Bez kategorii, Książki, Rozwój
radowa księżniczka

Radowa księżniczka – Irena Joliot-Curie – genialna uczona

Historia córki Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny, która była równie genialna jak matka, choć mniej znana szerszej publiczności. Wspaniała książka o wielkich naukowcach i wspaniałych kobietach. Radowa księżniczka pokazuje relacje wielkich uczonych, pasję do nauki i niezwykłe odkrycia, które zmieniły świat.

Kim była Irena Joliot-Curie?

Córką wielkiej polskiej uczonej? Siostra, matka, żona? Kobietą, która żyła w cieniu legendy swoich rodziców? A może pracowitą i genialną kobietą, która umiała walczyć nie tylko o swoje odkrycia naukowe, ale również prawa kobiet?

Irena Joliot-Curie to postać niezwykła, starsza córka Marii Curie-Skłodowskiej, tak jak matka pasjonatka fizyki i chemii. Zdobywczyni Nagrody Nobla, za odkrycie wraz z mężem Fryderykiem sztucznej promieniotwórczości. Kochająca matka, wymagająca i sprawiedliwa szefowa, niezłomna działacza na rzecz równouprawnienia i dostępu kobiet do świata nauki i polityki. Nieodrodna córka swojej matki, którą kochała nad życie. A jednocześnie bardzo skryta i skromna osoba, która wolała eksperymenty niż ludzi.

radowa księżniczka

W biografii Ireny ujrzymy jej relację z matką, siostrą. Został sportretowany jej charakter, a także ważne osoby, które wpłynęły na jej poglądy. Czy Irena nie miała dobrych relacji z matką? Czy rzeczywiście rywalizowały? Nie chce Wam zdradzać szczegółów, ale w wielu miejscach możecie się zaskoczyć.

radowa księżniczka

W książce jest też miejsce na miłość – znajdziecie listy, notki oraz zdjęcia pary Ireny i Fryderyka Joliot-Curie, niezwykłych geniuszy, którzy pracowali ramię w ramię i idealni się uzupełniali. Czy zawsze tak było? Jak to się stało, że Fryderyk został mężem Ireny, mimo, iż Maria go nie aprobowała?

Radowa księżniczka – opowieść o niezwykłej kobiecie

Byłam bardzo ciekawa tej książki, jak zostanie napisana, czego się dowiem. Myślę, że moje oczekiwania zostały spełnione. W biografii mamy bardzo dużo listów zarówno Ireny, jak i Marii, czy innych naukowców-przyjaciół rodziny, fragmenty wystąpień, dzienników. Znajdziemy zdjęcia, które obrazują codzienność Curie, jak i wiekopomne wydarzenia.

radowa księżniczka

Autor Tomasz Pospieszny prezentuje również dokładnie badania i eksperymenty uczonych, opisuje narzędzia, którymi się posługiwali oraz metody, które stosowali w swoich laboratoriach. Te fragmenty mogą być dość trudne dla przeciętnego czytelnika, jednak nie przeszkadzają chłonąć atmosfery wielkich zmian i doniosłych odkryć.

Książka zaczyna się od pokazania relacji Ireny z Marią, jej dzieciństwa, pierwszych lat i ważnych dla niej osób, które ją ukształtowały. Śledzimy losy córki Noblistki przez szkołę, aż do I Wojny Światowej, kiedy siedemnastoletnia Irena pomagała Marii na froncie wykonywać zdjęcia rentgenowskie, aż po apogeum kariery Ireny Joliot-Curie – zdobycie Nagrody Nobla w 1935 roku, jej miłość do Fryderyka. Wielkie odkrycia pary uczonych przerywa II Wojna Światowa, jej krwawe ślady odciskają się również na rodzinie.

radowa księżniczka

Moje wrażenia

Lektura przyniosła mi wiele ważnych wiadomości na temat kobiet XX wieku, ich walki o nasze prawa, o roli wielkich uczonych, które całe swoje życie oddały nauce i pasji. Myślę, że książka o Irenie Joliot-Curie pomaga lepiej zrozumieć zarówno geniusz samej uczonej, jak i jej wielkiej matki Marii Skłodowskiej-Curie.

W książce nie brakuje wielkich naukowców i ich przełomowych odkryć, z których możemy cieszyć się do dziś. Są też przestrogi i piękna idea zarówno Marii, jak i Ireny, aby naukę wykorzystywać do krzewienia pokoju, a nie wywoływania konfliktów. Radowa księżniczka to książka nie tylko dla pasjonatów nauki, ale dla wszystkich, którzy chcą poznać kolejną wielką kobietę, która zmieniła naukę i świat.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Tytuł: Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie

Autor: Tomasz Pospieszny

Liczba stron: 393

Wydawnictwo: NOVA ERES

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Bez kategorii

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook