Książki
Nie takie całkiem dorosłe

Nie takie całkiem dorosłe – czyli co zostało z naszych marzeń

Dziewczyny z Łodzi powracają. Nie takie całkiem dorosłe Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc, to dalsza część losów – Amelii, Moniki, Pauliny i Izy z książki Dziewczyny chcą się zabawić. Jak potoczyły się historie bohaterek, co przyniósł im los i jak wygląda ich dorosłość? Oto tylko kilka pytań, które postawiłam sobie, zanim zabrałam się do czytania.

Nie takie całkiem dorosłe – wybory, miłość i dzieci

Cztery bohaterki, które poznaliśmy w Dziewczyny chcą się zabawić stają się dorosłe, próbują zmierzyć się z poszukiwaniem pracy, miłości oraz planowaniem przyszłości. Polska po transformacji ustrojowej to nie jest przyjezdne miejsce dla dwudziestopięciolatki – zwiększające się bezrobocie, niewiadoma, co do sytuacji gospodarczej oraz politycznej, brak perspektyw i pomysłu na siebie dostarcza dziewczynom wiele stresu. Każda na swój sposób próbuje poradzić sobie z przeszłością i stawić czoła teraźniejszości.

Nie takie całkiem dorosłe

Amelia pozostaje w związku z Robertem – nie kocha go, nie wie po co są razem. Zawiedzione nadzieje, rozczarowanie i potrzeba innego życia, pcha ją w skomplikowane sytuacje i nieodpowiedzialne wybory.

Iza – planuje ślub z Kamilem – którego polityczne ambicje popiera ojciec dziewczyny. Pragnie stabilizacji i ciepłego domu, choć wie, że chłopak to egocentryczny bufon. Biała suknia uosabia dla niej ucieczkę ze skomplikowanych rodzinnych układów.

Monika wychowuje córkę, która jest owocem romansu z holenderskim doktorantem matki, czy dziewczyna wróci do Petera, jak poukładają się jej relacje z matką, która za wszelką cenę, próbuje udowodnić córce, co jest dla niej lepsze?

I Paula – zawieszona miedzy pragnieniem studiowania anglistyki, brakiem miłości i osadzenia w rodzinie. Czy przeprowadzka i odkrycie własnej osoby na nowo będzie dla dziewczyny wyzwalające?

Historie czterech przyjaciółek przeplatają się i łączą, jednak każda z nich prowadzi odrębne życie, a spaja ich coś nadzwyczajnego – przyjaźń. Lecz czy ona jeszcze istnieje, czy dorosłość nie zabiła więzi łączącej dziewczyny?

Historia Łodzi i pokolenia transformacji ustrojowej

Nie takie całkiem dorosłe to opowieść o utraconym dzieciństwie i dorosłości, która nadchodzi za szybko. Nieprzygotowanie, brak wsparcia, nieumiejętność pokierowania własnym życiem – zastaje dziewczyny w Łodzi i nie tylko.

Małe, prywatne dramaty na tle Polski, która się zmienia i przechodzi ogromną metamorfozę, tak jak nasze bohaterki. Każdy z losów dziewczyn jest opowiedziany trochę inaczej, pokazuje określony charakter, nawiązuje do przeszłości. To, co mi się podobało to autentyczność dziewczyn, ich życie wydaje się prawdopodobne, możliwe, a kłopoty, które mają są bliskie każdej młodej osobie, bez względu na czasy.

View this post on Instagram

Łódź po transformacji ustrojowej, lata 90. i 4 dziewczyny – Paula, Iza, Monika i Amelia. Każda z nich z nadzieją na lepsze jutro i wielką niewiadomą w głowie. Czwórka młodych kobiet, które mierzą się z dorosłością. Iza – planuje ślub z wcale nieidealny kandydatem. Monika – mierzy się z przeszłością wychowując córkę. Paula – szuka swojego miejsca na świecie i marzy o miłości. A Amelia – wcale nie chce tego co ma i marzy o życiu nieprzeciętnym, ulotnym i innym niż zastaną normalność. Przejście z dzieciństwa w dorosłość to wielka szkoła życia, bohaterki zaczynają sobie zdawać sprawę ile kosztują marzenia i poznają smak sukcesu i porażki. Mierzą się z realiami w jakich przyszło im żyć, z niedopasowaniem, rzeczywistością, która nie chce być lepsza i własnymi obawami, które rosną z dnia na dzień. ,,Nie takie całkiem dorosłe" to druga część książki o łódzkich nastolatkach ,,Dziewczyny chcą się zabawić" – byłam ciekawa losów dziewczyn, jak rozwinie się ich w cale nie łatwa sytuacja, jakie będą i jak się zmienią. Na razie czytam i niedługo skończę to napiszę więcej o swoich wrażeniach ? #nietakiecałkiemdorosłe #adriannamichalewska #izabelaszolc #lódź #dorastanie #dziewczynychcąsięzabawić #powiescobyczajowa #igreads #newbook #instagramczyta #czytajwszedzie #polskaczyta #ksiazkoholicy #literaturapolska #ksiazkioprzyjaźni #przyjaciółki #bookstagramtopasja #czytajksiazki #lovereadingbook #bookishlove

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

Byłam ciekawa jak poradzą sobie łódzkie nastolatki z Dziewczyny chcą się zabawić w dorosłym życiu, jaki los je czeka, czy będą pamiętać jeszcze o swoich marzeniach..

Jednak czegoś mi zabrakło – głębszego i bardziej szczegółowego nakreślenia tła, sytuacji w jakiej przyszło żyć – Amelii, Izie, Monice i Pauli. W pierwszej książce autorki pokazały Łódź oraz zmieniające się czasy w mistrzowski sposób, w Nie takie całkiem dorosłe konteksty polityczny, ekonomiczny i społeczny stanowią jedynie dodatek do pokazania sytuacji bohaterek.

Nie takie całkiem dorosłe to książka dobra i ciekawa, szczególnie dla młodych osób, które same stają przed wieloma życiowymi wyborami. Zajrzyjcie do pierwszej części historii i zabierzcie Nie takie całkiem dorosłe Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc na jesienny spacer.

Skusicie się na tę historię?

Premiera: 17 październik 2018

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu MUZA S.A.

Tytuł: Nie takie całkiem dorosłe

Autor: Adrianna Michalewska i Izabela Szolc

Liczba stron: 542

Wydawnictwo: MUZA S.A.

Summary:

3,5

O konfrontacji marzeń z brutalną rzeczywistością, przyjaźni, miłości i Łodzi

Share this Story
  • Nie takie całkiem dorosłe
    Książki

    Nie takie całkiem dorosłe – czyli co zostało z naszych marzeń

    Dziewczyny z Łodzi powracają. Nie takie całkiem dorosłe Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc, to dalsza część losów – Amelii, Moniki, Pauliny ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Pewnych książek lepiej nie czytać. Dlaczego? Ponieważ Twój ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki