Książki

Nowy wspaniały świat-Czytadło #2

Wieczna szczęśliwość kontra piękno, prawda i sztuka.

,,Nowy wspaniały świat” Aldous Huxley

Zaczyna się dość zaskakująco do opisu jednego z filarów Nowego świata-,, Ośrodka Rozrodu i Warunkowania w Londynie Centralnym”, jest to opis dość żywy i barwny, poznajemy go w dialogach bohaterów. Tak jak w ciągu całej książki wygląd i zasady Republiki Świata są przedstawiane miedzy wierszami w monologach lub dialogach występujących w nich postaci. Uczucia jakie budzą się w trakcie czytania są przeróżne, od zgrozy po zaciekawianie. Zapewne niektórzy dostrzegą za Zarządcą zalety takiego świata, ale wielu czytelników zastanowi się z lękiem nad możliwością wprowadzenia podobnych zasad w czasach w jakich żyjemy.

Nowy wspaniały świat

Ludzie podzieleni na kasty, od ,,wybutlowania” przydzieleni do odpowiednich zadań, rozrywek i marzeń. Wybutlowani, ponieważ nie istnieje żyworództwo, ani posiadanie rodziców, to tylko niektóre z reguł nowej epoki jakie mogą wzbudzać kontrowersje. Soma- niezwykły narkotyk, który pozwala na oderwanie się od każdego smutku i jakiejkolwiek refleksji, czy też warunkowanie psychobehawioralne od najwcześniejszych chwil to  podwaliny, na jakich jest zbudowany świat ery Forda.

Antyutopia

W książce autor prezentuje antyutopię, która przenika do świadomości, dzięki wprowadzenia do wykreowanego świata technik, wynalazków czy też zachowań, które współczesny czytelnik dobrze zna. Dlatego też powieść pisana w roku 1931 niezdezaktualizowana się, dalej po przeczytaniu jej można odczuć niepewność co do stanu obecnej cywilizacji i drogi jaką podąża, czy aby taka możliwość wykreowania stabilnego, wiecznie ,,szczęśliwego” świata nie jest aby niemożliwa?

Nowy wspaniały świat

Huxley pozbawia bohaterów zmartwień o śmierci, smutków, bólu, chorób, niweluje namiętności oraz pragnienia. Daje w zamian rozrywki, dostosowaną pracę do umiejętności czy wolność seksualną.

Książka pozostawia po sobie dziwne uczucie, jakby lęku, a jednocześnie fascynację wg. mnie chorą wizją.

Jak na razie czytam na zmianę ,,To” Kinga (jako e-booka) z książkami o Internecie(do magisterki i czytam to dużo powiedziane), czeka na mnie ,,Trening kreatywności” oraz wiele wiele innych tylko czasu brak:)

 

Zapisz

Share this Story
 • Wyspa
  Książki

  Wyspa – dystopia w islandzkim wydaniu

  Co byś zrobiła jakby w kilka tygodni rozpadł się Twój cały świat? Z dnia na dzień kraj który znasz, ludzie, których ...
 • Książki

  Recenzja książki Arche–czy da się zmienić świat?

  Przyszłość. Zjednoczona Europa, a w niej bohater, który z nienawiści chce zmienić świat. Czy to się może udać? Pozbawiony rodziny, przyjaciół ...
 • Książki

  Nowy wspaniały świat-Czytadło #2

  Wieczna szczęśliwość kontra piękno, prawda i sztuka. ,,Nowy wspaniały świat” Aldous Huxley Zaczyna się dość zaskakująco do opisu jednego z filarów ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Z czego jesteś gotów zrezygnować? Recenzja książki Offline

Smartfon, laptop, dostęp do bieżącej wody, leki, komunikacja ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook