Książki
nawyki

Nawyki – jak wyrabiać coraz lepsze? Siła nawyku

Wiesz, że regularne czytanie jest nawykiem? Ja go kultywuje z wielką chęcią. Jest dla mnie przyjemnością i szansą na doszkalanie. Ale co z innymi nawykami – bieganiem, regularnym piciem wody, sprzątaniem, nauką języków obcych? Tu trochę moja samodyscyplina kuleje. A jak jest u Ciebie? Co Ci łatwiej przychodzi – podjadanie pysznego ciasta czy może poranne ćwiczenia? Bez względu na to, do której grupy należysz, warto się przyjrzeć mechanizmom powstawania nawyków oraz ich zmiany. A pomoże nam w tym książka Siła nawyku Charles’a Duhigg’a.

Jak tworzymy nawyki?

Nawet, jeśli Ci się wydaje, że jesteś racjonalną, konkretną osobą, która wszystkie decyzje podejmuje świadomie, muszę Cię rozczarować. Będąc psychologiem, wiem, o tym dobrze jak bardzo polegamy na naszych emocjach, impulsach, zasadach wpływu społecznego czy utartych przekonaniach, w podejmowaniu decyzji zakupowych, wybieraniu partnerów czy jedzenia jakie zjemy na kolację. Nawyki są kolejną składową naszego życia, która po pewnym czasie staje się automatyczna i z racjonalnymi wyborami ma niewiele wspólnego.

Co się musi zadziać, aby powstał nawyk? Charles Duhigg w swojej książce opisuje pętle nawyku, czyli pewien proces, na który jest podatny każdy z nas codziennie. Aby zaistniał nawyk musi pojawić się wskazówka, która uruchomi dane zachowanie, a następnie dostarczy nam ono nagrody. Kiedy taki schemat będziemy powtarzać przez pewien czas, nasze działanie stanie się automatyczne, a procesy poznawcze będą mogły się skupić na innych czynnościach.

View this post on Instagram

Czym jest siła nawyku? ?Jak to się dzieje, że pewne czynności wykonujemy bez wysiłku i nawet chwili myślenia? Charles Duhigg w obrazowych przykładach opisuje tworzenie się nawyków, za pomocą pętli nawyku. Pokazuje jak działają wskazówki, kiedy uruchamia się zachowanie i jak różna dla każdego z nas za to same działanie może być nagroda. ?Autor pisze o złotej zasadzie zmiany nawyków, czyli jeśli chcemy, aby jakaś czynność stała się czymś dla nas ważnym i praktycznie bezwysilkowym musimy ubrać to w ,,stare buty". Czyli przekonać swój umysł, że to co jest nowe całkiem przypomina to co już robiliśmy. ?Przykłady ludzi, firm i organizacji pokazują jak skuteczne i destrukcyjne mogą być różne nawyki. Kiedy i jak często na nich polegamy oraz #siłanawyku jest inspiracją do podjęcia zmian w swoim życiu. Odnalezienia wzorców, które nami kierują i wybranie zmian, które są dla nas korzystniejsze. ?Mnie najbardziej przekonywały przykłady konkretnych zachowań oraz dowody neurobiologiczne. A przeraziło to jak firmy wykorzystują wiedzę o naszych nawykach i zachowaniach, aby skłaniać nas do wydawania jeszcze większych sum pieniędzy. Wierze, że ta książka będzie świetną inspiracją do kontynuacji i wytrwania w różnych zmianach ? Czytaliście? #nawyki #charlesduhigg #inspiration #motivation #psychologia #marketing #ksiazkirozwojowe #madreksiazki #moleksiazkowe #bookish #lovebook #reviewbook #mojewrazenia #bookstagramphoto #bookstagramgirl #polishgirl #redlips #girlandbook #mybooks #biblioteczka #coczytam #czytaniejestfajne #czutaniejestsexy #zaczytanyswiat #polecamksiazki #booklover #comoznarobiclepiej #goodhabits #habits

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Mycie zębów i inne nawyki

Wyobraź sobie, że wstajesz rano, budzisz się z nieświeżym oddechem – co robisz? Kierujesz swoje pierwsze kroki do łazienki i myjesz zęby, następnie czujesz przyjemne mrowienie i świeżość.

Kto z nas nie myje rano zębów? Kto nie lubi tego przyjemnego stanu odświeżenia? Czy myślisz o tym każdego ranka – dziś o 6.00 umyję zęby, na szczoteczkę nałożę pastę i poczuje przyjemne mrowienie w ustach i poczuje zapach mięty? Nie! Jest to czynność, która już w dzieciństwie weszła nam w nawyk, wykonujemy ją codziennie, prawie bez refleksyjnie.

nawyki

I podobnie jest z innymi rzeczami. Swoją drogą w książce Siła nawyku dowiecie się kto jest odpowiedzialny za wytworzenie w społeczeństwie, najpierw amerykańskim, nawyku mycia zębów oraz jak to się stało, że każdy z nas to robi codziennie.

Aby zaistniał nawyk musi być wskazówka. Może  być to burczenie w brzuchu, leżące ubrania do biegania w widocznym miejscu po pracy, czy szklanka wody stojąca na biurku. Na początku podejmujemy świadome zachowania, działamy z pełną świadomością, aby osiągnąć dany efekt – nagrodę. Im częściej powtarzamy działanie, odczuwamy pragnienie, pożądanie, aby zdobyć nagrodę, tym szybciej tworzymy nawyk. A co z destrukcyjnymi czynnościami, takimi jak nałogi, patologiczne zakupy czy objadanie się? Czy da się je zamienić?

Jak zmieniać nawyki? Złota zasada zmiany nawyków

Siła nawyku Charlesa Duhigg’sa to nie tylko książka, o tym jak jednostki i firmy tworzą nawyki, ale przede wszystkim jak zmieniać te które nas niszczą. Autor opisuje złotą zasadę zmiany nawyków, a w prostych słowach polega o na tym, aby ubrać nowy nawyk w stare ubranie.  Czyli zachowanie, którego chcemy się nauczyć musimy pokazać w starym schemacie, który już dobrze znamy.

nawyki

Wyrobienie nawyku to ciężka praca, wymaga poświeceń i codziennego treningu. Wyszukiwania wskazówek oraz skutecznych nagród, które skłonią nas do zmiany. Co najgorsze stary nawyk i tak zostaje w naszym mózgu, wymaga wiele samodyscypliny, aby podążać za nowym skryptem.

nawyki

Jednak warto. Bo zamiast obżerania się fast food’ami, mamy szanse jest zdrowiej i zadbać o zdrowie. Zamiast zalegać przed kanapą i oglądać telewizję możemy zacząć ćwiczyć i mieć lepszą sylwetkę. Nagrody są ważne, ale to od nas zależy jak bardzo ich pragniemy i czy mamy w sobie tyle wiary i woli walki, aby je zdobyć.

Ten tekst mógłby być jeszcze dłuższy, ale myślę, że już wystarczy. Chciałam Wam opowiedzieć, o tych dwóch bardzo ważnych rzeczach, które mi dała książka Siła nawykujedna to jak działamy i co nas determinuje, druga jak możemy to zmienić. Nie chciałam pisać klasycznej recenzji. Nie tym razem.

Przeczytajcie książkę, czyta się jak dobrą powieść lub niezły reportaż w gazecie. Przykłady z amerykańskiego podwórka, ale bardzo ciekawe, plus świetna przemowa pani Ewy Woydyłło, bardzo lubianej przez mnie psycholożki. Której wykłady możecie sobie posłuchać na YT SWPS np. Czy szczęścia można się nauczyć?

Dajcie znać czy czytaliście książkę i jak to jest z Waszymi nawykami? Jaki ostatnio stworzyliście?

Ja wprowadziłam nawyk regularnego picia wody oraz praktykuję wdzięczność. A chce bardzo biegać co drugi dzień, nawet jeśli miałoby być to 15 min. Na razie pokonuje mnie angina, ale zrobię to ?

Share this Story
  • nawyki
    Książki

    Nawyki – jak wyrabiać coraz lepsze? Siła nawyku

    Wiesz, że regularne czytanie jest nawykiem? Ja go kultywuje z wielką chęcią. Jest dla mnie przyjemnością i szansą na doszkalanie. Ale ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook