Książki
Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga

Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga – praca, pasja i marzenia

Jego słowa znamy z telewizji, książek do historii. Potrafimy przytoczyć, krótką opowieść o jego dokonaniach. Dziś w książce Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga Jamesa R. Hansea mamy szansę zobaczyć prawdziwego Neila Armstronga – pierwszego człowieka na Księżycu. Kim był człowiek, których chodził po Księżycu? Czy zawsze, o tym marzył? Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga – pokazuje krok po kroku jak Armstrong stawał się mężczyzną, który powiedział jedne z najbardziej znany słów ,,To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Życie, które wyniosło go na Księżyc

Neil Armstrong kochał samoloty, były one jego pasją i życiem. Już jako nastolatek uczył się pilotować proste samoloty, jego miłość do lata przywiodła go na studia inżynierskie, do sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, a w konsekwencji pozwoliła mu wziąć udział w programie kosmicznym i stanąć na Księżycu.

Rzeczywistość stała się jeszcze bardziej nieprawdopodobna niż młodzieńcze marzenia Neila. Nie prawdą jest, że zawsze fascynował go kosmos. Był raczej inżynierem, który kocha latanie i widzi szanse rozwoju, niż zakochanym w gwiazdach astronomem.

Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga

W książce Pierwszy człowiek biografii Neila Armstronga napisanej przez James’a Hansen’a dostajemy obraz powolnych zmian jakie zachodziły w bohaterze, szczegółowy opis jego losów od pierwszych dni do kresu życia. Autor w drobiazgowy sposób przywołuje fakty, daty i konkretne wydarzenia z życia Armstronga, stroni od wydawania opinii, pozwala sobie jedynie na przypuszczenia, które podpiera słowami samego Neila Armstronga.

We wrześniu 1962 roku Neil Armstrong zamienia karierę oblatywacza samolotów, na karierę astronauty. Dołącza do programu Merkury w nowo utworzonym NASA, co doprowadzi go do dnia 21 lipca 1969 roku, kiedy jako dowódca misji Apollo 11, stanie jako pierwszy człowiek na Księżycu. Jednym z determinantów porzucenia przez Armstronga samolotów na rzecz rakiet kosmicznych może być  fakt, że w na początku 1962 roku przeżył dotkliwą stratę – śmierć ukochanej córki. Osobisty dramat mógł popchnąć bohatera do zmiany i podjęcia się niezwykłej misji.

Jak książka Pierwszy człowiek przedstawia Neila Armstronga?

Oczekiwanie, ekscytacja i niezwykła odwaga, takie słowa przychodzą mi na myśl, kiedy wspominam czytany fragment o starcie rakiety i wyruszenia misji Apollo 11 na podbój kosmosu 16 lipca 1969 roku. Autor oddaje podniecenie i niezwykłą chwilę, której świadkami było tysiące Amerykanów na przylądku Canaveral.

Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga

Astronauci – Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins, jako pierwsi ludzie dotarli na Księżyc. Dzięki determinacji, odwadze i ciężkiej, bardzo ciężkiej pracy, okupionej tysiącami prób i niepowodzeń – marzenie człowieka się ziściło.

Według innych, Armstrong był człowiekiem spokojnym, opanowanym, o ogromnym poczuciu odpowiedzialności i chęci niesienia pomocy. Sam nie lubił być nazywany ,,pierwszym człowiekiem”, przez całe życie stronił od dziennikarzy i splendoru. Można powiedzieć, że był skromny, często nie pokazywał emocji, a jego jedną z głównych cech była szalona determinacja.

Czy warto przeczytać Pierwszego człowieka biografię Neila Armstronga?

Ludzi zawsze fascynował Kosmos, to co odległe i niezbadane, dzięki coraz większemu rozwojowi technologicznemu wszechświat wydaje się być coraz bliżej, coraz bardziej w zasięgu ręki. Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga pokazuje życie i wszystkie etapy dochodzenia do własnych możliwości i przekraczania ich jako człowiek. Ukazuje niełatwe decyzje jakie musiał podjąć Armstrong, poświęcając się programowi kosmicznemu, w mniejszym stopniu miał czas dla rodziny. Czytając poznajemy kolejne składniki jego charakteru, widzimy dokonania, a dzięki przytoczonym opowieściom mamy szansę przeżyć niezwykły czas wyścigu kosmicznego oraz lądowania na Księżycu.

Ciekawa to opowieść o człowieku, który zobaczył więcej niż każdy z nas. Poruszyły mnie opisy startu, lądowania i powrotu na Ziemię. Poznanie Neila Armstronga, choćby tylko poprzez czytanie, było fascynującą lektura.

Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga

To, co bym zmieniła w książce to sposób podania wielu informacji. Bardzo duża drobiazgowość i szczegółowość, wielość dat, faktów i postaci powoduje, że czytelnik może się pogubić lub odrobinę zniechęcić. Czasami zbyt dużo informacje na raz przytłacza i powoduje trudność w zalezieniu wątku.

Jednak to co dla jednych (mnie) może być wadą, inni mogą uznać za zaletę i cechę dokładnej biografii, która chce w sposób wierny, przedstawić życie bohatera.

Książkę Pierwszy człowiek biografia Neila Armstronga – polecam osobom zafascynowanym lotami w Kosmos, ciekawymi postaciami, interesujących się Księżycem oraz astronomią oraz amatorom biografii.

Bardzo spodobał mi się cytat Gen. Mirosława Hermaszewskiego

„Ta książka to historia niezwykłego człowieka, o wielkiej skromności i pracowitości. Neil Armstrong jest już na orbicie wieczności, ale jego dokonania są nieśmiertelne, pozostają z nam na Ziemi do końca Świata.”

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga

Autor: James R. Hansen

Liczba stron: 483

Wydawnictwo: Wielka Litera

Obecnie w kinach film na podstawie książki – ,,Pierwszy człowiek” reż. Damien Chazelle

Summary:

4

Odkrywanie kim był pierwszy człowiek na Księzycu i jak to się stało, że tam doleciał

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Recenzja Kwestia ceny Zygmunt Miłoszewski – niezwykłe zlecenie

Sensacyjno-przygodowa książka z ogromnymi pokładami humoru czy powieść ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook