Książki
prokrastynacja odłóż odkładanie na zawsze książka

Prokrastynacja. Odłóż odwlekanie na zawsze – recenzja

Dla jednych słowa, „co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro” są stałym mottem życiowym, dla innych odsuwaniem rzeczy do zrobienia w czasie. To wielka uciążliwość i odczuwanie negatywnych emocji. Jak to jest z tą prokrastynacją? Ponieważ takim terminem określa się jako odkładanie, odsuwanie w czasie spraw do załatwienia. Jest ono dobrowolne i zazwyczaj powoduje duży dyskomfort, im bliższy jest termin wykonania zadania. Jakie rozwiązania podsuwa nam Piotr Modzelewski, autor Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze? Czy jego wskazówki mogą się okazać skuteczne?

Prokrastynacja – czy też masz z nią do czynienia?

Masz kilka ważnych projektów do skończenia. Może zbliża się termin egzaminu na studiach (wszak teraz sesja w pełni), kartkówki, sprawdziany, albo ważne wystąpienie na konferencji. I co? Robisz wszystko – sprzątasz, gotujesz, wykonujesz telefony i odpisujesz na maile. Tysiące spraw odciąga Cię od wykonywania najważniejszego zadania. Im dalszy termin, tym chętniej odsuwasz od siebie pracę nad ważnym celem.

Jednak deadline nieubłaganie nadchodzi. Pojawia się stres, niepokój, myśli „jak sobie poradzę?”. Siadasz nas zadaniem w ostatniej chwili. I co? Udaje się. Oddajesz pracę w terminie, wystąpienie na konferencji przebiega gładko, a egzamin na studiach napisany całkiem nieźle. Znów zbliża się zadanie i… koło się zamyka. A prokrastynacja w Twoim wykonaniu ma się świetnie.

prokrastynacja odłóż odkładanie na zawsze książka

Piotr Modzelewski opisuje w swojej książce, jak powstaje prokrastynacja – dlaczego odkładamy na później i co dzieje się z naszymi emocjami i myślami, że przesuwamy terminy i nie zabieramy się do pracy. Pokazuje perspektywę psychologa, ale też osoby, która sama doświadcza skutków odkładania. Jednak autor nie zatrzymuje się, jedynie na teoretycznych rozważanych problemu. On idzie o krok dalej i pokazuje jak z prokrastynacją, można sobie poradzić dzięki konkretnym, naukowym metodom.

150 wskazówek, Prokrastynacja Odłóż odkładanie na zawsze

Książka Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze jest swoistym kompendium technik radzenia sobie z opóźnieniem wykonywania zadań. Autor daje aż 150 pomysłów! Konkretnych wskazówek, technik i psychologicznych metod, jak radzić sobie z prokrastynacją w różnych obszarach.

Zalecenia podzielone są na konkretne rozdziały. Znajdziemy tu metody na prokrastynację snu, ćwiczeń fizycznych, odkładanie zadań zawodowych i prywatnych zobowiązań. A nawet sposoby na poradzenie sobie z odkładaniem na później pisania książek i tekstów. Ta ostatnia sfera bardzo mnie interesuje, ponieważ sama dużo pisze. Odwołanie się do technik zawodowych pisarzy, przywołanie przez autora własnych doświadczeń związanych z redagowaniem książek i artykułów naukowych – inspiruje i pomaga wybrać dla siebie najlepsze techniki, które będą wspierać nasze cele związane z regularnym pisaniem.

prokrastynacja odłóż odkładanie na zawsze książka

Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze zawiera opisy, takich znanych technik jak Zasada Pareto (80/20), Technika Pomodoro (praca w 25 minutowych blokach), czy skupienie się na budowaniu własnej skuteczności. Jednak w książce znajdziemy wiele pomysłów na prokrastynację, o których w pierwszym momencie byśmy nie pomyśleli. Zaczerpnięte i inspirowane konkretnymi badaniami naukowymi, do których autor podaje odnośniki.

Najlepsze w książce jest to, że całość napisana jest przyjaznym, jasnym dla czytelnika, językiem. Piotr Modzelewski w Prokrastynacja Odłóż odkładanie na zawsze w klarowny sposób, opisuje konkretne działania, które pomogą zadziałać na naszą korzyść, w realizacji naszych zamierzeń. Bez nadmiernie specjalistycznego słownictwa, które może odstraszać. Autor daje nam pozycję, którą przyjemnie się czyta z merytoryczną treścią, którą łatwo wykorzystać w codziennym życiu.

Co mnie zainspirowało w książce Prokrastynacja Odłóż odkładanie na zawsze?

Najbardziej zaciekawił mnie, już wspominany, rozdział dotyczący radzenia sobie z prokrastynacją w zakresie tworzenia tekstów i pisania. Ten temat jest mi bliski zawodowo i hobbistycznie, dlatego będę do niego wracać kilka razy i na pewno przetestuję podane w nim metody.

Dodatkowo interesujące jest zagadnienie prokrastynacji snu, nad którym nigdy się nie zastanawiałam. Autor, wyjaśnia dlaczego odwlekamy sen, jak to wpływa na naszą kondycję oraz daje konkretne informacje, co można zrobić, aby jakość snu była lepsza. Ten rozdział jest dla wszystkich, którzy marzą, o tym, aby lepiej się wysypiać.

prokrastynacja odłóż odkładanie na zawsze książka

Czytanie książki było dla mnie przyjemnością, spójnie przedstawiony problem, wiele badań na poparcie swoich poglądów i obszerne rozdziały dotyczące radzenia sobie z odwlekaniem. Polecam wszystkim, którzy chcą zrozumieć różnice między lenistwem a prokrastynacją, szukają skutecznych sposobów efektywnego działania w różnych obszarach. I dla tych, którzy pragną książki, która pokaże jak emocje i myśli wpływają na nasze działanie oraz jak możemy nad nimi zapanować.

Macie trudności z prokrastynacją? Jak sobie radzicie z odwlekaniem ważnych zadań?

Za książkę do recenzji dziękuję autorowi Panu Piotrowi Modzelewskiemu

Tytuł: Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze

Autor: Piotr Modzelewski

Liczba stron: 337

Wydawnictwo: Wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl

Summary:

4,5

Idealna książka, dla wszystkich, którzy chcą, zamiast odkłądania na potem, efektywnie pracować i osiągać swoje cele

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook