Rozwój

Nowy rok i nauka nowych rzeczy idą w parze, jednak uważam, że każdy moment jest dobry, aby zacząć uczyć się czegoś pierwszy raz.  Tylko jak się uczyć, aby się nauczyć? To jest ważne pytanie, ponieważ każdy z nas ma trochę inny styl uczenia się. I warto poznać lub przypomnieć sobie swój styl i techniki, które pomogą Ci opanować nową umiejętność.

Jak się uczyć nowych rzeczy – jak zacząć?

Myślę, że aby zacząć naukę nowych rzeczy, najistotniejsza jest chęć. Należy zdać sobie sprawę, czego chcemy się na uczyć. W tym roku zaplanowałam naukę angielskiego – bardzo chce podszkolić ten język i wreszcie pokonać barierę i nieśmiałość w rozmowach po angielsku.

Określiłam, jak i kiedy chce się uczyć. Codziennie staram się mieć styczność z językiem. Mam lekcje 2 razy w tygodniu przez cztery miesiące, są to zajęcia indywidualne z lektorką. Dodatkowo słucham podcastów, konferencji TED, piszę maile czy czytam artykuły po angielsku.

Zastanowiłam się, też czego nie chce – nie chce tracić czasu na dojazdy, uczyć się w grupie, spędzać bardzo dużo czasu na gramatyce. Dlatego wybrałam indywidualne lekcje na Skype, gdzie jest położony nacisk na część konwersatoryjną oraz czytanie i słuchanie , a gramatyka jest dodatkiem.

Wiem też, że będą takie momenty, kiedy nie będzie mi się chciało uczyć, kiedy spadnie mi motywacja. Wtedy mam techniki zaradcze – gra w grę komputerową z językiem angielskim, filmik na YT po angielsku, rozwiązywanie zadań w aplikacji, czyli angielski inaczej. One pomogą mi zrobić choć małą rzecz, która zbliży mnie do upragnionego celu.

Po co uczyć się czegoś nowego?

Uwielbiam odkrywać nowe rzeczy, dowiadywać się, próbować i sprawdzać. Mam tysiące planów na naukę – robienia na drutach, szycia, programowania, grafiki komputerowej, robienia świec i mydeł, rysowania, ulepszania swoich zdolności pisarskich i fotograficznych.

Dla mnie najtrudniejsze, to wybrać jedną, góra dwie rzeczy, które będę robić przez dłuższy czas. Przeszkodą często jest słomiany zapał i porzucanie jakiejś aktywności, kiedy efekty nie są tak spektakularne jakich oczekuję. Dlatego nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale również szukam informacji jak uczyć się bardziej efektywnie

nauka nowych rzeczy

Style uczenia się a nauka nowych rzeczy

Każdy z nas ma trochę inny styl uczenia się. Można go rozumieć wielorako, jednak ja odniosę się do zmysłów. Wzrok, słuch, dotyk czy kinestetyka – to zmysły, których używamy na co dzień do zdobywania nowych kompetencji. Zazwyczaj preferujemy styl mieszany, czyli łączenie różnych zmysłów w przyswajaniu sobie jakiegoś materiału. Jednocześnie jeden lub dwa zmysły mogą dominować, dzięki tej wiedzy, możemy dostosować do siebie, pomoce naukowe oraz sposób w jaki nabywamy daną aktywność.

Kim jesteś – jaki jest Twój styl?

Kiedy jesteś słuchowcem –  wolisz podcasty, nagrane lekcje, dyskusje, rozmowy – zamiast czytania materiałów lub obserwowania prezentacji. Raczej też nie drukujesz materiałów, a raczej coś nagrywasz.

Kiedy dominuje u Ciebie wzrok, w nabywaniu nowych rzeczy, chcesz mieć prezentacje, wydrukowane artykuły, szukasz wszelkich dostępnych pomocy wizualnych. Zwracasz uwagę jak coś wygląda i jak się prezentuje.

Jeśli jesteś czuciowcem, a Twoim dominującym zmysłem w nabywaniu wiedzy jest dotyk potrzebujesz emocji, mocnych wrażeń, tworzysz skojarzenia z daną treścią. Ważne jest dla Ciebie to jak się gdzieś czujesz i jeśli masz możliwość zbadania eksponatu, pomocy własnymi rękoma.

Kinestetycy uwielbiają ruch, to w nim się najlepiej uczą. Znasz osoby, które chodzą po pokoju i powtarzają materiał, ciągle chodzą na zajęcia sportowe, a piątkowe wieczory spędzają w klubie? To kinestetycy, najlepiej uczą się, kiedy są zaangażowani ruchowo, wtedy ich poziom skupienia wzrasta.

U mnie dominuje wzrok, słuch i dotyk w zależności od sytuacji, a u Ciebie?

nauka nowych rzeczy

Najbardziej skuteczne techniki uczenia się – wypróbuj na sobie!

Szukając materiałów do tego tekstu, natknęłam się na artykuł, który opisuje najskuteczniejsze metody uczenia się. Mam nadzieję, że Ci się przydadzą a nauka nowych rzeczy będzie łatwiejsza.

Ćwiczenia w przywołaniu

Przywołanie, czyli próba przypomnienia sobie materiału, który czytaliśmy lub słuchaliśmy jest bardzo skuteczna, ponieważ utrwala w naszej pamięci dane zagadnienia. Podobnie jak udzielenie odpowiedzi na pytania pod tekstem, to również pobudza nasz mózg do aktywnego wyszukiwania informacji, które przed chwilą nabyliśmy, a to ułatwia przypominanie. Dodatkowo daje nam to informację – czego jeszcze nie wiemy.

Testowanie

Czyli technika uczenia się, która pozwala nam sprawdzić to co wiemy po przeczytanym materiale lub ćwiczeniu danych umiejętności. Według badań Roedigera i Karpicke’a (2006) wykonanie testu po nabyciu danego materiału, większa o połowę zapamiętanie danych treści. Krótki test jest lepszy niż ponowne przeczytanie materiału.

Ćwiczenie rozłożone w czasie i zróżnicowane

Kolejna technika uczenia się, jest nam dobrze znana, to rozkładanie materiału, danej nowej umiejętności na mniejsze części i regularne uczenie się w określonych odcinkach czasu. Takie działanie sprzyja utrwaleniu powiązań w mózgu, a tym samym łatwiej nam przywołać dany materiał. Zróżnicowany materiał i różne formy nabywania go, również sprzyja zapamiętywaniu i uczeniu się mimo tego, że zabiera więcej czasu. Efekt zmiany kontekstu, formy – sprzyja skuteczniejszemu utrwaleniu.

Jeśli jesteś ciekawy innych technik uczenia się oraz chcesz się dowiedzieć co nie działa, zachęcam do przeczytania naukowego opracowania ,,Skuteczne techniki uczenia się” dr Urszula Sajewicz-Radtk.

Podsumowując, jeśli znasz swój styl uczenia, wiesz co chcesz osiągnąć i wykorzystasz techniki uczenia się masz możliwość osiągnąć swój cel i zdobyć nową umiejętność. Dodatkowo polecam metodę małych kroków i ogromną cierpliwość do siebie samego, które są wyznacznikami sukcesu. Nawet jeśli nie wychodzi  za pierwszym razem– nie poddawaj się, spróbuj jeszcze raz.

A dla Ciebie nauka nowych rzeczy jest prosta? Może masz swoje sprawdzone patenty?

Przeczytaj też: Jak zacząć dobrze rok?

 

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie