Książki
Pani wyrocznia Margaret Adwood

Pani wyrocznia Margaret Adwood

Niespokojne życie, pełne zwrotów akcji i wiecznej ucieczki, tak można określić historię bohaterki książki Pani Wyrocznia Margaret Adwood – Joan Foster. Książka o poszukiwaniu siebie, próbach ułożenia sobie codziennego zwykłego życia, podana w niezwykłej, zadziwiającej formie, która zastanawia, dziwi i intryguje.

Pani wyrocznia Margaret Adwood i jej życie

Życie Joan Foster to ciągła walka, najpierw z matką o swoją wagę, o możliwość decydowania o sobie. Później o miłość, szacunek, a także zawodowe spełnienie. To walka z wewnętrznymi z zewnętrznymi demonami, które nękają bohaterkę praktycznie w każdym wcieleniu, tym rzeczywistym, jak i fikcyjnym.

Historia Joan to przeplatane płaszczyzny czasowe, powrót do dzieciństwa, współczesna relacja z jej pobytu we Włoszech oraz retrospekcje jej burzliwych związków – z polskim hrabią oraz kanadyjskim rewolucjonistą, w którym zakochała się bez pamięci, a jednocześnie była bardzo nieszczęśliwa.

Bohaterka zarabia na życie pisząc pod pseudonimem, popularne powieści grozy. Pod swoim nazwiskiem postanawia wydać książkę, która została napisana przez nią w wyniku niecodziennego rytuału (nie będę Wam zdradzać o co chodzi) i stała się światowym bestsellerem. Niestety, nic nie jest dobrze, relacja Joan z jej mężem ulega coraz większej atrofii, pojawiają się dziwne sny, a obrazu chaosu dopełnia fakt, że jest szantażowana.

Pani wyrocznia Margaret Adwood

W pewnym momencie czytania  zorientowałam się, że nie wiem już co jest fikcją a co prawdą, kim tak na prawdę jest bohaterka książki Pani wyrocznia Margaret Adwood. Książka dziwi, frapuje i wprawia w konsternacje. Wiele razy łapałam się na tym, że właściwie już nie wiem o co chodzi. To dziwna, bezkompromisowa powieść o kobiecie, która ucieka, przed zobowiązaniami, życiem, a w konsekwencji też przed samą sobą.

Co to właściwie za książka?

W książce Pani wyrocznia Margaret Adwood pokazuje nam kolejne osobowości bohaterki, mnoży wątki i płaszczyzny fabularne. Daje czytelnikowi niezły koktajl – trudnych poglądów, schematów, dziwnych zwyczajów i myśli. Miesza to wszystko i wprawia w konsternacje za pomocą bohaterów i miejsc akcji.

Pani wyrocznia Margaret Adwood

 

To na pewno powieść niejednoznaczna, w dużej mierze mówiąca o wpływie przeszłości na teraźniejszość, na naszą osobowość. Pokazuje jak dzieciństwo zalega w dorosłych, jak trudno pozbyć się ograniczeń narzuconych przez bliskich, jak stają się naszymi własnymi granicami. Możliwe, że bohaterka i jej ciągła ucieczka ma symbolizować próbę wyzwolenia się z przekonań rodziny, partnerów czy społeczeństwa. Niestety, jak i w innych powieściach Adwood nie dostajemy prostych recept, a raczej gorzką pigułkę trudnych wyborów, złych decyzji i niezbyt pozytywnych zakończeń.

Trudno mi ocenić tę książkę, na pewno wciąga, pozwala czytelnikowi zanurzyć się w historii. Jednocześnie momentami irytuje, wprawia w konsternacje, zmusza do wytężonego myślenia w stylu ,,o co właściwie chodzi”. Myślę, że osoby poszukujące dobrych, nieprzewidywalnych powieści, szukające wyrazistych postaci w książkach mogą dobrze się bawić czytając Panią wyrocznie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuje wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: Pani wyrocznia

Autor: Margaret Atwood

Ilość stron: 384

Wydawnictwo: Wielka Litera

Czytaliście Panią Wyrocznie? Jakie jest Wasze zdanie?

 

Share this Story
 • Pestki_książka
  Książki

  Pestki Anna Ciarkowska – książka, która boli

  Ostrzegam, dziś o książce trudnej, bolesnej i tak prawdziwej dla wielu kobiet, że kiedy się czyta łzy cisną się do oczu, ...
 • Pani wyrocznia Margaret Adwood
  Książki

  Pani wyrocznia Margaret Adwood

  Niespokojne życie, pełne zwrotów akcji i wiecznej ucieczki, tak można określić historię bohaterki książki Pani Wyrocznia Margaret Adwood – Joan Foster. ...
 • przyjaciółko
  Rozwój

  Hej, przyjaciółko z dawnych lat

  Hej, przyjaciółko z dawnych lat, skryłaś się z zasłoną z powiek, tak dawno Cię nie widziałam. Prawie zapomniałam. Prawie nie chciałam ...
 • Rozwój

  Dlaczego ona się denerwuje, a on nie widzi?

  Och Ci mężczyźni! Tak, może westchnąć praktycznie każda kobieta, która ma w domu tatę, brata, a już przede wszystkim te, które ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook