Książki

Schizofrenik i pełnia życia, czyli recenzja Blaski i cienie życia schizofrenika

Zastanawiałeś się, kiedyś jak to jest kiedy dopada Cię choroba psychiczna? Jak wygląda świat oczami np. osoby doświadczającej schizofrenii czy depresji? Jeśli nie, masz okazję się przekonać czytając Blaski i cienie życia schizofrenika Sławomira Radomskiego.

Historia pewnego schizofrenika

Sławomir Radomski opisuje historię pewnego schizofrenika od najmłodszych lat, dzieciństwo w Radomiu, pierwsze szkolne lata, późniejsze studia w Warszawie, a w trakcie pokazuje nam swoje życie z jego blaskami i cieniami. Nie zauważa, kiedy atakuje go choroba, która podstępnie rozwija się w umyśle i zawłaszcza kolejne sfery w życiu – urojenia wielkościowe, wrażenie prześladowania, czyhania na jego życie, nie są mu obce.

Bohater opowiada o swoich pobytach w szpitalach, na przestrzeni lat było ich czternaście, wielokrotnie jego rodzice musieli wzywać pogotowie i pomoc. Jednak choroba, nie przeszkodziła autorowi doświadczać uroków życia – ćwiczył aktywnie karate, a nawet trenował innych, został nauczycielem języka angielskiego, prowadził własną firmę, wyjechał jako student na wykopaliska archeologiczne do Francji, pracował w Anglii, założył rodzinne. Prowadził ,,normalne”, a można powiedzieć nawet bogatsze życie niż przeciętny człowiek.

Blaski i cienie życia schizofrenika

W książce Blaski i cienie życia schizofrenika możemy dostrzec jak bardzo pragnienie kochania, posiadania rodziny i spełniania aspiracji jest silne, bez względu na okoliczności. W książce dostajemy przekrój społeczny na przestrzeni kilkunastu lat, widzimy życie w PRL-u, po transformacji ustrojowej i  w latach współczesnych. Możemy dostrzec zmiany w systemie oświaty, służbie zdrowia i mentalności przeciętnych obywateli.

Książka ciekawi, otwiera oczy i pokazuje, że choroba psychiczna to nie koniec życia, a ogromne wyzwanie, przed którym stoi sam chory oraz jego bliscy. Schizofrenia zabrała bohaterowi nie jedno – nietrafione decyzje zawodowe wpędziły do w długi, urojenia i psychozy pozbawiły go wielu pozytywnych doświadczeń z ludźmi, jednak mimo wszystko nie poddawał się i próbował każdego dnia iść dalej.

Inny świat?- Blaski i cienie życia schizofrenika

Choroba psychiczna zmienia bardzo dużo, jednak nie zabiera marzeń, aspiracji, potrzeby radości, miłości, przynależności. Mimo, iż osoba, która doświadcza urojeń, psychozy czy depresyjnego nastroju wydaje nam się niezrozumiała, dziwna, odległa, jest tak naprawdę, taka sama jak każdy zdrowy człowiek, ma jeden problem więcej – np. schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, czy depresję.

Blaski i cienie życia schizofrenika

Zawarta w książce relacja w pierwszej osobie, pozawala głębiej wniknąć w postrzeganie bohatera, książka Blaski i cienie życia  schizofrenika staje się swoistą podróżą po życiu tak innym, a jednocześnie tak bliskim każdemu z nas.

Polecam wrażliwym i tym, którzy chcą zobaczyć ten sam świat trochę inaczej.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Tytuł: Blaski i cienie życia schizofrenika

Autor: Sławomir Radomski

Ilość stron: 372

Wydawnictwo: Wydawnictwo NOVAE RES

Lubicie takie książki?

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

Zapisz

Zapisz

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook