okropieństwa jakie ludzie zgotowali ludziom w XX wieku? Zapraszam na recenzję książki Latawce Romain Gary.

Latawce – opowieść o miłości i wojnie

Akcja powieści Latawce Romain’a Gary’ ego dzieje się we Francji, Ludo mieszka wraz z ekscentrycznym wujem, twórcą niezwykłych latawców w jednej z małych wiosek. Pewnego lata poznaję Lilę, Polską arystokratkę, która wraz z rodzeństwem i rodzicami spędza wakacje we Francji.

Ludo zakochuje się w dziewczynie od pierwszego momentu. Ekscentryczna i odrobinę zapatrzona w siebie dziewczyna, na początku nie zwraca uwagę na zaangażowanie chłopca, jednak z czasem to zaczyna się zmieniać. A dwoje młodych ludzi, z całkowicie odmiennych warstw społecznych, zaczyna łączyć uczucie.

,,Nigdy jeszcze pojęcie wolności nie wydawało mi się tak surowe, wymagające i trudne.” (s.146)

To, co mogło być niewinne i piękne, przerywa II Wojna Światowa, która zmienia życie nie tylko Ludo i Lilii, ale całego świata. Pogrom Żydów, brak jedzenia, ciągłe zagrożenie, groźba tortur – zostają codziennością dwójki rozdzielonych przez front ludzi.

Latawce Romain Gary

Ona stara się ze wszystkich sił przetrwać i robi rzeczy, które odcisną piętno na jej sercu i ciele. On, uznany za wariata – stara się ze wszystkich sił ją odnaleźć i angażuje się w działania francuskiego ruchu oporu. Czy przetrwają wojenną zawieruchę? Czy będą mogli na nowo się odnaleźć?

Latawce Romain Gary

Latawce Romain Gary to powieść, która porusza wiele tematów związanych z rolą Francji w II Wojnie Światowej, m.in. kolaboracji części Francuzów z faszystowskimi Niemcami po powstanie ruchu oporu.  Autor nie boi się trudnych pytań, którzy zadają jego bohaterowie. Dodatkowo pokazuje, że nie można bez żadnej refleksji dzielić ludzi na dobrych i złych, czy zasługujących na łaskę lub nie, tylko ze względu na to po jakiej stronie barykady się znajduje.

,,Powtarzam sobie, że będzie nam bardzo brakowało nazistów, że bez nich będzie ciężko, ponieważ zabraknie nam wymówki.” (s. 446)

W powieści znajdziemy gloryfikację francuskiej kuchni, latawce, które symbolizują nieśność i nadzieję, a także kilka słów o potędze miłości, która potrafi wybaczyć wszystko.

Piękna książka, która skradnie serce nie jednego czytelnika, szczególnie jeśli lubi powieści osadzone w czasach II Wojny Światowej.

To, co mi się podobało w książce Romain’a Gary’ego to wartkie dialogi, niejednoznaczny sposób przedstawienia bohaterów i pokazanie ich drogi ku zmianie, a także sposób opowiadania historii, który jest przyjemny i prosty w odbiorze, jednak nie pozbawiony dozy trudnych emocji.

Polecam fanom powieści obyczajowych, którzy chcą poznać kawałek dobrej literatury.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Tytuł: Latawce

Autor: Romain Gary

Liczba stron: 460

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie