Książki

Poszukiwanie sensu i melanże-życie młodego człowieka

Historia jakich wiele, o przyjaźni, miłości, gdzie poszukiwanie sensu miesza się z imprezami do białego rana. Pełna dramatów i banalnych historii, które dla każdego człowieka są najważniejsze na świecie. Z drugiej strony wnikliwa wiwisekcja obrazu polskiego młodego pokolenia, które wkracza na dorosłą ścieżkę, z niemałym bagażem doświadczeń i zawiedzionymi nadziejami.

Książka pełna sprzeczności, z jednej strony poszukiwanie sensu w życiu, swojego własnego miejsca, próby zrozumienia postępowania innych i odnalezienia odrobiny szczęścia w prozie życia. Z drugiej opisy zatracenia się w alkoholu, jako jedynym dostępnym znieczulaczu, traceniu ideałów i sprzedawaniu wartości.

Historię grupki przyjaciół poznajemy z perspektywy Pielgrzyma, który jest jednocześnie narratorem oraz głównym bohaterem. To, jego oczami i przez jego filtry oglądamy rzeczywistość miasta K. (za inspirację autorowi służył prawdopodobnie Kraśnik na Lubelszczyźnie), Warszawy oraz prozy życia trzydziestolatków.

wszyscy jestesmy hipsterami

Poznajemy Pielgrzyma i jego paczkę w chwili, kiedy wszyscy już dorośli, wydaje się, że poukładali sobie życie. Dowiadujemy się jak zrodziła się paczka, która ceni alkohol, przyjaźń i przyjemności ponad wszystko, dlaczego miasto K. zawsze będzie dla nich ważne oraz z jakich powodów alkohol jest jednym z bohaterów zarówno ich życia, jak i całej książki. Wesele kumpla staje się pretekstem dla paczki, aby odnowić kontakty i poukładać dawne sprawy. Odżyją dawne konflikty i pojawią się nowe nadzieje. Poszukiwanie sensu staje się coraz trudniejsze.

Lektura ,,Wszyscy jesteśmy hipsterami” Daniela Radeckiego dostarczyła mi mieszanych wrażeń, w pierwszej chwili miałam ochotę odłożyć książkę na półkę i nie wracać do niej więcej. Dość wulgarny język, ciężkie do strawienia rozważania bohatera przedstawione w dość patetycznym tonie, dygresje i silące na się artyzm monologi, to trochę dla mnie za dużo. Jednak, coś mnie przy tej książce zatrzymało i to na tyle, że nie żałuję poświęconego na nią czasu. Tym czymś, są charakterystyczne postaci i ich opis, barwna paleta przyjaciół, ich wzloty i upadki, w ciekawy sposób przedstawione cechy charakteru i plastyczne opisy zachowania, to jest siła tej książki.

Ciekawie wyglądają dwuznaczne opisy życia młodych ludzi, których świat zawieszony jest między melanżami, poszukiwaniem obiektów do ,,kochania”, korpo-pracą i marzeniami o życiu ideałami. Brak perspektyw małego miasta i zawiedzione nadzieje, mieszają się z tyglem dążeń i możliwości stolicy.

Czy Pielgrzym dostanie drugą szansę na miłość, czy przyjaźń będzie ważniejsza niż ukochana i czy wystarczy porozmawiać z drugim człowiekiem, aby znaleźć sens w życiu? Na te i inne pytania możecie poszukać odpowiedzi w ,,Wszyscy jesteśmy hipsterami” Daniela Radeckiego, czy je znajdziecie? Przekonacie się sami.

Czy lubicie książki o młodym pokoleniu Polaków, które dopiero stawia swoje pierwsze kroki w prawdziwym życiu? A może polecicie mi jakąś ciekawą książkę młodych polskich autorów?

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Tytuł: Wszyscy jesteśmy hipsterami

Autor: Daniel Radecki

Ilość stron: 316

Wydawnictwo: NOVAE RES

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this Story
  • Książki

    Poszukiwanie sensu i melanże-życie młodego człowieka

    Historia jakich wiele, o przyjaźni, miłości, gdzie poszukiwanie sensu miesza się z imprezami do białego rana. Pełna dramatów i banalnych historii, ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Recenzja Kwestia ceny Zygmunt Miłoszewski – niezwykłe zlecenie

Sensacyjno-przygodowa książka z ogromnymi pokładami humoru czy powieść ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki