Książki
Ostre przedmioty Gillian Flynn

Ostre przedmioty Gillian Flynn – kiedy zło czai się bardzo blisko

Powrót do przeszłości może być traumatycznym doświadczeniem. Szczególnie, jeśli zostawiło się za sobą demony. Tak postrzega swoje rodzinne miasteczko Camille Preaker – chicagowska dziennikarka, która z powodu niewyjaśnionych morderstw małych dziewczynek, trafia do piekła swojego dzieciństwa – Wind Gap. Ostre przedmioty Gillian Flynn zabierają nas w duszną i senną atmosferę małego miasteczka. Gdzie w szafach znajdziemy nie jednego trupa, a sekrety przykryte są warstewką uprzejmości i konwenansów.

Przeszłość, która dogania teraźniejszość

Wychowanie, to jakie mamy relacje z rodzicami ma ogromne znaczenie na to, jak radzimy sobie z życiem, jakie relacje nawiązujemy w dorosłym życiu i co jest dla nas ważne. Wiele można zmienić, mamy ogromny wpływ na własne decyzje i działania. Jednak, to co zdarzy się w dzieciństwie w jakiś sposób nas kształtuje – dobre i złe wydarzenia zostawiają znamiona. W dorosłym życiu można pracować nad tym, co jest trudne, bolesne, nad traumami i złymi doświadczeniami. Pomaga, w tym terapia, bliskość i wsparcie ludzi, którzy są nam bliscy, własna silna wola i potrzeba zmiany.

Ostre przedmioty Gillian Flynn

Dzieci są bardzo podatne na wpływy. Kochają swoich rodziców bez względu na to, jak się wobec nich zachowują – biją, poniżają, odmawiają bliskości i ciepła. Nie tylko przemoc fizyczna zostawia rany. Psychiczne znęcanie się, upokarzanie, nadmierna kontrola oraz zbyt duża lub niedostateczna opieka zostawia rysy na delikatnej psychice i duszy dziecka. A one próbują sobie radzić na różne sposoby.

Takim zranionym i pełnym demonów przeszłości dzieckiem jest obecnie już dorosła bohaterka książki Ostre przedmioty Gillian Flynn. Za sprawą dziennikarskiego śledztwa musi stanąć w oko w oko, z tym o czym chciałaby zapomnieć.

Ostre przedmioty Gillian Flynn– jak duży wpływ ma wychowanie?

Wind Gap – senne miasteczko, które skrywa nie jedną tajemnice, a jego mieszkańcy nie są wolni od intryg i knowań. To do niego wraca Camille Preaker i próbuje dowiedzieć się czegoś o zbrodniach popełnionych na dwóch małych dziewczynkach, których ciała znaleziono w miasteczku.

Wraca ona też do domu rodzinnego, gdzie specyficzna relacja jaka łączy ją z matką znów zaczyna rządzić jej życiem. Dodatkowo poznaje swoją przyrodnią, trzynastoletnią siostrę, której dwoista natura zaczyna przerażać bohaterkę.

View this post on Instagram

Porwała mnie i nie umiem przestać czytać, choć czuję podskórnie, że z każdą strona atmosfera się zagęszcza. ………………………………………… #ostreprzedmioty historia dziennikarki Camille Preaker, która wraca do rodzinnego miasteczka Wind Gap, gdzie doszło do dwóch morderstw małych dziewczynek. Camille nie tylko prowadzi dziennikarskie śledztwo, ale musi się zmierzyć z niełatwa przeszłością, która czai się w każdym kącie, każdym przedmiocie, każdym człowieku z przeszłości. ……………………………………………….. #bookobsesion #bookevning #newbook #bookstagramgirl #czytajnawalizkach #gillianflynn #dobreksiazki #bookish #ksiażkoholicy #oksiążkach #czytanietopasja #czytam #wartoczytać #najciekawszeksiążki #książkowyponiedziałek

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Obawy, dawne urazy i zatargi, gęsta, kleista atmosfera zdaje się potęgować niepokojące zachowanie mieszkańców i coraz dziwniejsze zachowanie Camille.

Zaskakująca i szokująca

Książka Ostre przedmioty Gillian Flynn poruszyła mnie na wielu płaszczyznach. Klimat, postaci, tło w postaci miasteczka zostały opisane brawurowo. Poruszenie problemu traum dzieciństwa i próba mierzenia się z nimi przyprawiła mnie o ciarki na plecach, a rola Ammy – siostry głównej bohaterki – skonsternowała, zaszokowała i jednocześnie zafascynowała.

Autorka stworzyła niecodzienny portret relacji matki z córkami, która jest pozbawiona miłości i ciepła, a w zamian dostajemy okrucieństwo, ból i cierpienie. Obraz przerażający i wstrząsający.

Ostre przedmioty Gillian Flynn

Książka zrobiła na mnie bardzo duże wrażenia, była trudna i wymagająca. To co bym zmieniła, to jedynie postaci męskie, które są jakby na siłę dodane do powieści. Relacja Camille z inspektorem policji jest moim zdaniem odrobinę niewiarygodna, jakby niedopisana. Jednak mimo tego drobnego dysonansu Ostre przedmioty są jedną z najlepszych powieści jaką przeczytałam w tym roku i jeszcze długo nie przestanę o niej myśleć.

I już nie mogę się doczekać obejrzenia serialu, który na podstawie powieści nakręciło HBO.

Czytaliście książkę Ostre przedmioty Gillian Flynn? Co myślicie o książce i relacjach przedstawionych w książce?

Recenzja również w formie wideo: https://www.youtube.com/watch?v=eYWeYaSgE2U

Tytuł: Ostre przedmioty

Autor: Gillian Flynn

Liczba stron: 336

Wydawnictwo: Znak literanova

Summary:

4,5

Hipnotyzująca powieść o złu jakie może być tak blisko, że zostawia ślad na całe życie

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook