Książki
przyjaźń

Przyjaźń 2.0 – przyjaźń nie tylko w literturze

Jak jest z tą przyjaźnią? Czy liczy się tylko taka, kiedy masz drugą osobę na wyciągnięcie ręki, kiedy dzwonisz, a ona jest na każde zawołanie, a wspólnie obejrzane filmy i spacery to Wasza codzienność? A może przyjaźń jest wtedy, kiedy wiesz, że jak zadzwonisz o północy to ktoś usiądzie i porozmawia, nawet jak ma na 6.00 do pracy? Do rozważań o przyjaźni skłoniła mnie książka John’a Steinbeck’a Myszy i ludzie.

Współczesna przyjaźń

Czasem mam wrażenie, że przyjaźń przeniosła się do świata wirtualnego. Klikane serduszka i like, wspólne zdjęcia, albo  grupy zainteresowań. Cyfrowy świat wspomnień i kontakt bezpośredni zamieniony na social media. Bo tak łatwiej, daje poczucie ciągłego kontaktu, jest na wyciągnięcie ręki bez wysiłku.

A ja twierdzę, że przyjaźń powinna być ,,wysiłkiem”. Aby dwoje ludzi się polubiło nie trzeba wiele – wspólne zainteresowania, przestrzeń i czas gdzie przebywamy razem, sympatyczna fizjonomia, która nam odpowiada i mamy ,,lubienie się”. A co z przyjaźnią? Z nią tak prosto nie jest. Bo skąd wiesz, że na tę sympatyczną Kasię możesz liczyć w każdej sytuacji, a jak opowiesz o kłopotach to masz gwarancję, że nie usłyszy, o tym pół bloku czy większość ludzi na studiach? Musicie się sprawdzić, podjąć ogromny wysiłek zaufania, tworzenia więzi, bycia razem na dobre i złe.

przyjaźń

Przyjaźń to nie tylko kilka ciepłych słów na urodziny, czy pamięć o drugiej osobie, kiedy podpowie Facebook. To chęć bycia z nią, uczestniczenia w jej życiu bez przypominania.

Kiedy ktoś staje się ważny…przyjaźń 2.0

Już się poznaliście, spędzacie ze sobą czas. Część podobnych poglądów, może wspólne zainteresowania, a może zwyczajne poczucie ,,znam ją/jego od lat”. Nagle się orientujesz, że opowiadasz o dzieciństwie, zwierzasz się z trudność i tak samo jesteś ciekawa drugiej strony. Chcesz ją zrozumieć, dać swój czas i stajesz za nią murem, kiedy ktoś atakuje ją w Twojej obecności. Lojalność, wierność i odpowiedzialność to słowa związane z dojrzałą przyjaźnią.

Teraz, kiedy moje przyjaciółki rozprzestrzeniły się po Polsce i świecie jeszcze bardziej doceniam chwile rozmów i spotkań. Nie są one częste, jednak kiedy są, to tak jakbym skończyła rozmawiać z nimi wczoraj. Każda inna, każda niepowtarzalna przyjaciółka i rozmowa. Nie spędzamy ze sobą 24h/7 dni w tygodniu, często po kilka miesięcy nie odzywamy się do siebie, bo pochłania nas życie, ale jeśli wiem, że coś pięknego, albo trudnego dzieje się w ich życiu – staram się być. Dać coś z siebie.

przyjaźń

Przyjaźń musi mieć równowagę w dawaniu i braniu. Nie można postawić tylko na jedną szalkę. Wtedy to nie działa. Czasem nie trzeba rozmów, wielkich słów – wystarczy bycie. Czasem właśnie te ważne słowa są potrzebne – balansowanie na granicy i wyczuwanie się w drugą osobę, to dla mnie podstawowe elementy przyjaźni.

Myszy i ludzie – opowieść o przyjaźni i nie tylko

Ludzka przyjaźń jest nie idealna, my nie jesteśmy idealni. Bohaterzy Myszy i ludzie J. Steinbecka też nie są. Lennie i George podróżują razem za pracą, są najemnymi robotnikami. Lenni nie odznacza się bystrością, w dzisiejszym świecie nadalibyśmy mu etykietkę – upośledzony umysłowo, z deficytami uwagi, nieprawidłowo działającymi procesami poznawczymi, brakiem świadomości swoich czynów. Rosły, potężny facet o inteligencji dziecka, którego łatwo podejść i wykorzystać. Jego towarzysz – George – jest bystrym, obrotnym facetem. Dwa przeciwieństwa. Co Ci dwaj robią razem? Co ich łączy?

Dla mnie ten duet stanowi uosobienie przyjaźni, dwie skrajnie różne osoby, tak dbające o siebie. Choć jedna odrobinę bardziej polegająca na drugiej. Bezradność Lenniego w obliczu społecznych niuansów równoważy spryt i troska Georga. A prostolinijność i umiejętność cieszenia się z chwili wpływa na realistyczne i twarde stąpanie po ziemi Georga. Wzajemna troska i szorstka miłość wyrównuje szalki.

przyjaźń

Opowieść w książce Myszy i ludzie jest smutna, przejmująca i choć tak krótka, podejmuje ogromną ilość tematów. Ja skupiłam się na przyjaźni, ale znajdziemy tu również pogoń za marzeniami i nadzieję na zmianę życia, nierówności społeczne, niezrozumienie odmienności, poświęcenie w imię przyjaźni i moralne dylematy, które mogą zostać z nami na długo.

Kilka osób polecało mi książkę Myszy i ludzie John’a Steinbecka i miało rację, że to wielka literatura, żałuję, że nie przeczytałam jej wcześniej. Dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – biegnijcie do biblioteki, antykwariatu lub księgarni i przeczytajcie ją.

Tytuł: Myszy i ludzie

Autor: John Steinbeck

Liczba stron: 120

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

A co Wy myślicie o współczesnej przyjaźni? Jak wygląda to u Was?

Polecam tekst: Dlaczego zaczęłam czytać?

Summary:

5

Genialna, mocna i porywająca książka o krótkiej treści i doskonałej konstrukcji

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Pewnych książek lepiej nie czytać. Dlaczego? Ponieważ Twój ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki