Książki
Ostre przedmioty Gillian Flynn

Ostre przedmioty Gillian Flynn – kiedy zło czai się bardzo blisko

Powrót do przeszłości może być traumatycznym doświadczeniem. Szczególnie, jeśli zostawiło się za sobą demony. Tak postrzega swoje rodzinne miasteczko Camille Preaker – chicagowska dziennikarka, która z powodu niewyjaśnionych morderstw małych dziewczynek, trafia do piekła swojego dzieciństwa – Wind Gap. Ostre przedmioty Gillian Flynn zabierają nas w duszną i senną atmosferę małego miasteczka. Gdzie w szafach znajdziemy nie jednego trupa, a sekrety przykryte są warstewką uprzejmości i konwenansów.

Przeszłość, która dogania teraźniejszość

Wychowanie, to jakie mamy relacje z rodzicami ma ogromne znaczenie na to, jak radzimy sobie z życiem, jakie relacje nawiązujemy w dorosłym życiu i co jest dla nas ważne. Wiele można zmienić, mamy ogromny wpływ na własne decyzje i działania. Jednak, to co zdarzy się w dzieciństwie w jakiś sposób nas kształtuje – dobre i złe wydarzenia zostawiają znamiona. W dorosłym życiu można pracować nad tym, co jest trudne, bolesne, nad traumami i złymi doświadczeniami. Pomaga, w tym terapia, bliskość i wsparcie ludzi, którzy są nam bliscy, własna silna wola i potrzeba zmiany.

Ostre przedmioty Gillian Flynn

Dzieci są bardzo podatne na wpływy. Kochają swoich rodziców bez względu na to, jak się wobec nich zachowują – biją, poniżają, odmawiają bliskości i ciepła. Nie tylko przemoc fizyczna zostawia rany. Psychiczne znęcanie się, upokarzanie, nadmierna kontrola oraz zbyt duża lub niedostateczna opieka zostawia rysy na delikatnej psychice i duszy dziecka. A one próbują sobie radzić na różne sposoby.

Takim zranionym i pełnym demonów przeszłości dzieckiem jest obecnie już dorosła bohaterka książki Ostre przedmioty Gillian Flynn. Za sprawą dziennikarskiego śledztwa musi stanąć w oko w oko, z tym o czym chciałaby zapomnieć.

Ostre przedmioty Gillian Flynn– jak duży wpływ ma wychowanie?

Wind Gap – senne miasteczko, które skrywa nie jedną tajemnice, a jego mieszkańcy nie są wolni od intryg i knowań. To do niego wraca Camille Preaker i próbuje dowiedzieć się czegoś o zbrodniach popełnionych na dwóch małych dziewczynkach, których ciała znaleziono w miasteczku.

Wraca ona też do domu rodzinnego, gdzie specyficzna relacja jaka łączy ją z matką znów zaczyna rządzić jej życiem. Dodatkowo poznaje swoją przyrodnią, trzynastoletnią siostrę, której dwoista natura zaczyna przerażać bohaterkę.

View this post on Instagram

Porwała mnie i nie umiem przestać czytać, choć czuję podskórnie, że z każdą strona atmosfera się zagęszcza. ………………………………………… #ostreprzedmioty historia dziennikarki Camille Preaker, która wraca do rodzinnego miasteczka Wind Gap, gdzie doszło do dwóch morderstw małych dziewczynek. Camille nie tylko prowadzi dziennikarskie śledztwo, ale musi się zmierzyć z niełatwa przeszłością, która czai się w każdym kącie, każdym przedmiocie, każdym człowieku z przeszłości. ……………………………………………….. #bookobsesion #bookevning #newbook #bookstagramgirl #czytajnawalizkach #gillianflynn #dobreksiazki #bookish #ksiażkoholicy #oksiążkach #czytanietopasja #czytam #wartoczytać #najciekawszeksiążki #książkowyponiedziałek

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Obawy, dawne urazy i zatargi, gęsta, kleista atmosfera zdaje się potęgować niepokojące zachowanie mieszkańców i coraz dziwniejsze zachowanie Camille.

Zaskakująca i szokująca

Książka Ostre przedmioty Gillian Flynn poruszyła mnie na wielu płaszczyznach. Klimat, postaci, tło w postaci miasteczka zostały opisane brawurowo. Poruszenie problemu traum dzieciństwa i próba mierzenia się z nimi przyprawiła mnie o ciarki na plecach, a rola Ammy – siostry głównej bohaterki – skonsternowała, zaszokowała i jednocześnie zafascynowała.

Autorka stworzyła niecodzienny portret relacji matki z córkami, która jest pozbawiona miłości i ciepła, a w zamian dostajemy okrucieństwo, ból i cierpienie. Obraz przerażający i wstrząsający.

Ostre przedmioty Gillian Flynn

Książka zrobiła na mnie bardzo duże wrażenia, była trudna i wymagająca. To co bym zmieniła, to jedynie postaci męskie, które są jakby na siłę dodane do powieści. Relacja Camille z inspektorem policji jest moim zdaniem odrobinę niewiarygodna, jakby niedopisana. Jednak mimo tego drobnego dysonansu Ostre przedmioty są jedną z najlepszych powieści jaką przeczytałam w tym roku i jeszcze długo nie przestanę o niej myśleć.

I już nie mogę się doczekać obejrzenia serialu, który na podstawie powieści nakręciło HBO.

Czytaliście książkę Ostre przedmioty Gillian Flynn? Co myślicie o książce i relacjach przedstawionych w książce?

Recenzja również w formie wideo: https://www.youtube.com/watch?v=eYWeYaSgE2U

Tytuł: Ostre przedmioty

Autor: Gillian Flynn

Liczba stron: 336

Wydawnictwo: Znak literanova

Summary:

4,5

Hipnotyzująca powieść o złu jakie może być tak blisko, że zostawia ślad na całe życie

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Z czego jesteś gotów zrezygnować? Recenzja książki Offline

Smartfon, laptop, dostęp do bieżącej wody, leki, komunikacja ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook