Książki
kryminał Czerń

Mocny kryminał Czerń, czyli kolory zła, które przerażają

Małe miasteczko na Kaszubach, wydaje się spokojne i senne, jednak skrywa wiele tajemnic. To tam zostaje zesłany prokurator Leopold Bliski po niefortunnej sprawie Skalpela. Co zastanie w Kartuzach? Czerń to kryminał, gdzie dwulicowość, małomiasteczkowa mentalność miesza się z zadawnionymi urazami oraz mrocznymi sekretami pochowanymi w piwnicach.

Skomplikowana zbrodnia w sennym miasteczku

Prokurator Bliski nie radzi sobie z zesłaniem do kartuskiej prokuratury, jeszcze nie dawno gwiazda palestry, dziś zmęczony życiem i pełen zawiedzionych nadziei zaniedbany mężczyzna. Za to jego niedawna asystentka, a obecnie prokuratorka Anna Górska pnie się po szczeblach kariery. Skomplikowana sprawa, która połączy Sopot z Kartuzami, znów spowoduje przecięcie się ich szlaków i współpracę nad morderstwami dzieci.

Wstrząsająca sprawa zaginięcia, a następnie morderstwa, wiąże się z Kościołem, wpływowymi członkami miasteczka oraz zamierzchłą przeszłością i dawnymi legendami.

Równolegle toczy się historia Julity Sarman – pisarki, która po tragicznej śmierci męża, wraca wraz z siedmioletnim synem ze Stanów Zjednoczonych, do rodzinnych Kartuz. Chce zacząć wszystko na nowo, mimo, że kiedyś nie wyobrażała sobie życia na kaszubskiej prowincji. Niestety, los nie obejdzie się z nią łagodnie, a demony przeszłości zaatakują ze zdwojoną siłą.

kryminał Czerń

Mocny kryminał Czerń – co w nim znajdziesz?

Małgorzata Oliwia Sobczak w kryminale Czerń pokazuje nie tylko okrutną zbrodnię popełnianą na dzieciach, ale daje nam skomplikowaną i drobiazgowo snutą opowieść o patrzeniu przez palce na ludzi mających władzę, o rozpaczy dzieci, którym rodzice nie chcą wierzyć, kościelnym fanatyzmie i znaczeniu przeszłości w naszych dorosłych wyborach.

Wątki z dawnych lat zgrabnie splatają się z teraźniejszością pokazywaną w książce, tak że czytelnik, krok, po kroku dowiaduje się więcej o sprawie, motywach sprawcy i przeszłości bohaterów. Zabieg wykorzystania narracji prowadzonej z kilku płaszczyzn rozwojowych bardzo dobrze działa w kryminale.

Uważam, że kryminał Czerń jest jeszcze lepszy niż pierwsza książka z cyklu Kolory zła – Czerwień. Mamy tu bardziej skomplikowaną historię, ciekawsze wątki i jeszcze mocniej zarysowany wpływ pewnych wydarzeń na kluczowe wątki. Czytając Czerń zostałam kilkukrotnie mocno zaskoczona, a to w kryminałach bardzo mi się podoba i już nie mogę się doczekać kolejnej książki Małgorzaty Oliwi Sobczak.

Czytaliście kryminał Czerń? Jak Wam się podobał?

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Tytuł: Czerń

Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak

Liczba stron: 446

Wydawnictwo: W.A.B.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook