Książki

Przeszłość pisana krwawymi literami

,,Tylko martwi nie kłamią”

Katarzyna Bonda

Ilość stron: 603

Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA

Książka tej autorki prędzej czy później musiała zawitać na moją półkę. Królowa polskiego kryminału, bo tak została okrzyknięta Katarzyna Bonda na łamach niejednej gazety zaintrygowała mnie swoim podejściem do pisania, więc skusiłam się na zakup ,, Tylko martwi nie kłamią”, jedną z jej pierwszych powieści . Czy było warto wydać pieniądze?

tylkomrwi

Po przeczytaniu ponad sześciuset stron w trzy dni, mogę z powodzeniem stwierdzić, że tak. Styl pisarki jest przystępny, pozwala łatwo wyobrazić sobie opisywane sytuacje, postaci, wczuć się w całą historię. Dla osób mniej zapoznanych z kryminologicznymi smaczkami, dużym ułatwieniem są przypisy wyjaśniające mniej znane pojęcia.

Katowice, zawód profilera i czynności policyjne opisywane w książce są szczegółowo odwzorowane na łamach powieści, dzięki temu cała historia staje się bardziej autentyczna i wciągająca. Prawdopodobnie jest to zasługa doświadczenia Bondy jako sprawozdawcy sądowego i dziennikarki.

Historia ,,Tylko martwi nie kłamią” związana jest z zabytkową kamienicą, śmieciowym potentatem, który ginie niespodziewaną śmiercią w zadziwiających okolicznościach. W sprawę zmieszana jest znana seksuolog, rodzina śmieciowego barona, a całość wiąże dramatyczna historia z przed lat, w której centrum znajduje się bogaty Żyd. Sprawę próbuje rozwikłać podinspektor Waldemar Szerszeń wraz z psychologiem śledczym Hubertem Meyerem oraz piękną panią prokurator Weroniką Rudy.

DSC09149

Zbrodnia i próby jej wyjaśnienia zbiegają się z wzajemną fascynacją pani prokurator i profilera, trudna przeszłość, niewyjaśnione sprawy oraz więzi, które trzymaj mocno prawdopodobnych kochanków sprawiają, że ich relacja jest trudniejsza niż mogłoby się wydawać na początku powieści.

W kryminale dominują zaskakujące zwroty akcji, w momentach, gdzie zarówno Szerszeń jak i my jako czytelnicy, jesteśmy pewni odkrycia sprawcy. Nic nie jest takie proste jak się wydaje, a krwawa przeszłość ma więcej do powiedzenia niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Ogromnym plusem książki są celne, dokładne i nie za długie opisy Katowic i okolicznych miejscowości, w których rozgrywa się akcja. Możemy wchłonąć atmosferę Śląska, dzięki zastosowanej gwarze, odwołaniu się do zwyczajów i lokalnych tradycji, które zostały niepostrzeżenie przemycone są na karty książki.

Bogate tło społeczne, wielość niejednoznacznych postaci, intrygująca zagadka i damsko-męskie rozgrywki stanowią siłę książki. Jest to pierwsza pozycja z dorobku Katarzyny Bondy, po którą sięgnęłam jednak nie ostania. Był to strzał na chybił trafił, jednak celny.

P.S. Czy wam też przypadła do gustu? Chcę zakupić kolejne książki tej autorki, znacie tytuły godne polecenia?

Zapisz

Share this Story
  • Książki

    Przeszłość pisana krwawymi literami

    ,,Tylko martwi nie kłamią” Katarzyna Bonda Ilość stron: 603 Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA Książka tej autorki prędzej czy później ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook