Rozwój

Relaks, wypoczynek, chwila dla siebie – możemy nazywać różnie, ale chodzi o to samo. Przede wszystkim o zadbanie o siebie i odłączenie się od pracy. Dlaczego odpoczynek jest taki ważny? Ponieważ bez niego zaczyna szwankować nie tylko nasza efektywność w pracy, ale też całe nasze życie. Chce Ci pokazać jak uszanować swoje prawo do odpoczynku bez względu na Twoją liczbę zajęć, pracę i obowiązki jakie wykonujesz. Odpoczynek a praca – to się nie wyklucza, a uzupełnia.

Dlaczego odpoczynek jest taki ważny?

Chcesz mieć dobrą pamięć, sprawnie działać w pracy, kiedy musisz wykonać coś pod presją czasu lub lubisz swoją cechę, która pomaga Ci zapanować nad porządkiem dnia? To odpoczywaj regularnie. Brak regeneracji, wypoczynku bardzo szybko przekłada się na spadek jakości funkcji kognitywnych (takich jak planowanie, pamięć, kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia czy regulowanie emocji). Kiedy jesteśmy zmęczeni spada nasza wydajność, zmniejsza się refleks, a irytacja i zniechęcenie to nasi nieodłączni towarzysze.

Regularny odpoczynek jest potrzebny organizmowi, aby naładować baterie. Nie jesteśmy supermanem, który może pracować 24h na dobę, a nawet 12h, jeśli potem nie zrobi sobie dnia, czy kilku godzin relaksu.

Zmniejszanie liczby godzin snu, niedojadanie, brak regularnej aktywności fizycznej oraz spędzanie coraz więcej czasu w pracy nie zostaje obojętne dla naszego organizmu. Zaburzenia hormonalne, trudności z koncentracją uwagi, częstsze popełnianie błędów, większa podatność na stres oraz tendencje depresyjne pojawiają się bardzo szybko. Kiedy nie zareagujemy w porę nasze ciało może się zwyczajnie zbuntować. I ono Ci potem „podziękuję” tak jak nikt iny.

Odpoczynek aktywny i pasywny

Kiedy pracujesz przy komputerze i siedzisz 8h, warto zadbać o odpoczynek aktywny, czyli związany z aktywnością ciała – ćwiczenia, spacer, praca w ogródku to jest to, czego potrzebuje ciało po intensywnym wysiłku intelektualnym.

Za to, jeśli Twoja praca wymaga sprawności fizycznej, dużo stoisz, wykonujesz pracę, która mocno obciąża Twoje ciało – postaw na odpoczynek pasywny – czytanie, drzemkę, zajmowanie się hobby, gotowanie.

Aktywność, która pomoże nam się zregenerować może być prosta i mało wymagająca, ważne, aby nie myśleć o pracy i zająć się swoimi potrzebami. Zastanowić się, co chcemy robić i dać to swojemu ciału.

Dzięki regularnym ćwiczeniom, zbilansowanej diecie oraz odpowiedniemu nawodnieniu mamy szansę utrzymać nasze ciało i umysł w bardzo dobrej kondycji na długie lata.

odpoczynek a praca

Usiądź na tyłku i nic nie rób choć przez chwilę!

Często króluje w naszym u myślę przekonanie, że zawsze coś powinniśmy robić, działać, jak nie pracować zawodowo, to sprzątać w domu, gotować, ogarniać zaległe dokumenty, czy przyjmować gości.

Nic nierobienie w naszej kulturze, gdzie gloryfikuje się pracę, jest niemile widziane. Od razu kojarzone z lenistwem i gnuśnością. A każdy a nas potrzebuje odpocząć, to coś całkowicie dobrego i naturalnego. Kiedy masz wolną godzinę nie musisz ciągle coś robić, możesz usiąść, ominąć bałagan wzrokiem i zająć się książką, serialem czy graniem z rodziną w planszówki.

Destrukcyjne przekonania (o tym jak sobie z nimi radzić piszę tutaj) nie pomagają nam w osiąganiu równowagi między odpoczynkiem a pracą. Dlatego na początek warto zadbać o swoją głowę, o to jaki mamy potrzeby, wsłuchać się w to czego chcemy, a nie w to, co się nam wydaje, że musimy.

Co dzięki temu zyskamy? Przede wszystkim uwolnimy się od upierdliwego przekonania, że jak odpoczywamy to jest z nami coś nie tak, albo jesteśmy mniej warte. Po drugie będziemy bardziej zadowolone z naszego życia, bardziej efektywne i produktywne. Nasza zmiana może też wpłynąć bardzo pozytywnie na naszą rodzinę – dzieci będą mogły zobaczyć, że odpoczynek jest naturalny i każdy ma do niego prawo, a współpracownicy będą widzieli bardziej zadowoloną i zdeterminowaną osobę, która zamiast się irytować, kiedy coś nie wychodzi, przedstawia kreatywne rozwiązania.

Plusów dla organizmu i umysłu jest tysiące. Wyregulowana gospodarka hormonalna, większa odporność na stres, unormowane ciśnienie krwi, poprawienie wydolności zdolności poznawczych i wiele więcej.

A jak nie wiesz, jak odpoczywać, to pierwsze co możesz zrobić to wpisać czas na odpoczynek w swój kalendarz. Tak jak kolejne zadanie do odhaczenia. A kiedy to zrobisz – usiądź i posiedź sobie spokojnie. Masz do tego prawo.

E-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” znajdziesz w sklep.czytaj-na-walizakch.pl

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie