Książki
jest krew

Recenzja Jest krew Stephen King – najnowszy zbiór opowiadań

Mroczne historie w najnowszej książce Stephen’a Kinga Jest krew zabieraj nas do światów tak podobnych do naszego, a jednak niepokojących i niecodziennych. Król grozy w zbiorze opowiadań prezentuje cztery skomplikowane historie. Które jest najlepsze?

Jest krew – opowiadania z dreszczykiem

Tytułowe opowiadanie Jest krew opowiada o śledztwie i poszukiwaniach tajemniczej istoty przez Holy Gibney – prywatnej detektyw, która nie boi się zjawisk nadprzyrodzonych. Zamach bombowy, dawne zbrodnie oraz dokładna analiza szczegółów pozwoli jej wpaść na trop mrocznej istoty, zwanej przez nią outsiderem. Niebezpieczny twór żywi się bólem i cierpieniem. Pojawia się zawsze tam, gdzie dochodzi do tragedii, a Holly zrobi wszystko, aby powstrzymać go przed rozwojem swoich niebezpiecznych możliwości.

Na początku myślałam, że opowiadania łączy aspekt nowych technologii, a raczej przejmowania życia przez coraz większą liczbę nowinek technicznych, jednak się myliłam. To nie jest punkt wspólny opowiadań. Raczej mamy tu do czynienia z niecodziennymi, czasami bardzo tajemniczymi zjawiskami, które wpływają na zwykłe życie Amerykanów.

jest krew

Czy Jest krew to dobry stary King?

Moim zdaniem, zbiór opowiadań Jest krew nie do końca jest dobry. Myślę, że dla fanów autora opowiadania będą bardzo ciekawe i na pewno znajdą się tacy, którzy będą twierdzić, że są bardzo, bardzo dobre. Dla mnie są średnie. Chyba najbardziej podobało mi się opowiadanie ,,Życie Chucka”, które miało intrygującą fabułę, a autor wykorzystał ciekawy koncept, z którym wcześniej się nie spotkałam w jego twórczości.

Jednak w innych opowiadaniach autora z książki Jest krew wykorzystywały dobrze znane schematy. Niestety dla mnie to minus, ponieważ w ten sposób książki Kinga stają się przewidywalne i raczej monotonne.

Doceniam autora i jego bogatą wyobraźnie, jednak jestem wierna jego starszym książkom – Lśnienie, Miasteczko Salem, To. Możliwe, że w dłuższych formach Stephen King pokazuje mi i innym czytelnikom cały swój pisarski talent.

Książka Jest krew Stephen’a King’a spodoba się jego wiernym czytelnikom, amatorom opowiadań z deszczykiem i wszystkim tym, którzy lubią nie do końca realistyczne historie.

Mi czegoś za brakło w tym zbiorze opowiadań i wiem, że te historie nie zostaną ze mną na długo. Przeczytajcie i sprawdźcie sami.

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Tytuł: Jest krew

Autor: Stephen King

Liczba stron: 510

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook