Książki
Nie takie całkiem dorosłe

Nie takie całkiem dorosłe – czyli co zostało z naszych marzeń

Dziewczyny z Łodzi powracają. Nie takie całkiem dorosłe Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc, to dalsza część losów – Amelii, Moniki, Pauliny i Izy z książki Dziewczyny chcą się zabawić. Jak potoczyły się historie bohaterek, co przyniósł im los i jak wygląda ich dorosłość? Oto tylko kilka pytań, które postawiłam sobie, zanim zabrałam się do czytania.

Nie takie całkiem dorosłe – wybory, miłość i dzieci

Cztery bohaterki, które poznaliśmy w Dziewczyny chcą się zabawić stają się dorosłe, próbują zmierzyć się z poszukiwaniem pracy, miłości oraz planowaniem przyszłości. Polska po transformacji ustrojowej to nie jest przyjezdne miejsce dla dwudziestopięciolatki – zwiększające się bezrobocie, niewiadoma, co do sytuacji gospodarczej oraz politycznej, brak perspektyw i pomysłu na siebie dostarcza dziewczynom wiele stresu. Każda na swój sposób próbuje poradzić sobie z przeszłością i stawić czoła teraźniejszości.

Nie takie całkiem dorosłe

Amelia pozostaje w związku z Robertem – nie kocha go, nie wie po co są razem. Zawiedzione nadzieje, rozczarowanie i potrzeba innego życia, pcha ją w skomplikowane sytuacje i nieodpowiedzialne wybory.

Iza – planuje ślub z Kamilem – którego polityczne ambicje popiera ojciec dziewczyny. Pragnie stabilizacji i ciepłego domu, choć wie, że chłopak to egocentryczny bufon. Biała suknia uosabia dla niej ucieczkę ze skomplikowanych rodzinnych układów.

Monika wychowuje córkę, która jest owocem romansu z holenderskim doktorantem matki, czy dziewczyna wróci do Petera, jak poukładają się jej relacje z matką, która za wszelką cenę, próbuje udowodnić córce, co jest dla niej lepsze?

I Paula – zawieszona miedzy pragnieniem studiowania anglistyki, brakiem miłości i osadzenia w rodzinie. Czy przeprowadzka i odkrycie własnej osoby na nowo będzie dla dziewczyny wyzwalające?

Historie czterech przyjaciółek przeplatają się i łączą, jednak każda z nich prowadzi odrębne życie, a spaja ich coś nadzwyczajnego – przyjaźń. Lecz czy ona jeszcze istnieje, czy dorosłość nie zabiła więzi łączącej dziewczyny?

Historia Łodzi i pokolenia transformacji ustrojowej

Nie takie całkiem dorosłe to opowieść o utraconym dzieciństwie i dorosłości, która nadchodzi za szybko. Nieprzygotowanie, brak wsparcia, nieumiejętność pokierowania własnym życiem – zastaje dziewczyny w Łodzi i nie tylko.

Małe, prywatne dramaty na tle Polski, która się zmienia i przechodzi ogromną metamorfozę, tak jak nasze bohaterki. Każdy z losów dziewczyn jest opowiedziany trochę inaczej, pokazuje określony charakter, nawiązuje do przeszłości. To, co mi się podobało to autentyczność dziewczyn, ich życie wydaje się prawdopodobne, możliwe, a kłopoty, które mają są bliskie każdej młodej osobie, bez względu na czasy.

View this post on Instagram

Łódź po transformacji ustrojowej, lata 90. i 4 dziewczyny – Paula, Iza, Monika i Amelia. Każda z nich z nadzieją na lepsze jutro i wielką niewiadomą w głowie. Czwórka młodych kobiet, które mierzą się z dorosłością. Iza – planuje ślub z wcale nieidealny kandydatem. Monika – mierzy się z przeszłością wychowując córkę. Paula – szuka swojego miejsca na świecie i marzy o miłości. A Amelia – wcale nie chce tego co ma i marzy o życiu nieprzeciętnym, ulotnym i innym niż zastaną normalność. Przejście z dzieciństwa w dorosłość to wielka szkoła życia, bohaterki zaczynają sobie zdawać sprawę ile kosztują marzenia i poznają smak sukcesu i porażki. Mierzą się z realiami w jakich przyszło im żyć, z niedopasowaniem, rzeczywistością, która nie chce być lepsza i własnymi obawami, które rosną z dnia na dzień. ,,Nie takie całkiem dorosłe" to druga część książki o łódzkich nastolatkach ,,Dziewczyny chcą się zabawić" – byłam ciekawa losów dziewczyn, jak rozwinie się ich w cale nie łatwa sytuacja, jakie będą i jak się zmienią. Na razie czytam i niedługo skończę to napiszę więcej o swoich wrażeniach ? #nietakiecałkiemdorosłe #adriannamichalewska #izabelaszolc #lódź #dorastanie #dziewczynychcąsięzabawić #powiescobyczajowa #igreads #newbook #instagramczyta #czytajwszedzie #polskaczyta #ksiazkoholicy #literaturapolska #ksiazkioprzyjaźni #przyjaciółki #bookstagramtopasja #czytajksiazki #lovereadingbook #bookishlove

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

Byłam ciekawa jak poradzą sobie łódzkie nastolatki z Dziewczyny chcą się zabawić w dorosłym życiu, jaki los je czeka, czy będą pamiętać jeszcze o swoich marzeniach..

Jednak czegoś mi zabrakło – głębszego i bardziej szczegółowego nakreślenia tła, sytuacji w jakiej przyszło żyć – Amelii, Izie, Monice i Pauli. W pierwszej książce autorki pokazały Łódź oraz zmieniające się czasy w mistrzowski sposób, w Nie takie całkiem dorosłe konteksty polityczny, ekonomiczny i społeczny stanowią jedynie dodatek do pokazania sytuacji bohaterek.

Nie takie całkiem dorosłe to książka dobra i ciekawa, szczególnie dla młodych osób, które same stają przed wieloma życiowymi wyborami. Zajrzyjcie do pierwszej części historii i zabierzcie Nie takie całkiem dorosłe Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc na jesienny spacer.

Skusicie się na tę historię?

Premiera: 17 październik 2018

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu MUZA S.A.

Tytuł: Nie takie całkiem dorosłe

Autor: Adrianna Michalewska i Izabela Szolc

Liczba stron: 542

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Summary:

3,5

O konfrontacji marzeń z brutalną rzeczywistością, przyjaźni, miłości i Łodzi

Share this Story
  • Nie takie całkiem dorosłe
    Książki

    Nie takie całkiem dorosłe – czyli co zostało z naszych marzeń

    Dziewczyny z Łodzi powracają. Nie takie całkiem dorosłe Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc, to dalsza część losów – Amelii, Moniki, Pauliny ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook