Książki
Niedźwiedź i słowik

Niedźwiedź i słowik Katherine Arden – mroczna baśń

Nie lubisz opowieści, baśni, ani legend? Nie intryguje Cię świat dawnych wierzeń, ani sposób życia w odległych krajach? W takim razie Niedźwiedź i słowik Katherine Arden nie jest dla Ciebie, ponieważ autorka przenosi nas w świat dawnej Rosji (a nawet Rusi), gdzie domowe duchy, demony i magia są na wyciągnięcie ręki. Rosyjskie baśnie, dawne wierzenia oraz odwieczna walka dobra ze złem pokazana na nowo.

Niedźwiedź i słowik

Daleka Ruś, lasy, jeziora i bojarzy dbający o swoje majątki, jednym z nich jest Piotr Iwanowicz. Wraz z ukochaną żoną – Mariną, wychowuje swoje dzieci na dalekim krańcu Rosji. Ojciec rodziny wie, że matka jego żony posiadała magiczne moce, jednak stara się o tym jak najszybciej zapomnieć. Nie spodziewa się, że jego najmłodsze dziecko – Wasia odziedziczy je po babce. Kiedy umiera Marina, świat Piotra łamie się na pół. Jednak wie, że nie może pozbawić dzieci ojca, a majątku – zarządcy. Przychodzi dzień, kiedy widząc pyskowanie Wasi, jej psoty uświadamia sobie, że jego dzieci nie mają matki. Jedzie do stolicy po nową żonę, od której przyjazdu wszystko zaczyna się psuć.

Wsia słucha z wypiekami na twarzy opowieści starej niani – Duni. Dowiaduje się o skrzatach domowych, niebezpiecznych demonach oraz magii zamieszkującej lasy, łąki oraz rodzącej się w sercach zwykłych ludzi.

Dziewczynka jest zafascynowana baśniami, od dzieciństwa widzi więcej niż inni, jednak jej codzienność to proza życia – nauka szycia, sprzątanie, pomoc w gotowaniu i uczenie się zachowań przystających córce majętnego bojara. Jednak Wasia nie jest typową dziewczynką, zbyt krnąbrna, zbyt zuchwała. Śmiało patrzy w oczy, broni swojego zdania oraz tego co kocha. Na karatach książki widzimy dorastanie bohaterki, z małej naiwnej, odrobinę buntowniczej dziewczynki przeradza się w potężną kobietę, która odnajduje w sobie niezwykłe moce.

Fanatyzm religijny macochy zagraża dawnym wierzeniom. A próby pozbycia się domowej magii skutkują zwielokrotnieniu sił zła. Czy Wasylisa obroni swoich bliskich, czy uda jej się zachować duszę?

Opowieść, gdzie magia bywa codziennością

Tytuł Niedźwiedź i słowik to przenośnia, która w ciągu narracji ukazuje swoje znaczenie. Autorka zgrabnie przeplata elementy fantastyczne z codziennym życiem dzieci i dorosłych. Pokazuje problem dorastania, odkrywania swojej natury i poszukiwania odpowiedzi na pytanie – kim jestem?

Wielbiciele magicznych stworzeń oraz czarów nie zawiodą się – pojawiają się legendy o Mrozie – błękitnookim demonie zimy, domowiki, a także strzygi, rusałki. Odrobinę z tej mitologii mamy też w polskich słowiańskich wierzeniach. Dlatego jeśli ktoś je lubi, książka powinna mu się spodobać.

 

Rosyjska baśń

Książka Katherine Arden Niedźwiedź i słowik jest pierwszym tomem cyklu. Losy Wasi kończą się w zaskakującym momencie. Już wiem, że będę czekać na kolejną część. Dla mnie książki o legendach, mrocznych baśniach oraz dawnych wierzeniach są nie lada przyjemnością. Lubię to co zapomniane.

Dodatkowo autorka stara się sprawić, aby czytanie książki było przyjemnością wprowadzając zajmujące dialogi między postaciami oraz konkretne opisy świata przedstawionego, dzięki czemu możemy wejść głębiej w historie.

View this post on Instagram

Baśnie, demony, stare opowieści, poświęcenie i romans. Wasia Pietrowna staje w obronie swojej rodziny, sięga po pradawna moc i rzuca wyzwanie Niedźwiedziowi – Panu Burz. Czy Król Zimy zdoła jej pomóc? Czy Wasia znajdzie w sobie dość odwagii, aby pokonać złe moce? Piękna opowieść o dawnej Rusi – starych wierzeniach i prawosławnych popach. Dla fanów baśniowych opowieści ? PS. Dziś, aby pojawiło się coś miłego w tym jakże trudnym i szalonym dniu mam zamiar skończyć tę #ksiazka i cieszyć się wspaniała historia ? #basnie #bajki #opowiesci #bookstagram #bookday #bookmylove #bookholic #bookstagrampl #fantasy #books #kolorowe #okladka #flatlay #flatlaybook #instabook #bookish #biblo #bibliophile #niedzwiedzislowik #katherinearden #dawneopowiesci #wiosna #ksiazkimaj #czytajnawalizkach #jasmin #bizuteria

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Katherine Arden dba również o kontekst historyczny, dodaje elementy ubioru, zwyczajów czy zachowań mających miejsce na dawnej Rusi. Co ciekawe, autorka jest amerykanką, która studiowała w Moskwie. Jest zafascynowana literaturą rosyjską. Prawdopodobnie stąd pomysł na książkę.

Chcecie przeczytać ciekawą książkę o dorastaniu młodej bohaterki, gdzie dawne wierzenia przeplatają się z surową codziennością zwykłych śmiertelników. Lubicie odrobinę magii i dawnych legend w opowieści, a może kochacie rosyjskie zwyczaje? Jeśli tak, Niedźwiedź i słowik Kataharine Arden jest dla Was.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MUZA S.A.

Tytuł: Niedźwiedź i słowik

Autor: Katherine Arden

Ilość stron: 448

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Zobacz ostatnie recenzje: SamoDzielna kobieta

Share this Story
  • Niedźwiedź i słowik
    Książki

    Niedźwiedź i słowik Katherine Arden – mroczna baśń

    Nie lubisz opowieści, baśni, ani legend? Nie intryguje Cię świat dawnych wierzeń, ani sposób życia w odległych krajach? W takim razie ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Czego nauczyła mnie książka Elizabeth Gilbert?

Dla jednych najważniejsza książka w życiu, dla innych ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki