Książki
Pestki_książka

Pestki Anna Ciarkowska – książka, która boli

Ostrzegam, dziś o książce trudnej, bolesnej i tak prawdziwej dla wielu kobiet, że kiedy się czyta łzy cisną się do oczu, a niepokój obejmuje serce. Pestki Anny Ciarkowskiej, to przejmujący opis życia dziewczynki, nastolatki, kobiety, która jak każda z nas słyszała słowa, których nigdy nie zapomniała. To opowieść o niedopasowaniu, życiu usłanym z „dobrych” rad i powinności. Zrobiła na mnie duże wrażenie, szczególnie w warstwie emocjonalnej. Czytasz na własną odpowiedzialność.

Pestki – zapiski o uwikłaniu i konieczności

Codzienność dziewczynki od najmłodszych rad jest tkana z ważnych słów dorosłych kobiet – bądź dobrym dzieckiem, słuchaj się, mów dzień dobry, nie wstydź się, on tylko chce się bawić, coś taka nadwrażliwa? Słowa ranią, zostawiają ślady, czasami bardziej wyraźne i jątrzące się dłużej, niż razy zadane pasem z nienawiści.

W książce Pestki Anna Ciarkowska pokazuje rzeczywistość kobiety, wychowywanej w domu przez mamę i babcie, jej zmagania w szkole, próby dopasowania się, zaprzyjaźnienia z innymi, a także zrozumienia jak działają zależności między ludźmi. Rozpaczliwa próba bycia ,,normalną”, chcianą, kochaną ma ogromną cenę. Pustki, bólu, cierpienia doświadczanego w słowach, czynach i własnych myślach.

Bohaterka dorastając szuka kogoś, komu może się podobać, kogo może kochać, tak jak nie kocha siebie, bo nigdy nie została tego nauczona. Kolejni mężczyźni zabierają jej kawałek po kawałku fragmenty jej duszy i ciała, zostawiając coraz bardziej pustą. Nawet związek, bardziej z rozsądku niż z miłości powoduje, że dziewczyna taka jak my, rozpada się coraz bardziej. A czarna pustka pochłania ją z niezwykłą gwałtownością.

Pestki_książka

Ból bycia kobietą

Pestki poruszają najwrażliwsze struny kobiety. Pokazują utkane misternie zależności, w które jesteśmy wplątywane od najmłodszych lat. Tłumienie emocji, bycie dla innych, dopasowanie się, to codzienność wielu dziewczynek i nastolatek w domu i szkole.

Szukanie pozwolenia i jego brak na bycie sobą, miłość-niemiłość, mocno warunkowa i zależna od widzimisię innych, a także poczucie, że się nie pasuje, tak kształtuje się codzienność bohaterki. To stany, które może zrozumieć wiele kobiet z bardzo różnych środowisk. Ciekawe jak na tą książkę patrzą mężczyźni, co by powiedzieli gdyby ją przeczytali? Czy też by ich poruszyła?

Pestki – podsumowanie

Tą książkę trzeba przeczytać, trzeba ją sobie dawkować. To nie jest prosta, ani przyjemna lektura, choć miedzy wierszami rodzi się maleńka nadzieja na zmianę, na walkę. Jednak ona nie podniesie Cię na duchu, nie da wytchnienia, raczej spowoduje, że wrócisz do swoich najgorszych i najczarniejszych wspomnień. Ona może zburzyć Twój spokój i sprawić, że chcesz schować się pod kołdrą. Jeśli jesteś wrażliwą duszą, która chce przeczytać piękną i bardzo bolesną książkę, o kobiecie takie jak Ty i ja, to sięgnij po Pestki Anny Ciarkowskiej koniecznie.

Czytałaś? Co myślisz o tej książce?

Tytuł: Pestki

Autorka: Anna Ciarkowska

Liczba stron: 221

Wydawnictwo: Otwarte

Share this Story
  • Pestki_książka
    Książki

    Pestki Anna Ciarkowska – książka, która boli

    Ostrzegam, dziś o książce trudnej, bolesnej i tak prawdziwej dla wielu kobiet, że kiedy się czyta łzy cisną się do oczu, ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook