Książki
Z czego zrobiony jest świat

Recenzja książki Z czego zrobiony jest świat?

Bardzo lubię książki, które nie tylko są rozrywką, ale z których można dowiedzieć się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy. Taką lekturą jest Z czego zrobiony jest świat Anja Røyne. W tej krótkiej książce, znajdziemy informacje o powstawaniu świata, najważniejszych pierwiastkach i ich wpływie na naszą codzienność. Intrygująca lektura, dla wszystkich, którym zależy na losach naszej planety.

Od powstania świata do zmian klimatu

Autorka Anja Røyne to norweska fizyczka, której celem jest popularyzowanie nauki. Pokazuje w swojej książce Z czego zrobiony jest świat w ciekawy sposób powstawanie świata. Opisuje pojawienie się pierwiastków, które ukształtowały nasze życie i ogromnie wpłynęły na to, jak dziś żyjemy, pracujemy, odpoczywamy, czy wychowujemy dzieci.

W książce Z czego zrobiony jest świat nie brakuje intrygujących przykładów zmian, jakie zachodziły w wydobyciu oraz używaniu konkretnych pierwiastków takich jak np. żelazo, potas, czy złoto. A także znajdziemy w niej ciekawe historie różnych firm, rządów i określonych osób, które mocno są związane z danym surowcem.

 

Z czego zrobiony jest świat

Dla czytelnika najciekawszymi fragmentami książki mogą być te, które pokazują prognozy wydobycia danych pierwiastków, ich wpływu na współczesnego człowieka i ewentualnych konsekwencji ich braku. Np. można sobie uświadomić, że zniknięcie złóż fosforu może być przyczyną ogromnych klęsk głodu, ponieważ rośliny potrzebują tego pierwiastka do odpowiedniego wzrostu. Badaczka rozważa różne opcje, które mógłby pomóc zrównoważyć rezerwy fosforu, jednak niektóre z nich mogą wydać się nam nie do przyjęcia, jak np. ograniczenie światowej populacji ludzi. To tylko jeden z wielu problemów, które porusza autorka. Jednak nie ostatni, który może wzbudzić nasz niepokój, a przynajmniej refleksję.

Z czego zrobiony jest świat – dlaczego warto przeczytać?

Bardzo cennym fragmentem książki jest dyskusja na temat obecnego stanu środowiska naturalnego, zmian klimatycznych oraz możliwych działań jakie mogą podjąć rządy i zwykli ludzie, aby zadbać o naszą planetę.

Niestety, wiele z nich ma swoje konsekwencje, z którymi nie koniecznie będziemy chcieli się zmierzyć. Jednak jak pokazuje Anja Røyne w Z czego zrobiony jest świat, może się okazać, że nie mamy już czasu, aby zwlekać z podjęciem decyzji chroniących zasoby Ziemi. Warto przeczytać książkę norweskiej badaczki i zastanowić się, jak my wykorzystujemy to, co mamy – nasze przedmioty, pieniądze, talenty. Jak dysponujemy tym, co posiadamy? Czy zastanawiamy się nad wpływem naszych wyborów – zakupowych, mieszkaniowych, zawodowych na obecny kształt świata?

Z czego zrobiony jest świat to książka zaciekawiająca, pozwalająca zdobyć nową wiedzę i dobrze przeanalizować obecny współczesny świat w jakim żyjemy.

Wadą książki może być jej objętość, niestety na niespełna 200 stronach nie można dogłębnie opisać wielu zagadnień. Dla niektórych czytelników może być to spłacenie tematu lub jego pobieżne potraktowanie. Jednak na początek, kiedy ktoś ma ochotę dowiedzieć się więcej o świecie będzie to lektura zajmująca i ciekawa

Polecam wszystkim, których interesują książki popularnonaukowe, chcą dowiedzieć się więcej o zasobach jakie zostały nam na Ziemi i nie jest im obojętna sytuacja środowiska naturalnego.

Lubicie książki, które naukowe zagadnienia wyjaśniają w porosty i jasny sposób?

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu MUZA S.A.

Tytuł: Z czego zrobiony jest świat

Autorka: Anja Røyne

Liczba stron: 270

Wydawnictwo: MUZA S.A.

PS. Wydaję e-booka i spełniam marzenia 🙂 Zapisz się na listę oczekujących na e-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”. Tylko teraz specjalna cena – 29zł!

https://www.subscribepage.com/ebookczytajnawalizkach

 

Share this Story
  • Z czego zrobiony jest świat
    Książki

    Recenzja książki Z czego zrobiony jest świat?

    Bardzo lubię książki, które nie tylko są rozrywką, ale z których można dowiedzieć się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy. Taką lekturą ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook