Książki
Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej – recenzja

Kobietą być. Co to znaczyło dla przeszłych pokoleń, co znaczy dla nas teraz? W książce Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej możemy poszukać odpowiedzi, błądząc razem z autorem wśród biografii i opowieści o poetkach, pisarkach, sportsmenkach i artystkach międzywojnia. Niektóre zapomniane, inne wspominane na kartach historii. Każda z kobiet, których autor maluje szybki szkic pokazuje nam, jak niewiele wiemy o swojej historii, szczególnie tej, która była kobietą.

Kobiety, które zmieniały swój świat

Jerzy Chociłowski zabiera nas w podróż przez krainy kobiecych sukcesów, dramatów i osiągnięć, o których dawno zapomniał współczesny świat. Poznajemy te, których imię przetrwało w podręcznikach historii oraz te, które w latach dwudziestych XX wieku sławne i znane, dziś dawno zapomniane.

Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Autor pokazuje portret pisarek, malarek, poetek, śpiewaczek operowych, kobiet zaangażowanych politycznie i w świat nauki. Wśród, krótkich rozdziałów znajdziemy zarys sylwetek takich znanych postaci jak Maria Curie-Skłodowska, Zofia Kossak, czy Zula Pogorzelska, czy Halina Konopacka.

Jednak są tu też portrety wielkich kobiet, które przez wojenne zawieruchy, PRL zostały zapomniane takie jak np. Lucyna Messal, która czarowała swoim głosem w operach, operetkach i rewiach. Maria Morska związana z warszawskimi poetami takimi jak Lechoń, Tuwim czy Wierzyński.

Książka to podróż przez czasy międzywojnia, gdzie królowała kołtuńska moralność, kobiety nie miały łatwego życia, szczególnie te, które wyróżniały się z tłumu – były oceniane, często kochane i szykanowane, te które próbowały coś zmienić w postrzeganiu praw kobiet były spychane na margines. Wiele z tych niezwykłych postaci z Niezwykłych Kobiet Drugiej Rzeczpospolitej zabrała II Wojna Światowa lub odmieniło piekło obozów koncentracyjnych.

Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Poznaj Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Chcesz poznać kawałek polskiej historii, której nie znajdziesz w szkolnych podręcznikach? Jesteś ciekawy lub ciekawa gdzie podziały się sławne pisarki, poetki, śpiewaczki czy królowe teatru? Zobacz jak Polska mogłaby wyglądać inaczej, gdyby były bardziej znane? To kobiety, o których warto pamiętać.

Dziękuję za egzemplarz do recenzji wydawnictwu Akurat

Tytuł: Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej

Autor: Jerzy Chociłowski

Liczba stron: 312

Wydawnictwo: Akurat

 

Share this Story
  • Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej
    Książki

    Niezwykłe Kobiety Drugiej Rzeczpospolitej – recenzja

    Kobietą być. Co to znaczyło dla przeszłych pokoleń, co znaczy dla nas teraz? W książce Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczpospolitej możemy poszukać ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook