Rozwój
podsumowanie roku 2019

Podsumowanie roku 2019 – dbanie o siebie, relacje i spełnianie marzeń

Lubię robić podsumowania, ponieważ pokazują mi mijający rok w nowym świetle. Spisanie najważniejszych wydarzeń, decyzji i spraw, które były ważne dla mnie w 2019 pozwala uwolnić głowę i zacząć coś nowego. Poczucie zakończenia daje przestrzeń do podjęcia nowych wyzwań oraz wyciągnięcia wniosków. Podsumowanie roku 2019 – czas start!

Co się zdarzyło w 2019?

Rok 2019 było rokiem z jednej strony trudnym, z drugiej bardzo ważny w moim życiu. Jeśli miałabym ustalić, co łączyło 12 miesięcy, to chyba było by to słowo relacje. Relacje z bliskimi, z nowymi ludźmi i najważniejsze – z sobą samą. Straciłam jedną z bliskich mi osób, bez której moje życie jest już inne, jej brak doskwiera w najbardziej istotnych momentach, a śmierć ważnego członka mojej rodziny pokazała mi jeszcze dobitniej, jak ważne jest życie tu i teraz i docenianie tego wszystkiego, co mam.

Na początku roku podjęłam jedną z najważniejszych życiowych decyzji, która zmieniła moje życie, może nie rewolucyjnie, ale ewolucyjnie. Ta zmiana ciągle trwa, ale już są jej pierwsze efekty.

Najważniejsza sprawa w 2019: psychoterapia

To był rok zmagań z własną osobą, z przeszłością, przekonaniami. Rok poznawania własnych pragnień i potrzeb oraz tego, jak chce, aby wyglądało moje życie.

Zdecydowanie się na psychoterapię nie było łatwe, ile we mnie było strachu, lęku, przekonania, że przecież ja, psycholog – powinnam pomóc sobie sama. Jednak dzisiaj już wiem, że szukanie pomocy i proszenie o nią, nie jest o znakiem słabości, a wielkiej siły i ja tę siłę w sobie znalazłam. Może w przyszłości napiszę Wam więcej. Dziś Wam powiem tylko, jeśli czujecie, że już dłużej nie wytrzymacie, że potrzebujecie, aby ktoś Wam pomógł, wsparł, macie problem, z którym nie potraficie sobie poradzić, jeśli jesteście gotowi – idźcie na psychoterapię.

podsumowanie roku 2019

Najważniejsza decyzja: zakup mieszkania

Kolejnym ważnym wydarzeniem w moim życiu w roku 2019 była decyzja o zakupie mieszkania. Wiązało się z nią wiele stresu, ale przede wszystkim świadomego wysiłku – kalkulowania kosztów, potrzeb, ewentualnego ryzyka. Decyzja zapadła, podjęliśmy pewne zobowiązania i mam nadzieję, że rok 2020 będzie wspaniałym rokiem pod względem mieszkaniowym i damy sobie radę z kolejnymi wyzwaniami.

Najważniejsza rzecz: aparat

W roku 2019 spełniłam marzenie o posiadaniu własnej lustrzanki i robieniu lepszych zdjęć, nie wiem czy zdjęcia są lepsze (mi podobają się bardziej i wydaje mi się, że jednak są). Ale wiem, że wiele się nauczyłam, a pomogła mi w tym Dominika z kobiecafotoszkola.pl, która dzięki wyzwaniom na Instagramie #instawtorek zachęca do częstszego sięgania po aparat i eksperymentowania. Dobrze jest spełniać marzenia.

Najważniejsze miejsce: Mazury

Miejsce, które pokochałam od pierwszego wejrzenia, tak jak Bieszczady, to inny kraniec Polski – Mazury. Okolice Jeziora Tałty zawsze będą dobrze mi się kojarzyć. W tym roku, spędziliśmy tam majówkę i mimo załamania pogody (Co robić na Mazurach, kiedy pada) bardzo mi się tam podobało i chce wrócić. Polecam Wam Mazury, warto tam pojechać, nawet jeśli się nie żegluje, tak jak ja.

Najważniejsze wydarzenie: Bookmeeting

Jedno z wielkich wyzwań, które udało mi się zorganizować i przekonać się, że potrafię zrobić coś w rzeczywistości związanego z książkami i czytelnictwem – są dwa spotkania Bookmeeting w Warszawie. Spotkania książkoholików w marcu i październiku powstały z potrzeby serca i chęci porozmawiania o literaturze w bezpiecznym i kameralnym środowisku. Gdzie każdy gatunek jest akceptowany, a łączy nas miłość do słowa. Te dwa spotkania w Klubokawiarni Alternatywy dały mi spotkać dwie świetne pisarki – Katarzynę Gacek i Elizę Korpalską, pozwoliły uwierzyć, że książkę można napisać, jeśli tylko ma się na nią ciekawy pomysł i pomogły poznać wspaniałych ludzi, którzy kochają książki, tak jak ja. Jestem bardzo wdzięczna, że chcieli spędzić ze mną swój cenny czas i porozmawiać o literaturze.

Nowe rzeczy i stare przyjemności – podsumowanie roku 2019

W tym roku zdążyło się też dużo ciekawych i nowych rzeczy: pierwszy duży koncert, na którym byłam na Stadionie Narodowym, urodziny taty i mecz polskiej reprezentacji, małe i duże wyjazdy. Ale też zwycięstwa nad sobą, czyli więcej siłowni – byłam 40 razy i podniesienie w przysiadzie 30kg. A także przekonanie się, co jest dla mnie i co sprawia mi przyjemność, a jest to zumba i joga. Cieszę się, że w końcu wiem, że w sporcie jest coś dla mnie. Jednak ten rok to nie tylko wydarzenia, ale też kilka wniosków, które wyciągnęłam.

Podsumowanie roku 2019 – 3 istotne wnioski

Wnioski 2019 – książki: nie potrafię i nie lubię prowadzić książkowych wyzwań

Na początku roku 2019 ogłosiłam dwa wyzwania książkowe – jedno związane z odkrywaniem literatury mniej popularnej, gdzie każdy miesiąc miał przypisaną inny kraj, a drugie związane z noblistami. I czy było tego za dużo, czy zbyt ambitnie – ja nie ukończyłam własnego wyzwania, co najgorsze często o nim zapominałam. Nie potrafiłam angażować innych i dobrze wiem, że długodystansowe projekty nie mogą mieć takiej formy jak ta. Brak kolejnych małych kroków, jasnych reguł oraz wyraźnych zakończeń oraz niechęć do czytania z góry zaplanowanych rzeczy pokazała mi, że nie lubię czytania w ten sposób, że inaczej podchodzę do literatury. I choć mi odrobinę głupio, że wymyśliłam coś, czego potem sama nie dowiozłam do końca, to nauczyłam się, że jeśli projekt nie przynosi tego czego potrzebuje, jest całkowicie nietrafiony i niezgodny ze mną, to warto go za rzucić i robić, tak, aby być szczęśliwym i zadowolonym.

Wniosek nr 1 – można rezygnować, nawet jeśli się do czegoś zobowiązaliśmy.

Wnioski 2019 – życie: dbanie o siebie to nie egoizm, to podstawa

Wybranie psychoterapii, okazja do zawalczenie o swoje granice, nowa praca, zakończenie podyplomówki, nowi ludzie i nowe wyzwania – z dużą mocą ukazały mi, że warto, abym zadbała o siebie. Że nikt za mnie tego nie zrobi, a bez tego, bardzo szybko się wypalę. Bycie dla siebie dobrym, mówienie ,,nie” i podążanie za swoimi potrzebami to nie jest egoizm, to jest podstawa dobrego i szczęśliwego życia. A ja takie chce wieść.

Wniosek nr 2 – mów ,,nie” wszystkiemu, co Ci nie służy

Wnioski 2019 – relacje: warto inwestować czas i zasoby w relacje, które mnie budują

Ten rok minął pod znakiem ludzi. To oni znaczą dla mnie najwięcej, na równi z tym, że ja dla siebie też znaczę coraz więcej. I to jest dopiero równowaga. Jeśli potrafimy kochać siebie, to potrafimy też kochać innych, to idzie w parze. Nie da się odwrotnie. To przyjaciele, ludzie, których wybieramy nas budują, dają siłę, by stawać się lepszymi. Dzięki innym, bliskim mi ludziom, wiem, że dobro przybiera różną formę. Akceptacja i wsparcie to jedne z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dać sobie nawzajem. Kiedy myślę, o bliskich mi ludziach, czuję wdzięczność. Wdzięczność, że to mnie wybrali na swoją przyjaciółkę, żonę, koleżankę.

Wniosek nr 3 – zastanów się, co w Twoim życiu jest najważniejsze i dbaj o to

Podsumowanie roku 2019 było z jednej strony wyzwaniem, ponieważ nie łatwo się konfrontować z naszymi decyzjami, a z drugiej strony przyjemnością, bo uświadomiło mi moją siłę i bogactwo doświadczeń, które dzięki tym 12 miesiącom mam w swoim życiu.

Blogowe statystyki – podsumowanie roku 2019

Na koniec kilka liczb dotyczących mojego bloga:

  • 81 opublikowanych postów na blogu
  • 53 wpisy poświęcone książkom, propagowaniu czytania i literatury
  • najpopularniejszy wpis na blogu czytaj-na-walizkach.pl – Dedykacje do książki – 25 najciekawszych cytatów
  • 7 702 UU odwiedziło bloga w styczniu 2019
  • 15 498 UU odwiedziło bloga w grudniu 2019 – podwojenie liczby odwiedzających blog w tym roku, jestem dumna 🙂

Jeśli sami zapragniecie zrobić podsumowanie roku 2019 zapraszam Was na innego bloga, gdzie znajdziecie ważne pytania i kilka wskazówek jak podejść do posumowania roku.

podsumowanie roku 2019

Co Wam zdarzyło się w 2019? Jakie macie wnioski na nowy rok, już 2020?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook