Książki

Podróże z Czarną Kompanią

Tytuł: Kroniki Czarnej Kompanii (Czarna Kompania; Cień w ukryciu; Biała Róża)

Autor: Glen Cook

Ilość stron: 915

Wydawnictwo: REBIS

116318_1258559264_e7ca_p

Lubisz szalone zwroty akcji, krwistych bohaterów i niejednoznaczne zakończenia? Jeśli tak ,,Czarna Kompania „ mogłaby zaspokoić Twoje pragnienia. Mnie przez cały czas czytania książek o historii Czarnej Kompani towarzyszyło trudne pytanie, czy dobro to zawsze dobro, a zło jest zawsze złem? Ale od początku.

Historia Czarnej Kompanii

,,Kroniki Czarnej Kompani” to seria książek autorstwa Glena Cooka, która opowiada o losach ostatniej z Wolnych Kompani Krothovaru, dziwnej zbieraninie najemników do wynajęcia, którzy nie pogardzą żadnym, nawet z pozoru niemożliwym do wykonania, zadaniem. Cook tworzy fantastyczny świat, w którym pełno walki o władzę, konfliktów między zwaśnionymi miastami, magii oraz bohaterów, których nie do końca można uznać za herosów. Tu nic nie jest czarno – białe, opowiedzenie się po której ktokolwiek stronie zawsze niesie ze sobą ofiary.

DSC09151

Historię Kompani poznajemy z opisów kronikarza oddziału Konowała i jak to w kronikach mamy opisy podane z pewnej perspektywy, lekkiego dystansu. Są tu codzienne chwile najemników, wzloty i upadki Kompani. Nie ma tu miejsca na suche fakty, a akcja płynie wartko, okraszona wieloma dialogami, które ukazują więcej niż enigmatyczne opisy sytuacji i miejsc w jakich bywa Kompania. Żołnierze nie są typowymi bohaterami powieści, nieobca im brutalna siła, dążenie do wzbogacenie czy okrutna zemsta. Z pozoru zabijaccy troszczący się jedynie o pieniądze i wojaczkę, gdy pozna się ich lepiej łatwo można dostrzec trawiące ich wewnętrzne konflikty i niepokoje, zmagania z sumieniem czy honor i troskę o losy Kompanii.

Przystając do oddziału żołnierze wyrzekają się wszystkiego, całej swojej przeszłości, mimo to często trapią ich odległe demony, a przeszłość wpływa na decyzję. Dla wielu Kompania staje się rodziną, za która nie jeden z nich odda życie.

W świecie fantasy

Historia Czarnej Kompani zamknięta jest w dziewięciu tomach, które wiodą nas od chwil zawiązania kontraktu z siłami Imperium władanym przez Panią, aż po kolejne podróże, walki i niezwykłe dzieje różnych członków oddziału. Do tej pory przeczytałam dwa pierwsze zbiory sześciu książek zamknięte w dwóch księgach – Kronikach Czarnej Kompani (Czarna Kompania; Cień w ukryciu; Biała róża) i Księgach Południa (Srebrny grot; Gry cienia; Sny o stali), reszta jeszcze czeka na półce – Powrót Czarnej Kompani ( Ponure lata; A imię jej Ciemność) oraz Zagłada Czarnej Kompanii ( Woda śpi; Żołnierze żyją) .

Fantasy nie jest moim ulubionym gatunkiem, jednak dałam się uwieść Kompani, szczególnie pierwszej księdze, gdzie tempo wydarzeń, zwroty akcji, postaci oraz język używany przez Konowała do przedstawienia losów Kompani zrobiły na mnie naprawdę duże wrażenie.

Mroczne kroniki

Bohaterowie są skomplikowani, wielopłaszczyznowi i niejednoznaczni, nie da się ich lubić od pierwszej chwili, jednak intrygują i wciągają w wir przygód z niezwykłą skutecznością. Zarówno czarne charaktery jak i teoretycznie bohaterowie walczący po dobrej stronie mają zbyt wiele odcieni, by stanąć po ich stronie. Możemy złapać się na tym, że wcale nie kibicujemy Białej Róży ( bohaterce partyzanckich armii stawiających opór siłom strasznego Imperium), a bardziej ciekawi nas Pani i losy Schwytanych – potężnych czarodziejów, którzy chcą zawładnąć światem. W tej książce nie ma ładnej i prostej opowiastki o tym jak dobro pokonuje zło, zbyt wiele niuansów i niedopowiedzeń wiedzie nas wciąż przez morza walki o swoją własną prawdę.

ruins-563629_640

źródło:pixabay.com

Książkę szczególnie polecam fanom historii z kanonu magii i miecza ,dla których może stać się kultowa, osobom lubiącym niecodzienne rozwiązania fabularne i wartką akcje oraz tym, którzy stawiają na intrygujące przygody nietuzinkowych bohaterów. Ku przestrodze dodam, że zebrane w cztery księgi opowieści liczą sobie, każda, po ponad 800-set stron;) Więcej recenzji po przeczytaniu wszystkich tomów.

Czytałeś książki o losach Czarnej Kompanii? A może fantasy jest nie dla Ciebie?

Zapisz

Share this Story
  • Książki

    Podróże z Czarną Kompanią

    Tytuł: Kroniki Czarnej Kompanii (Czarna Kompania; Cień w ukryciu; Biała Róża) Autor: Glen Cook Ilość stron: 915 Wydawnictwo: REBIS Lubisz szalone ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 11 – prezenty świąteczne dla książkoholika

Święta coraz bliżej i czas pomyśleć o podarunkach ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook