Podróże

Toruń-Miasta na studencką kieszeń cz.2 –

Toruń

Niezapomniane miasto, które od samego początku pobytu urzekło mnie swoim klimatem i pięknem starówki. Chyba już na zawsze będzie mi się kojarzyło z przyjaciółkami, które towarzyszyły mi w wyprawie do Torunia. Spędziłam tam z nimi magiczne, zabawne i emocjonujące chwile. Myślę, że jeszcze tam wrócę z różnymi ludźmi, a z moimi dziewczynami na pewno. Polecam to miasto wszystkim kobietom na babskie wypady, znajdziecie przyjemne małe sklepiki z drobiazgami, fajne kawiarnie na pogaduchy oraz wiele tras spacerowych by rozkoszować się klimatem starego Torunia i jego piękną zabudową. Panom też polecam z całego serca, zdążyłyśmy zauważyć wiele osób aktywnie spędzających czas na rowerach, deskorolkach i oddających się coraz bardziej modnemu joggingowi.

Toruń – zaczarowane miasto

Może zacznę od plusów, urzekły mnie ceny w Toruniu, dla studenta to istny raj, jest tu w porównaniu do innych miast bardzo tanio, co sprzyja studenckiej kieszeni. Najlepsze było to, że trafiłyśmy na weekend za pół ceny, gdzie różne kawiarnie, restauracje i bary sprzedawały swoje specjały za jedną drugą pierwotnej kwoty, była to bardzo miła niespodzianka. Również takie promocje można było trafić w różnych sklepach, butikach czy księgarniach, każda z nas wróciła z pocztówkami i zakładkami do książek, które kupiłyśmy dosłownie za grosze.

Zachwycone smakołykami, które znalazłyśmy za niewielkie ceny, szukajcie w bocznych uliczkach, gdzie je dużo ludzi, tam na pewno będzie dobre jedzenie. O samej starówce mogłabym pisać peany i wygłaszać zachwyty, nie dość, że jest bardzo duża to do tego pięknie zachowana, kamienice odnowione, fontanny, zegary oraz inne elementy małej architektury dodają uroku wąskim uliczkom.

Patrz do góry

Z ciekawych rzeczy warto zwrócić uwagę na zagadkowe ludziki porozmieszczane na różnych budynkach i bramach.Trzeba unieść wzrok i spojrzeć na dach, a nie raz można się zaskoczyć tym, co zobaczymy. Zdarzają się również witraże oraz malunki na ścianach np. aniołów, które mnie osobiście zachwyciły. Miło zaskoczył mnie fakt, że na Starym Mieście nie ma krzyczących reklam i bilbordów, sklepy zminimalizowały szyldy i dopasowały je do ogólnego klimatu starówki. Dzięki temu wszystko wygląda niezwykle elegancko i gustownie. A piękne witraże, które są za razem małymi reklamami zachwycają swym kunsztem. Dzięki temu każdy trafi tam gdzie chce, a reklama zamiast szpecić zdobi. Inne miasta powinny brać przykład z Torunia.

torun

Pyszna szarlotka:)

torun

Moje anioły

torun

Zagadkowe, gipsowe ludziki

torun

Tak powinny wyglądać reklamy

Stare miasto

Starówka to zabudowania w stylu gotyckim, renesansowym, zdarzają się pozostałości architektury romańskiej. Zobaczymy niezwykłe kościoły, warto do nich zajrzeć, kiedy tam wejdziecie unieście głowy do góry, można dostrzec piękne freski czy organy. Poszukajcie Smoka Toruńskiego wśród plątaniny uliczek, czy pozostałości Zamku Krzyżackiego, albo usiądzie ze znajomymi na toruńskim bulwarze. Można tam zobaczyć tablice upamiętniającą sławny film Barei Rejs, zresztą to nie jedyna pamiątka po filmowych przygodach w Toruniu można znaleźć ich więcej, wystarczy poszukać.

Studentów ucieszy, że piwo, jedzenie i rozrywki w Toruniu są stosunkowo tanie, można znaleźć ciekawe promocje oraz specjalne okazje dla studentów, wystarczy tylko dobrze się rozglądać. Polecam regionalne piwa, szczególnie jasne pszeniczne oraz piwo piernikowe, specjał toruński w Browarze Jan Olbracht, nie dość, że trunki najwyższej klasy to jeszcze świetny wystrój, można zasiąść w ogromnej beczce, przerobionej na mały, oddzielny bok patrząc na wielkie kadzie z piwem. Nie zapominajmy o piernikach, które możemy kupić w firmowym sklepie w Dworze Artusa, ale także w mniejszych sklepikach rozlokowanych po starówce, jest ich ogromny wybór, choć nie nalezą do tanich przysmaków trzeba spróbować choć kilku.

torun

DSC01435Toruń – miasto idealne?

Z minusów to na pewno brak biletomatów w autobusach i na przystankach, wszystkie bilety trzeba kupować w kioskach, u kierowcy, lub w małych sklepach. Trzeba uważać w niedziele, kiedy większość kiosków jest zamkniętych i dość trudno o bilety. Jednak, jeśli zwiedzamy okolice Starego Miasta lub poruszamy się wzdłuż Wisły warto postawić na spacery, ponieważ dojście na piechotę nie zajmuje wiele czasu, a możemy znaleźć ciekawe atrakcje, których nie ma w przewodniku. Również dworzec główny PKP ma odrobinę chaotyczną organizację, ciężko dostrzec swój pociąg na tablicy odjazdów, jednak po chwilowym zastanowieniu, wysłuchaniu w wielkim skupieniu komunikatów PKP udaje odnaleźć się odpowiedni peron.

O Toruniu mogłabym pisać o wiele więcej, to też dopiero początek, jednak bardzo polecam to miasto bardzo przyjemne, z ciepłymi ludźmi, smaczną kawą i piękną architekturą. Dużo zieleni, kwitnącymi drzewami i kwiatami, wszędzie można znaleźć miejsce do odpoczynku. Co jest też istotne nie ma tam wielkiego strumienia turystów, przynajmniej na przełomie kwietnia i maja, więc można wszystko spokojnie zobaczyć. Warto odwiedzić, szczególnie na weekend, miasto z duszą.

torun

Rynek w czasie kiermaszu wielkanocnego

 

torun

Rejs i bulwar

torun

Spacer bulwarem

 

Zapisz

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Podróże

Zobacz również

Pakowanie na wyjazd, czyli jak zaplanować krótką podróż?

Odpoczywam, kiedy wyjeżdżam, a Ty? U mnie krótka ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook