Książki
ksiazki-na-prezent

Najlepsze książki na prezent – moje ostatnie odkrycia

Zastanawiasz się jaką książkę kupić na prezent bliskiej osobie? A może komuś kogo dobrze nie znasz? Każdy ma swoje indywidualne preferencje, jednak postanowiłam się pokusić o małe zestawienie dobrych książek na prezent, z różnych gatunków, które mogą przypaść do gustu osobom obdarowanym. Najlepsze książki na prezent – oto klika propozycji, które mnie ostatnio zachwyciły.

Książki na prezent – co kupić bliskiej osobie?

Na pomysł na wpis wpadłam, ponieważ w najbliższym czasie urodziny miało, albo ma kilka bliskich mi osób. Dodatkowo w maju sama świętuję, więc też sprawie sobie książkowe prezenty. W tym zestawieniu polecę książki, które już przeczytała, a od Was chętnie usłyszę, co można dodać. Dzięki temu sama zrobię sobie listę urodzinowych książek?

Powieść obyczajowa

Dobra powieść to coś więcej niż zwykła historia, to wciągająca przygoda, gdzie krwiści i wielowymiarowi bohaterzy zabierają nas w swój świat. Różne konteksty, różne sytuacje, czasy i położenie – dramaty, zwroty akcji i proza życia. Jeden z moich ulubionych gatunków. Powieść obyczajowa to zazwyczaj złożona historia, z kilkoma równorzędnymi bohaterami lub jedną główną postacią.

Polecane: Cykl neapolitański zaczynając od ,,Genialnej przyjaciółki” Elena Ferrante; ,,Przepiórka w płatkach róży” Laura Esquivel, ,,Kolor milczenia”Elia Barceló

ksiazki-na-prezent

Kryminał

Zagadkowa historia, która powoduje ciarki na plecach i dreszcz ekscytacji, kiedy próbujemy okryć mordercę. Jedne bardziej krwawe i dosłowne, inne pełne intryg i mylnych tropów. Dobry kryminał, to gimnastyka dla umysłu, który najczęściej z głównymi bohaterami próbuje odkryć, co się tak właściwie dzieje. Mnie intrygują, kryminały pisane z perspektywy agresorów.

Polecane: ,,Żmijowisko” Zygmunt Chmielarz, Cykl z Harrym Hole zaczynając od ,,Człowiek nietoperz”  Jo Nesbo, książki Camili Lacberg, ,,Czasami kłamię” Alice Feneey

Romans

Pasjonująca historia miłosna, gdzie bohaterzy uwikłani w skomplikowane relacje nie zawsze mogą żyć długo i szczęśliwe. Opowieści o miłości zakazanej, niespełnionej oraz pełnej poświęceń gorącej namiętności. Lub relacja nieoczywista, gorsząca czytelnika, zaskakująca, niedopowiedziana – to romanse, które zostają w pamięci, zachwycają. Miłość nie jedno ma imię i może być wyrażana na tysiące różnych sposobów. A romanse lub historie koncentrujące się wokół związków i miłości pokazującej różne perspektywy mogą być dobrą książką na prezent.

Polecane: ,,Tamte dni, tamte noce” Andre Aciman;,,Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes; ,,Gra Anioła” Carlos Ruiz Zafon

ksiazki-na-prezent

Reportaż i literatura faktu

Niekiedy brutalne, dosłowne i zaskakujące historie prawdziwe, lepsze niż nie jedna fikcja. Reportaże opowiadają o rzeczach, o których wiele osób nie chciałaby nigdy wiedzieć. Odkrywają karty, pokazują ciemną stronę, portretują często głód, biedę, niesprawiedliwość, przemoc. Ubierają w słowa ból,  stratę. Najbardziej lubię te, gdzie autorzy zostawiają czytelnika z pytaniami, pokazuję wiele stron, jednak nie oceniają, nie starają się moralizować. Są wytrwali i skrupulatni, aby pokazać kawałek rzeczywistości, na który nie chcemy patrzeć.

Polecane: ,,Polska odwraca oczy” Justyna Kopińska, ,,Tajemnice Korei Północnej” Daniel Tudor, James Pearson , ,,21 lekcji na XXI wiek” Yuval Noah Harari

Literatura rozwojowa i poradniki – książki na prezent

Ten gatunek jedni kochają, a inni nienawidzą. Jeśli bliska Ci osoba, przepada z tym typem literatury, to masz książkę na prezent. Poradników jest tysiące na każdy temat. Od projektowania wnętrz i żywienia, przez zmienianie nawyków i uczenie się sprzątania w określony sposób, po szukanie pracy czy zmienianie nastawienia do życia. Często są to książki płytkie i niewiele wnoszące, jednak ja w literaturze rozwojowej znajduje wiele perełek, które pozwalają żyć trochę lepiej i nauczyć się tysiąca przydatnych rzeczy. Oto poradniki/książki rozwojowe godne polecenia jako książka na prezent. Polecam też wpis calm-station.pl o książkach mówiących o kobiecości – bardzo ciekawe pozycje.

Polecane: ,,Żyj wystarczająco dobrze” Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński; ,,Jesteś cudem” Regina Brett (i inne jej książki); ,,Sztuka prostoty” Dominique Loreau; ,,Mieszkaj pięknie” Jagoda Kutkowska

A jakie książki na prezent Ty kupujesz swoim bliskim?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Pewnych książek lepiej nie czytać. Dlaczego? Ponieważ Twój ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki