Książki
Jakub Małecki Nikt nie idzie

Nikt nie idzie Jakub Małecki – miłość, samotność i ludzkie wybory

To moje trzecie spotkanie z twórczością Jakuba Małeckiego, po pierwszym, czyli przeczytaniu Rdzy byłam zachwycona, to dla mnie jedna z lepszych książek polskich młodych pisarzy. Po drugim Dżozefie też byłam zadowolona. Teraz nadeszła odsłona trzecia i czas na Nikt nie idzie, którą napisał Jakub Małecki. Przeżyłam tę książkę, opłakałam ją i no właśnie, mam jedno ,,ale”.

W wielkim mieście – Nikt nie idzie Jakub Małecki

Jakub Małecki w Nikt nie idzie daje nam kilku równoprawnych bohaterów, których historie opowiadane są z pominięciem chronologii. Poznajemy Marzenę, która wiąże się z pilotem i zbiera fontanny, a w życiu doświadczą dwóch dramatycznych zwrotów akcji – przy pewnym poznaniu, drugi przy  pożegnaniu. Mamy Klemensa, który nie mówi, ale bardzo dużo czuje i w specyficzny sposób odbiera świat. Jest Olga, dziewczyna z bogatą historią, która z Kalisza przeniosła się do Warszawy. A goni ją przeszłość i dawne wybory. Oraz Igora – który współcześnie zakochany w japońskiej sztuce i kulturze, wewnętrznie próbuje się pogodzić ze stratą brata.

Recenzja wideo ,,Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego

View this post on Instagram

Czekałam na nią długo, jaka będzie nie mam pojęcia? Ale chcę ją przeczytać i przekonać się sama. Opinie są różne – jedni pokochali tę książkę, inni uważają ją za najgorszą z dorobku #małecki pewnie prawda leży po środku. Książka o relacji nieoczywistej, trudnej i niespodziewanej. Polubiłam twórczość Jakuba Małeckiego po przeczytaniu ,,Rdzy", którą niezwykle do mnie trafiła. Czy tak samo będzie z #książka ,,Nikt nie idzie"? Jeszcze jesienne, bo ten deszcz w #warszawa strasznie psuje humor. Tak chciałabym odrobinę śniegu i tej magicznej atmosfery ? Czytaliście ,,Nikt nie idzie" – jak Wam się podobała? #bookstagramcommunity #bookgirl #bookstagrampl #bookworm #bookmorning #miraclemorning #cozytime #czytam #kochamksiążki #takczytam #czytaniejestsexy #wintermood #lights #candels #kochamczytać #bookstagramfeatures #światło #blogger #ireadeverywhere #ilovebooks #bookphotography

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Historie bohaterów przeplatają się ze sobą, tworząc barwną mozaikę nitek życia, które są mocno poplątane i poszarpane. Małecki w swojej książce pokazuje nieprzewidywalność, zmienność i ulotność życia, które nie zawsze jest takie jakbyśmy chcieli. Bohaterowie w różnych wymiarach doświadczają tej nieprzewidywalności we własnych historiach.

Warszawa – bohater w tle

Ciekawie czyta się książkę, której akcja dzieje się w mieście, w którym mieszkasz. Tu tłem, a jednocześnie drugoplanowym bohaterem jest Warszawa. Miasto kontrastów, możliwości, samotnych i szczęśliwych ludzi.

Ursynów, Praga, Śródmieście – w latach 90 – tych i roku 2017 – miasto bohaterów Nikt nie idzie Jakuba Małeckiego, wybrane – pokochane lub znienawidzone. Staje się miejscem, do którego wracają i w którym próbują tworzyć swój świat.

Nikt nie idzie – opowieść o samotności, ludzkich wyborach i zaskoczeniach

Mamy tu głębokie odcienie miłości, poczucie straty i radzenie sobie z żałobą. Widzimy samotność w różnych wymiarach, a relacje rodzinne i przyjacielskie, pozwalają wczuć się w bohaterów i przyjąć ich emocje. W książce Nikt nie idzie Jakub Małecki znajdziemy wiele momentów poruszających serce. Mnie zaskoczyła silnym ładunkiem emocjonalnym, pokazaniem wpływu dzieciństwa na życie dorosłe oraz bardzo skomplikowanymi relacjami damsko-męskimi.

Nikt nie idzie Jakub Małecki

Płakałam czytając, przeżywałam wybory bohaterów, czułam ich rozpacz i ich radość. Utożsamiałam się z ich trudnościami i sukcesami. Jednak brak mi było szerszego wyjaśnienia ich motywacji, zbudowania większego kontekstu i pochylenia się jeszcze bardziej nad ich wewnętrznymi przeżyciami. Jednak mimo wszystko, to co dostajemy w tej niewielkiej książce, pozwala powiedzieć, że to kawałek dobrej lektury.

Moim drugim niewielkim ,,ale” jest prowokowanie czytelnika i wywoływanie w nim bardzo trudnych emocji w sposób, który nie każdemu może się podobać. Jakby zbyt łatwo, zbyt prosto –  trudno to wytłumaczyć, jednak jest to zauważalny dyskomfort, dla osób, które dużo czytają i lubią złożone historie.

Mimo tych, minusów, które gdzieś mnie zakuły w trakcie czytania, uważam, że Nikt nie idzie to świetna książka. Z bardzo dobrą opowieścią, niezwykle prawdziwą i mocną, w której wiele osób znajdzie coś dla siebie.

Czytaliście książkę Nikt nie idzie autor Jakub Małecki? Jak Wam się podobało?

Tytuł: Nikt nie idzie

Autor: Jakub Małecki

Liczba stron: 262

Wydawnictwo: wydawnictwo SQN

 

Summary:

3

Opowieść o zagubionych ludziach, zmagających się z nieprzewidywalnym życiem w dużym mieście

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook