Książki
ksiazki-na-prezent

Najlepsze książki na prezent – moje ostatnie odkrycia

Zastanawiasz się jaką książkę kupić na prezent bliskiej osobie? A może komuś kogo dobrze nie znasz? Każdy ma swoje indywidualne preferencje, jednak postanowiłam się pokusić o małe zestawienie dobrych książek na prezent, z różnych gatunków, które mogą przypaść do gustu osobom obdarowanym. Najlepsze książki na prezent – oto klika propozycji, które mnie ostatnio zachwyciły.

Książki na prezent – co kupić bliskiej osobie?

Na pomysł na wpis wpadłam, ponieważ w najbliższym czasie urodziny miało, albo ma kilka bliskich mi osób. Dodatkowo w maju sama świętuję, więc też sprawie sobie książkowe prezenty. W tym zestawieniu polecę książki, które już przeczytała, a od Was chętnie usłyszę, co można dodać. Dzięki temu sama zrobię sobie listę urodzinowych książek?

Powieść obyczajowa

Dobra powieść to coś więcej niż zwykła historia, to wciągająca przygoda, gdzie krwiści i wielowymiarowi bohaterzy zabierają nas w swój świat. Różne konteksty, różne sytuacje, czasy i położenie – dramaty, zwroty akcji i proza życia. Jeden z moich ulubionych gatunków. Powieść obyczajowa to zazwyczaj złożona historia, z kilkoma równorzędnymi bohaterami lub jedną główną postacią.

Polecane: Cykl neapolitański zaczynając od ,,Genialnej przyjaciółki” Elena Ferrante; ,,Przepiórka w płatkach róży” Laura Esquivel, ,,Kolor milczenia”Elia Barceló

ksiazki-na-prezent

Kryminał

Zagadkowa historia, która powoduje ciarki na plecach i dreszcz ekscytacji, kiedy próbujemy okryć mordercę. Jedne bardziej krwawe i dosłowne, inne pełne intryg i mylnych tropów. Dobry kryminał, to gimnastyka dla umysłu, który najczęściej z głównymi bohaterami próbuje odkryć, co się tak właściwie dzieje. Mnie intrygują, kryminały pisane z perspektywy agresorów.

Polecane: ,,Żmijowisko” Zygmunt Chmielarz, Cykl z Harrym Hole zaczynając od ,,Człowiek nietoperz”  Jo Nesbo, książki Camili Lacberg, ,,Czasami kłamię” Alice Feneey

Romans

Pasjonująca historia miłosna, gdzie bohaterzy uwikłani w skomplikowane relacje nie zawsze mogą żyć długo i szczęśliwe. Opowieści o miłości zakazanej, niespełnionej oraz pełnej poświęceń gorącej namiętności. Lub relacja nieoczywista, gorsząca czytelnika, zaskakująca, niedopowiedziana – to romanse, które zostają w pamięci, zachwycają. Miłość nie jedno ma imię i może być wyrażana na tysiące różnych sposobów. A romanse lub historie koncentrujące się wokół związków i miłości pokazującej różne perspektywy mogą być dobrą książką na prezent.

Polecane: ,,Tamte dni, tamte noce” Andre Aciman;,,Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes; ,,Gra Anioła” Carlos Ruiz Zafon

ksiazki-na-prezent

Reportaż i literatura faktu

Niekiedy brutalne, dosłowne i zaskakujące historie prawdziwe, lepsze niż nie jedna fikcja. Reportaże opowiadają o rzeczach, o których wiele osób nie chciałaby nigdy wiedzieć. Odkrywają karty, pokazują ciemną stronę, portretują często głód, biedę, niesprawiedliwość, przemoc. Ubierają w słowa ból,  stratę. Najbardziej lubię te, gdzie autorzy zostawiają czytelnika z pytaniami, pokazuję wiele stron, jednak nie oceniają, nie starają się moralizować. Są wytrwali i skrupulatni, aby pokazać kawałek rzeczywistości, na który nie chcemy patrzeć.

Polecane: ,,Polska odwraca oczy” Justyna Kopińska, ,,Tajemnice Korei Północnej” Daniel Tudor, James Pearson , ,,21 lekcji na XXI wiek” Yuval Noah Harari

Literatura rozwojowa i poradniki – książki na prezent

Ten gatunek jedni kochają, a inni nienawidzą. Jeśli bliska Ci osoba, przepada z tym typem literatury, to masz książkę na prezent. Poradników jest tysiące na każdy temat. Od projektowania wnętrz i żywienia, przez zmienianie nawyków i uczenie się sprzątania w określony sposób, po szukanie pracy czy zmienianie nastawienia do życia. Często są to książki płytkie i niewiele wnoszące, jednak ja w literaturze rozwojowej znajduje wiele perełek, które pozwalają żyć trochę lepiej i nauczyć się tysiąca przydatnych rzeczy. Oto poradniki/książki rozwojowe godne polecenia jako książka na prezent. Polecam też wpis calm-station.pl o książkach mówiących o kobiecości – bardzo ciekawe pozycje.

Polecane: ,,Żyj wystarczająco dobrze” Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński; ,,Jesteś cudem” Regina Brett (i inne jej książki); ,,Sztuka prostoty” Dominique Loreau; ,,Mieszkaj pięknie” Jagoda Kutkowska

A jakie książki na prezent Ty kupujesz swoim bliskim?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook